Gündem

Yengeç Burcu Hangi Ay? Yengeç Burcu Kadını ve Erkeği Özellikleri Nelerdir? Yengeç Burcu Hangi Burçlarla Uyumlu?

Yengeç Burcu Hangi Ay? Yengeç Burcu Kadını ve Erkeği Özellikleri Nelerdir?. Astrolojide yer alan 12 Burçtan dördüncüsü olan Yengeç Burcu Hangi Ay? Yengeç Burcu Hangi Tarih? merak ediliyor. Özellikle Yengeç Burcu olanlar Yengeç Burcu Kadını ve Erkeği Kişilik Özellikleri Nelerdir? bilmek istiyor. Bununla birlikte Yengeç Burcu Hangi Burçlarla Uyumlu? Yengeç Burcu Aşk Hayatı gibi merak edilenler için, Yengeç Burcu tüm özelliklerini sizler için detaylıca hazırladık…

Yengeç Burcu Hangi Ay?

Burçlar, doğum tarihi ve aylarına göre hesaplanmaktadır. Hangi burç hangi ay, hangi tarih merak edenler aynı zamanda, burçların genel özelliklerini de merak etmekte. Burçlar insanların üzerinde karakteristik olarak  etkilediğini düşünüldüğü için günlük, aylık burç yorumlarını hemen hemen herkes ara ara okumakta. Gelelim Yengeç burcuna; 21 Haziran – 22 Temmuz tarihleri ​​arasında doğanlar da Yengeç Burcu olurlar.

Astrolojide sembolü kancalarına benzeyen Yengeç Burcu, tutunca bırakmayan yönünü gösterir. Yengeç burçları su grubu, öncü burçlardır. Bu nedenle yoğun duygusal hassasiyetleri vardır. Anneliği, aileyi, evimizi simgelerler.  Sevdiklerine bağlı, sahip çıkan tutucu özellikleri vardır.  Her ayrıntıyı hissetmek gibi özellikleri olan Yengeç Burçları manevi duyguları yüksek, olağanüstü hayal gücü yeteneği, duygusal, sadık, para harcama konusunda temkinlidir.


Yengeç Burcu Genel Özellikleri

Yengeç burçları kendini koruma ve devamlı güvenli alanda kalma isteği vardır. Cesaretini toplayarak kabuğundan çıkmakta zorlanırlar. Kabuktan çıkma anı bebeğin doğma anı gibi çekilen acıyı hissettirir. Güvenli alandan kopmamak için, birçok acıya katlanır. Öyle ki artık bulunduğu alanda nefes alamayacak duruma geldiğinde değişim gerçekleşir. Geçmiş hatıralarla yaşadıkları için sevdiklerinden ayrılması oldukça zordur.

Anaç doğası hem en güçlü yönü hem de zayıf yönünüzdür. Çevresine besleyici, yardımsever anaç davranır kendine ihtiyaç duyulması hoşuna gider. Yengeç burçları olarak ihtiyaç duyulmaya, ihtiyaç duyarsınız, bu demek oluyor ki yardım ettikçe kendinizi iyi hissedersiniz. Yengeç burçları  aynı zamanda ailedir ve gelenekçidir, eski olanı benimserler. Vatanına ve Aile köklerine bağlıdır, yaşamda güçlü durabilmesi için aile köklerine ihtiyaç duyar.

Duyguları son derece yoğun hassas yapıya sahiptir, çabuk kırılır, ilgiye ve şefkate devamlı ihtiyaç hisseder. Yengecin alışkanlıkları vardır, aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak ister, alışkanlığa dönen şey onları mutlu eder.  Olayları ve dünyayı, başkaları açısından da görebilirler, geniş bir bakış açısına sahiptirler. İçebakış ve empati yetenekleri güçlüdür. Yengeç burçları kendini gizlemeyi saklamayı bilirler, kendini korumaya karşı duyarlıdır.  Yengeç burçları yeni tanıştığınız zaman hemen dokunarak iletişim sağlamazlar, çünkü önce güvenli olup olmadığını sorgularsınız.


Yengeç Burcu Karakteristik Özellikleri

Yengecin en güçlü özelliği çevresine sunduğu yardımlar, beslemesidir ancak aynı zamanda gölge yönü de olabilir. Yardım istemeyen kişiye yardım etmek, onun yaşam planına karışmaktır. Talep etmeyen kişiye yardım edilemeyeceğini yengeçlerin bilmesi gerekir. İçinizdeki yardımcı olmak isteyen yönünüzü sadece talep edenlere yöneltmeniz gerekir.

Diğer bir kritik durumları ise doğruları direk ifade etmek yerine, dolaylı yollarla hissettirmeye çalışırlar. Yengeçler bunu karşısında ki kişilerin anlamasının zor olduğunu öğrenmeli ve net ifadelerle ilerlemelidir. Aslında dış dünya ile bütünleşebilmek için duygularını güvenle dışarıya açabilmeyi, sevgisini yayabilmeyi de öğrenmesi gerekir.

Kaybetme korkusu ve yalnız kalma korkusu geriye çeken unsurdur, tek başına kendine güvenmeyi öğrenmek önemli derslerinizdir.  Bağımlı olmadan bağlanmayı öğrenmek, ailesine ve çevresine verdiği derin bağ duygusunu, hayatının her alanına yaymayı öğrenmesi gerekir. Ailesine ve yakın çevresine, değer verdiği kişilerle bir arada olması, güvende hissettirip, tamamlanma duygusu yaşatacaktır. Yaşadığı evde güvende hisseder. Aile ve sevdikleri için kaybetme duygusu ile değil, şükür ve huzur duygusu ile hareket etmesi gerekir.


Yengeç Burcu Olumlu ve Olumsuz Özellikler

Olumlu Özellikler

  • Manevi duyguları gelişmiş: Yengeç burçları oldukça hissiyatlı ve manevi yönleri gelişmiştir. Yengeç burcuysanız duygularınızı yoğun yaşıyorsunuz ama manevi yönünüzü de her zaman zenginleştirirsiniz.
  • Hayal gücü yeteneği: Eğer bir Yengeç burcuysanız o zaman sizin hayal gücü yeteneklerinize diyecek yok! Bu konuda oldukça başarılısınız diyebiliriz. Yengeç burcu hayal kurma konusunda onları imajine etme konusunda asla güçlük çekmez.
  • Duygusal: Yengeç burcu oldukça duygusaldır. Evcimen bir yapıya sahip olan Yengeç burçları hemen hemen her konu üzerinden duygularıyla ön plana çıkabilir. Sezgileri de oldukça kuvvetli olan Yengeç burçlarının sezgilerine her zaman güvenebilirsiniz onlar yanıltmaz.
  • Sadık: Bir Yengeç burcu ile flört ediyorsanız o zaman arkanıza yaslanın ve ona güvenin. Yengeç buru evine yuvasına veya değer verdiği insanlara karşı oldukça güvenilirdir asla sizi yarı yolda bırakmaz.
  • Temkinli: Yengeç burcu özellikle para harcama konusunda oldukça temkinlidir. Tutumlu olmasa da her zaman para hesabını çok iyi yapar ve kendini her zaman güvence altına almak bu yüzden gereksiz yere para harcadığını asla göremezsiniz.

Olumsuz Özellikler

  • Değişken ruh hali: Yengeç burcu her zaman duygularıyla hareket ettiği için zaman zaman değişken ruh haline sahiptir. Yengeç burcunun değişken ruh hali aslında sadece kendisinden kaynaklanır. Bir gün kendini çok enerjik hissederken diğer gün yorgun hissedebilir.
  • Karamsar:Yengeç burcu karamsar bir yapıya sahip olabilir. Aslında kendini her zaman güvence altına almak için olaylara daha çok realist yaklaşır bu da bazı insanlara göre karamsar ruh hali gibi gelebilir.
  • Şüpheci: Yengeç burcu genel olarak şüpheci bir karaktere sahiptir. Herkese kolay kolay güvenmez bu yüzden her olaya şüpheyle yaklaşır ve herkesi sorgulayabilir. Eğer onların güvenini kazanırsanız o zaman size karşı koruma kalkanlarını indirir.
  • Manipülatif: Yengeç burcu en iyi manipüle eden burçtur. Onların istediklerini oldurmak için çok iyi manipülasyon teknikleri kullanabilir.
  • Kırılgan: Duygusal bir yapıya sahip oldukları için kırılganlıkları çok kolay olur. Sizin fark etmeden yaptığınız bir davranış onların kalbini kırabilir. Detaycı olmalarından kaynaklanan karakterleri kırılganlığa sebebiyet verir.

Yengeç Burcu Erkeği Özellikleri

Yengeç erkeği özellikle çocukluk döneminde annesinin ve yetiştiği aile ortamının büyük oranda etkisinde gibidir. Bu erkek ailevi değerlere önem veren, koruyucu ve duygusal açıdan diğer erkeklere göre daha karmaşık görünebilir. Anneleri ile güçlü bağları olmaları, onların kadın ruhunu daha iyi anlamalarında yetenekli kılar.

Duygusal ilişkilerinde koruyucu olmak isterler ancak çoğu zaman eş yerine güçlü bir annenin kanatları altında kalma isteği onları fazlasıyla çocuksu kılabilir. Böyle durumlarda ilişkilerde karmaşa ve kendine güven duyamama önemli huzursuzluklara da yol açabilir.

Kibar karakterdedirler ve duyarlı olmaları onları sevilen ve sempati duyulan bir baba yapabilir. İş hayatında hayal gücünü dışa vurabilecek işlere yönelmeleri ve toplumun ihtiyaçlarını kolayca sezebilecekleri alanlarda çalışmaları son derece faydalı olacaktır. Aşk hayatında ise aşırı karmaşık olmaları, devamlı değişen duygusal yapıları yüzünden onları dengeleyebilecek eşlere ihtiyaçları vardır.


Yengeç Burcu Kadını Özellikleri

Kabaca iki tip Yengeç kadınından bahsedilebilir. Birinci kategoridekiler “anne” gibi olanlar, sürekli kollayan, koruyan, kendini ilişkilerine adayanlar. İkinci kategoridekiler ise son derece hassas, çocuksu olan, duygusal açıdan kolay heyecanlanan tipler. Aslında bu iki tip birbiri içine geçmiş de olabilir.

Yengeç en dişil burçtur ve ev, aile, gelenek konularında tutucu bir tavır sergileyebilir. Bu yüzden ilişkilerinde de korunmak, güven duymak ve aşırı bağlılık talep edecektir. Hassas yapısı ile ilişkilerinde derinlik arar ve kendini gizli yollardan ifade etmeye çalışır. Genel olarak daha edilgen bir karakterdedir ancak harekete geçmek istediğinde gizliliğe önem verecektir. Bir ev kurmak, aile bağlarını güçlendirmek açısından son derece yeteneklidirler. Sessiz olduklarına kanmamalısınız. Zira onlarda hiç beklenmedik bir beceriklilik ve en ince ayrıntılarına kadar olayları analiz eden bir yön de söz konusudur.

İlişkilerinde eşlerini çocukları gibi de görebilirler. Bu yüzden ilişkilerinde bağımlılık önemli bir duruma yol açar. Eğer yengeç kadını kendini duygularına kaptırırsa, ilişkilerinde fazla yorucu da olabilir ve karşısındakinin özgürlük ihtiyacını görmekte zorlanabilir. Son derece yaratıcıdırlar. Geniş hayal güçleri, zengin bir duyarlılıkları vardır. Sanatta, romanda, hassasiyet gerektiren konularda başarı onlar için zor değildir fakat kabuğundan çıkmaları için daha fazla cesarete ihtiyaçları olacaktır. Yengeç kadınları halkla ilişkiler, danışmanlar ya da terapistler olarak öne çıkabilirler.

Haritalarında Venüs İkizler ya da Aslan burcundaysa daha dışa dönük ve güven sahibidirler. Ancak Venüs Boğa, Yengeç ya da Başak burcundaysa, daha hassas, koruyucu ve ilişkilerinde anne tutumuna daha yakın davranış sergileyebilirler.


Yengeç Burcu Hangi Burçlarla Uyumlu

Yengeç- Koç Uyumu

Yürümesi oldukça zor bir ilişki! Yengeç, su burçlarının en hassasıdır çünkü Zodyak’taki ilk su grubu burcudur. İlgi, sıcaklık, güven ve özen duygusu arar. Ufak eleştirilerde bile incinebilir. Koç ise hayat dolu, gürültücü, küstah, saldırgan ve düşüncesiz olabilir. Çünkü o da ateş burçlarının birincisidir.

Bir Koç burcu ile tartışmak genellikle kötü bir fikirdir çünkü tartışmanın sonunda galip gelebilmek için her yolu dener. Karşısındakinin egosunu ve duygularını incitebilir. Yengeç için önce evi ve ailesi gelir, Koç’unsa öncelikleri kariyer ve iş hayatıdır. O yüzden hassas Yengeç ile ateşli Koç’un anlaşabilmesi baya zordur.

Yengeç – Boğa Uyumu

Boğa tam da aradığınız kişi, bunu biliyor muydunuz? Kalbi sizin gibi sevgi dolu. O da güzel bir evi ve geniş bir ailesi olsun ister. Çocuklara düşkündür. Yaşamda maddi güven onun için çok önemlidir.

Fakat bir Boğa, sizin kadar romantik değildir. Beklediğiniz güzel sözleri söylemeyebilir. Onun ilgisi daha somut konulara dayalıdır ve aşk sözcükleri söylemeyi pek beceremez. Sizse, duymak istedikleriniz konusunda ısrarcı ve inatçı davranabilirsiniz. O zaman aranızda istenmeyen bazı tartışmalar çıkabilir.

Boğa’yı istediğiniz kadar sevebilirsiniz fakat yapması gereken şeyleri asla sizden duymamalı çünkü onun inadı inattır ve söylenenin aksini yapmak gibi bir alışkanlığı vardır. Ama onu zorlamazsanız beraberliğiniz uzun sürebilir.

Yengeç-İkizler Uyumu

Başlangıçta birbirinizi cazip bulacağınız kesin. İkizler güzel konuşması ile dikkat çeken biridir. Beklediğiniz güzel cümleleri bir çırpıda size sunacak ve mantıklı konuşmalarıyla aklınızı alacaktır. Sizi beğenecek ve sizinle birlikte olmak isteyecektir.

Fakat bir Yengeç olarak ısrarcı yapınızı aşkta da gösterirseniz çabuk kırılabilirsiniz. Oysa İkizler erkeği, nazik ve kibar biridir. Tek suçu akılcı ve mantıklı olmasıdır. Beklediğiniz ve istediğiniz yorumları yapamayabilir. Üstelik aşkı çok çabuk tüketen bir yapısı vardır. Sizde istediği ilginçliklerin bittiğini hissederse uzaklaşmak isteyebilir. Gözyaşları ve duygusal konuşmalarla onu geriye döndürmeniz ise neredeyse imkânsızdır.

Yengeç-Yengeç Uyumu

İşte birbirini anlayan aynı tipte iki insan. Üstelik, “İlk bakışta aşk bu olsa gerek!” diyerek birbirinize çekildiğinizi hissedebilirsiniz. Sevgi, yuva, maddi güven her ikinizde de fazlasıyla var. Bu beraberlik tam anlamıyla mutlu bir sonuca gider. Yaşam boyunca sürecek bir aşkın sizi beklediğini bilmek, ikiniz için de güven verici olacaktır.

Yalnız, iki tarafın da aynı özelliklere sahip olması, olumsuz yönlerinizin de aynı olacağını gösterir. İnatçı ve karamsar günlerinizde birbirinize anlayış göstermeli ve tartışmaktan kaçınmalısınız. Bunu başarabilirseniz her anlamda uzun ömürlü ve masallara layık bir beraberlik yaşayabilirsiniz.

Yengeç-Aslan Uyumu

Aslan’ın ilk görüşte ilgisini çekebilirsiniz. Çünkü o, ilgi ve sevgiden hoşlanan biridir ve bu özellik de sizde fazlasıyla var. Aslan, size de ilk karşılaşmanızda çok cazip gelecektir. Fakat daha sonra sizin fazla duygusal yönleriniz açığa çıkacak ve sınırlandırılmayı sevmeyen bir Aslan’la birlikte yaşamak zorlaşacaktır.

O, hesap vermekten hoşlanmaz ve arada sırada arkadaşlarıyla takılmak ister. Eğer her şeye rağmen, bir Aslan’a âşıksanız tüm bunlara değecek bir ilişki de ortaya çıkabilir. Çünkü kaliteli bir karakter olan Aslan, size her zaman değer verecek, üstünüze düşecek ve size saygılı davranacaktır. İnatlaşma duygusundan her ikiniz de uzak durmalısınız.

Yengeç – Başak Uyumu

Başak burcu ile anlaşmanız oldukça çaba gerektirecektir. O, sizin kadar duygulu ve romantik değildir. Düşüncelerini açıkça söylemekten çekinmez. Sizi üzeceğini aklına bile getirmez. Hem dinlemekten çok anlatmayı seven bir karaktere sahiptir.

Durmadan kendi düşüncelerini söyler ve yaşamı detaylar üzerine kurulmuştur. Duyguları sizin kadar derin değildir. Yalnızlıktan hoşlanmadığı için de çevresinde sürekli arkadaşları olsun ister. Onunla baş başa duygusal konuşmalar yapmanız mümkün değildir. Ama bana sorarsanız, yalnızlıktan hoşlanmayan fakat kaliteli ve zevkleri konusunda titiz olan bu özel kişi ile anlaşmanın yolunu kesinlikle bulabilirsiniz. Eğer karşılıklı olarak birbirinize saygı göstermeyi başarabilirseniz, ömür boyu sürecek bir ilişki yaşayabilirsiniz.

Yengeç-Terazi Uyumu 

Terazi’yi ilk bakışta çok beğenebilirsiniz. Nazik, sevimli, zarif, hoş, çekici ve sevgiye önem veren bir tiptir. Bir Terazi duygusal ve romantik olmasına rağmen, asla mantıksız bir hareket yapmaz. Her zaman oto kontrol sistemi gücünü gösterir.

Sizin gibi yuvaya önem verir. Fakat sosyal yaşantısı olmayan bir hayat düşünemez. Aşka değer verse de arkadaşları ile görüşecektir. Onlara en az, size ayırdığı zaman kadar vaktini ayıracaktır.

Teraziler saygılı birlikteliklerden hoşlanırlar. Kabalıktan nefret ederler. Sizin kadar alıngan bir yapıya sahiptirler. Aynı noktada buluşacağınız çok fazla ortak noktanız var aslında. Yıllar geçtikçe paylaşımlarınız artabilir ve birbirinizin parçası haline gelebilirsiniz.

Yengeç – Akrep Uyumu

İşte Zodyak’ın mükemmel çiftlerinden biri. Duygusal, hassas, ateşli, kıskanç, kuşkucu iki kişi bir araya gelirse, neler yaşanmaz ki! Fırtınalı havaların arkasından sakin bir denizi andıran, farklı çizgisi olan bir beraberlik.

Akrep maddeye değer verir ve kendisi gibi tutumlu olduğunuz için, sizi takdir eder. Birlikte birikime önem verdiğiniz için, ileride de ilişkiniz devam ederse yaşlılık yıllarınızı güven içinde geçirebilirsiniz. Fakat Akrep’in kuşkucu ve sahiplenici yapısı her konuda kendini gösterebilir. Sizin inatçı ve alıngan yönleriniz yüzünden beraberliğinizde zamanla sürtüşmeler de yaşanabilir.

Fakat onun yoğun duyguları, ilişkinizi daima canlı tutacaktır. Zaman içinde birlikte birçok engeli aşacak ve olgunlaşacaksınız. Bu aşk, her şeye değecek ve öfkelerinizi affedecek.

Yengeç -Yay Uyumu

Yay’dan hoşlanabilirsiniz. Özgürlükçü ve başına buyruk yapısı ilginizi çeker. O, belki de hiçbir zaman olmak isteyip de bir türlü cesaret edemediğiniz özelliklere sahiptir. Marjinal, uçuk, zeki, pratik, en önemlisi herkesten farklı bir rengi var.

Ama aslına bakarsanız onun sizinle örtüşecek fazla bir özelliği yok. Duygusallığı bile sıra dışı. Sizin duygularınızda yaşadığınız derinliklere kimi zaman kayıtsız kalabilir. Yay burcu günü gününe yaşayan kişiliğiyle ancak çok iyi bir dostunuz olabilir. Eğer inatla bu ilişkiyi sürdürmek niyetindeyseniz bir gün yaşantınızdan çıkmak isteyeceğini bilmelisiniz.

Yengeç  – Oğlak Uyumu

Oğlak sizin zıt burcunuzdur. Eğer bir araya gelirseniz her ikiniz de birbirinizin diğer yarısına sahip olursunuz. O, sizin gibi inatçı ve kuşkucudur. Hakkınızdaki düşüncelerini saklar ve sürekli sizi sınamak ister. Sizin kadar duygulu değildir.

Fakat ruhunuzdaki fırtınaları sezer. Bazen sözleri acımasız ve eleştirici olabilir. Çünkü her şeye karşı içsel bir güvensizliği vardır. Alışkanlıkları sever ve sizinkilere tepki gösterebilir. Yine de sizin sabırlı ve sevecen yönleriniz onu ikna edecektir. Birbirinizi tanıdıktan sonra mükemmel bir beraberlik yaşayabilirsiniz. Zamanla onun arkadaşı, dostu, sevgilisi, her şeyi olacaksınız.

Yengeç -Kova Uyumu

Bir Kova ile anlaşmanız gerçekten çok zor görünüyor. Kova’nın apayrı bir havası vardır. Farklı ve ilginç arkadaşlarıyla mutludur. Kısıtlanmaya ve sınırlandırılmaya gelemez. Duyguludur fakat üzerinize düşmez ve ne düşündüğünüzü merak etmez.

Ona yaralayıcı ve iğneli sözler söylemenize tahammül edemez. Çabuk sıkılır ve sürekli tartışma yaratırsanız sizden uzaklaşmak için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Telefonlarınıza çıkmaz ve sürekli bahanelerle kaçarak bir araya gelmekten kaçınır. Böyle birini elinizde tutmak istiyorsanız akıllı davranmalı ve onun ilgilendiği konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Birlikteliğinizin tek yolu zekâdan geçer. Çok isterseniz bu ilişkiyi sürdürebilirsiniz.

Yengeç -Balık Uyumu

İşte birbirine uygun bir çift karşımızda duruyor. Duygulu hassas ve alıngan iki kişi bir araya gelirse çok hoş bir ilişki ortaya çıkacaktır.

Duygusal ve ateşli konuşmalarla birbirinizi mutlu edeceksiniz ve ayaklarınız yerden kesilecek. Balık, maddeden uzaktır ve bu konuda tüm sorumluluğu size bırakır. Sizin yaptığınız hiçbir işe karışmaz ve hatta sizi her konuda destekler. Hassas ve duyarlı yapısı kırılmaya müsaittir fakat siz, zaten ona özenli ve duyarlı yaklaştığınız için bu beraberlik kolay kolay yara almaz. Hatta uzun yıllar herkesin gıpta ile seyrettiği bir çift olacağınızdan emin olabilirsiniz.


Yengeç Burcu Aşk Hayatı

Yengeç burçları birlikte olacağı kişilerle uzun vadeli düşünürler. Kalıcı, ailevi değerlere önem veren, koruyu, anaç kişiler onlar için ilişkiye başlamak için en önemli kriterlerdir. Sevgiye, ilgi görmeye, partnerin desteğini almaya ihtiyaç duyarlar. Yengeç burcu ile ilişkilerde koruyan kollayan yapısını sunar ancak genel olarak kaygı ve vesvese ile ilişkilerde bazı konularda takıntılar yapabilir. Duygularını dolaylı ifade ettiği için, partneri anlamakta zorlanabilir. Anaç ve besleyici doğası olmasına rağmen, ilişkilerde duygusal tepkilerini karmaşık sunabilir.

Balık ve Akrep burçları ile uyumlu rahat akış vardır, birbirlerini anlarlar, duygusal beslenme vardır. Başak ve Boğa ile kendini güvende hissedecektir. Oğlak burcu kişileri ile karşıt fikirler oluşsa da, tamamlanma durumu vardır ve güvende hissettirir.  Aslan ve Koç burçlarının direk olan davranış tarzlarını beğenmezler, bencil bulabilirler, çatışma olabilir.  Kova ve yayların fazla özgür ve bağımsız tutumları güven duygusunu zorlar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Koç Burcu Hangi Ay? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu