Blog

Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir: TED Çevirmenlerinden 7 Sır

Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir: TED Çevirmenlerinden 7 Sır. TEB geliştiricisi Krystian Aparta Çocukların dilleri en iyi öğrendiklerini söylüyorlar. Ancak bu, yetişkinlerin vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez. TED’in Açık Çeviri Projesi’ndeki bazı poliglotlardan bir yabancı dilde uzmanlaşma sırlarını paylaşmalarını istedik . En iyi stratejileri yedi temel ilkeye ayrılır:

1- Gerçekçi Ol

Bunalmış hissetmemek için başlamak için basit, ulaşılabilir bir hedefe karar verin. Alman çevirmen Judith Matz şunları söylüyor: “Bir dilin 50 kelimesini toplayın ve bunları insanlarda kullanmaya başlayın – ve sonra yavaşça dilbilgisi almaya başlayın.


2- Dil Öğrenmeyi Bir Yaşam Tarzı Değişikliği

27 yıl boyunca İngilizce öğreten Elisabeth Buffard , tutarlılığı her zaman en başarılı öğrencileri diğerlerinden ayıran şey olarak görmüştür. Yorgun, hasta veya çılgınca aşık olsanız bile takip edebileceğiniz bir dil alışkanlığı bulun.


3- Dil ile Oyun Evi

Bir yabancı dili günlük yaşamınıza ne kadar çok davet ederseniz, beyniniz o dili faydalı ve önemsemeye değer bir şey olarak görür. Rus çevirmen Olga Dmitrochenkova , “Yeni dile maruz kalmak için her fırsatı kullanın” diyor . Evinizdeki her nesneyi bu dilde etiketleyin, içinde yazılmış çocuk kitaplarını okuyun, altyazılı TED ve TEDx konuşmalarını izleyin veya günün bazı bölümlerini hayali bir yabancı arkadaşınıza canlı olarak anlatın


4- Teknoloji Size Yardımcı Olsun

Dmitrochenkova’nın harika bir fikri var: “Telefonunuzdaki dili sıfırlamak gibi eğlenceli bir şey, yeni kelimeleri hemen öğrenmenize yardımcı olabilir” diyor. Tarayıcınızdaki dili değiştirmek için Ditto. Ya da çevrimiçi ortamda daha yapılandırılmış öğrenme fırsatları arayabilirsiniz. Hollandalı çevirmen Els De Keyser , Duolinguo’ya oyunlaştırılmış dilbilgisi yaklaşımı ve Anki’yi “akıllı” Flashcards ile kelime ezberlemesi için tavsiye ediyor.


5- Dil Öğrenmeyi Yeni Deneyimlere Açılan Bir Kapı Olarak Düşünün

İspanyol çevirmen Sebastián Betti’ye göre , bir dil öğrenmek her zaman yeni dilin açacağı deneyimlere odaklanmakla ilgiliydi: “tema parklarını ziyaret etmek, hava şovlarına katılmak, kovboy şiir ve folk-rock festivallerinden zevk almak, fotoğraf kompozisyonu hakkında bilgi almak teknikleri.” Başka bir deyişle, yine de yapmak istediği eğlenceli şeyleri düşünüyor ve onları bir dil öğrenme fırsatına dönüştürüyor. Çevirmenlerimizin çoğu bu tavsiyeyi paylaştı. İtalyan ve Fransız çevirmen Anna Minoli en sevdiği filmlerin yayınlanmamış versiyonlarını izlerken İngilizce öğrenirken, Hırvat çevirmen Ivan Stamenkovićaniden yıllarca Cartoon Network’ü altyazısız izledikten sonra beşinci sınıfta İngilizce konuşabileceğini fark etti. Bir dahaki sefere vegan havuçlu kek tarifine ihtiyacınız olduğunda, öğrenmeye çalıştığınız dilde bir tane bulun.


6- Yeni Arkadaşlar Edinin

Yeni dilde iletişim kurmak anahtardır – söylemeden önce her cümleyi zihinsel olarak çevirmek yerine düşüncelerinizi sezgisel olarak ifade etmeyi öğretecektir. Yakınınızdaki ana dili konuşan kişileri bulun. Veya yabancı arkadaşlar arayın veya iki gönüllünün birbirlerinin kendi dillerini uygulamalarına yardımcı olduğu çevrimiçi bir tandem oluşturun.


7- Hata Yapma Konusunda Endişelenmeyin

Yeni bir dilde sohbet etmenin önündeki en yaygın engellerden biri, hata yapma korkusudur. Fakat anadili İngilizce olan kişiler ana baba gibidir: kendi dilinizde iletişim kurma girişimleriniz yetenekli bir deha olduğunuzu gösteren nesnel bir kanıttır. Çabalarını takdir edecekler ve hatta sana yardım edecekler. Bir akran ile sohbet etme konusunda gergin misiniz? Dil becerilerinizi biraz daha genç biriyle test etmeyi deneyin. Alman çevirmen Judith Matz, “Bir İtalyan yürümeye başlayan çocukla sohbet ederken stoklandım ve aynı seviyede İtalyanca olduğumuzu fark ettim” diyor. Ve sabırlı olun. Ne kadar çok konuşursanız, zor “yerli benzeri akıcılık” idealine o kadar yaklaşırsınız. Ve kendi yaşınızdaki insanlarla konuşmak için.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu