Gündem

Yeni COVİD JN1 Varyantı Belirtileri Nelerdir? Covid-19 Varyantı JN1 Hangi Ülkelerde Görüldü?

Yeni COVİD JN1 Varyantı Belirtileri Nelerdir? Covid-19 Varyantı JN1 Hangi Ülkelerde Görüldü?. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) covid 19’un yeni varyantı JN1 için uyarı verdi. JN.1 ilk olarak Eylül ayında tespit edildi ve diğer COVID varyantlarından daha bulaşıcı olduğu görülmektedir. JN.1 şu anda ABD’de en hızlı büyüyen COVID-19 varyantıdır.

Yeni COVİD JN1 Varyantı Belirtileri Nelerdir?

En hızlı yayınlan COVİD varyantı olarak belirtilen JN1 varyantı Omicron’un alt varyantıdır. JN.1 ilk olarak Eylül ayında ABD’de tespit edildi ancak ilk başta yavaş yayıldı. Ancak son haftalarda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) bağlı laboratuvarlar tarafından sıralanan test örneklerinin yüzdesi giderek artıyor ve 9 Aralık’ta sona eren iki haftalık dönemde bu oran %20’yi aşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 19 Aralık’ta JN.1’in “hızla artan yayılımı” nedeniyle ilgi duyulan bir varyant olduğunu ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü, Kasım ayının başında tüm koronavirüs vakalarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturduğunu , ancak bir ay sonra küresel olarak yüzde 27,1’ini oluşturduğunu söyledi. JN.1’in ortaya çıkmasının özellikle kış mevsiminin yaşandığı ülkelerde vakaların artmasına neden olabileceği öngörülüyor.

JN1 Varyantı Belirtileri;

JN.1’in belirtilerinin diğer varyantlardan farklı olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre daha şiddetli olduğuna dair bir belirtide yok.

CDC’ye göre genel covid-19 belirtileri arasında ateş, titreme, öksürük, nefes darlığı, nefes almada zorluk, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, boğaz ağrısı, tıkanıklık, burun akıntısı, bulantı, kusma ve ishal yer alıyor.

Uzmanlara göre JN.1 COVİD varyantının başlangıç ​​belirtileri arasında ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve bazı durumlarda orta derecede mide-bağırsak sorunları yer alıyor.

Bazı hastalarda nefes alma güçlükleri de yaşanabilmektedir. Ancak şu anda bu varyantın diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha şiddetli olduğunu veya daha yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirtmek önemlidir.

COVID-19 aşısının JN1 varyantında etkili olacağı düşünülüyor.


Covid-19 Varyantı JN1 Hangi Ülkelerde Görüldü?

Yani Covid 19 varyantı JN1 varyantı 41 ülkede görüldü. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre JN.1 vakalarının en çok Fransa, ABD, Singapur, Kanada, İngiltere ve İsveç’te yaşanıyor.

CDC, 8 Aralık’ta yaptığı açıklamada, virüsün ilk olarak ABD’de Eylül ayında ortaya çıktığını ve ülkede en hızlı büyüyen varyant olduğunu söyledi.


👉 Covid-19 Belirtileri Değişti

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu