Gündem

Yeni Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 5 yıldır görevini sürdüren ve sağlık sorunları nedeniyle istifa eden ve talebi kabul gören Berat Albayrak‘tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan atandı. Peki Yeni Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir, Nerelidir? Berat Albayrak’ın istifası ile münhal Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 10 Kasım 2020 tarihinde Lütfi Elvan atanmıştır

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Öz Geçmişi

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 12 Mart 1962’de Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladı. 1983 yılında  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitiren Elvan, İngiltere’de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans Eğitimini 1989 yılında tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995 yılında tamamladı.

1987 yılında Etibank’ta Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak başladı. Bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının EtiBank’ta yaygınlaştırılması çalışmalarına öncülük etti.

1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çalışmaya başladı ve 1996 yılına kadar Uzman Yardımcısı olarak çalıştı.

1996 yılında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 2002 yılına kadar sürdürdü.

2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde siyasî kariyerine başlamak için istifa etti

Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Elvan, AK Parti’den 23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi.

23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulunan Elvan, 24. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

Elvan, 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümet’te Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 27. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili olan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babası.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu