Öğrenci Gazetesi

2024 Yatay Geçiş Tarihleri – Güz Dönemi

2024 Yatay Geçiş Tarihleri – Güz Dönemi. Yatay Geçiş, üniversite öğrencilerinin başka bir üniversitede veya farklı bir bölümde eğitimine devam edebilmesini sağlar. Yatay geçiş üniversiteler arasında yapıldığı gibi, üniversite içinde de yapılabilir. Yatay geçiş başvurusu, YÖK ve üniversiteler tarafından yılda iki kez, Temmuz ve Ocak aylarında duyurulur. Öğrencinin hazırlık sınıfı hariç 2 dönem bitirmiş olması ve genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.

2024 Yatay Geçiş Tarihleri – Güz Dönemi

Yatay Geçiş, MYP yani Merkezi Yerleştirme Puanı ve AGNO yani Akademik Genel Not Ortalama ile Yatay Geçiş olmak üzere iki şekilde yapılır. Bu listemizde Bahar yani Temmuz ayında MYP ve AGNO ile Yatay geçiş ilanı veren Üniversitelere ulaşabilirsiniz.

  • Ankara Üniversitesi: 

⇒ Ortalama İle Yatay Geçiş: 18-23 Temmuz

⇒ MYP İle Yatay Geçiş: 1-15 Ağustos


  • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi:

⇒ MYP İle Yatay Geçiş: 1-15 Ağustos


  • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi:

⇒ Kurumlar Arası Yatay Geçiş: 16-21 Temmuz

⇒ MYP ile Yatay Geçiş: 1-12 Ağustos


  • Atılım Üniversitesi 

⇒ MYP İle Yatay Geçiş: 1-15 Ağustos

Diğer Üniversitelerimiz 2024 Bahar dönemi Yatay Geçiş tarihlerini açıkladığında içeriğimize eklenecektir. Siz de yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Yatay Geçiş Tarihlerini geçmek istediğiniz Üniversitenin web sitesindeki duyuruları takip ederek ulaşabilirsiniz.


MYP İle Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

MYP ile yatay geçiş, Üniversiteye yerleştiğiniz yılın YKS puanı, yerleşmek istediğiniz yılki puanına eşit veya yüksek olması gerekir. MYP ile Yatay geçişlerde küsurat bile önemlidir. Örneğin; Bölümünüze 359, 859 puan ile yerleştiniz, geçmek istediğiniz bölüm 360 puan ile alıyorsa yerleşemezsiniz. MYP ile yatay geçişlerde devamsızlık veya alttan dersleriniz sorun teşkil etmez. YKS puanınızın geçiş yapmak istediğiniz yılki puanlara eşit veya yüksek olduğunu taktirde istediğiniz bölüm ya da Üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. MYP ile yatay geçiş tüm sınıflarda yapılabilmektedir. Sadece lisans son sınıf ve ön lisans 2. sınıf 2. dönemde yapılamaz. Burada önemli olan Üniversitenin kontenjan açmasıdır.

👉 MYP İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?


GANO İle Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

GANO ile Yatay Geçiş yapabilmeniz için ilk şart birinci sınıfı bitirmeniz ve alttan dersinizin olmamasıdır. Bu şartı yerine getiren öğrencilerin GANO 100 üzerinden 60, 4.00 lük sistemde değerlendirme yapan üniversiteler için ise 2.00 olmalıdır. GANO ile yatay geçişler genellikle güz döneminde Temmuz ve Ağustos aylarında, Bahar döneminde ise Ocak ve Şubat aylarında yapılmaktadır. Üniversitelerin GANO ile yatay geçiş tarihleri farklı olduğu için geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesini bu aylarda sık sık ziyaret etmelisiniz. Başvurusu açılan geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin belirlediği tarihler arasında başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. GANO ile yatay geçişlerde ek başvuru süresi açılmaz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurusu geçerli olan tüm öğrencilerin isimleri, değerlendirmede esas alınan puanlara göre sıralanmış biçimde üniversitenin web sitesinde ilan edilir.

Başvurular, adayların genel not ortalaması ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak Senato tarafından belirlenmiş olan kriterine göre değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır.

Yeterli şartları taşıyan aday olması halinde aynı sayıda asıl ve yedek aday belirlenir. Takvimde belirlenen süre içinde başvurmayan asıl adaylar yerine yedeklerin başvurusu alınır. Yatay geçiş hakkı kazanan öğrencilerin intibak programları, bu öğrencilerin yeni akademik yarıyıla diğer öğrencilerle aynı tarihte başlamasını sağlayacak biçimde yapılır.

GANO ile yatay geçiş yaptıktan sonra pişman olmanız durumunda her üniversite geri dönüş için belirli bir süre tanımaktadır. Önce geçiş yapılan üniversiteye yatay geçişin iptali; sonrasında da geri dönmek istediğiniz üniversiteye kayıt yenilemek için dilekçe vermeniz gerekiyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 GANO İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu