Öğrenci Gazetesi

YKS 2. Ek Tercih Nedir, Kimler 2. Ek Tercih Yapabilir?

YKS 2. Ek Tercih Nedir, Kimler 2. Ek Tercih Yapabilir?. YKS ek tercih, ilk tercihler ve kayıt dönemi sonrası boş kalan kontenjanları doldurmak için üniversite adaylarına ek bir tercih hakkının tanındığı dönemdir. YKS sınavında başarılı olan ancak tercih kılavuzunda yer alan bölümlere yerleşemeyen adayların boş kalan kontenjanları tercih etmesi için ek tercih hakkı verilir. Gelin hep birlikte YKS 2. ek tercih hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

YKS Ek Tercih Nedir?

Yüksek Kurumlar Sınavında başarılı olan ancak ilk tercih sonrası herhangi bir bölüme yerleşemeyen öğrencilerin boş kalan kontenjanları tercih etmesi için verilen hakka ek tercih denir.

İlk tercih sonrası ve üniversite kayıt işlemleri sonrası boş kalan kontenjanları üniversiteler ÖSYM’ye bildirir. ÖSYM boş kalan kontenjan bilgisini içeren Ek tercih kılavuzu yayınlar.


YKS 2. Ek Tercih Nasıl Yapılır?

Ek terci kılavuzunda boş kalan Açıköğretim, Ön lisans ve lisans programları açıklanır. Puana uygun bölüm seçimi yapıldıktan sonra ÖSYM internet sitesi üzerinden veya ÖSYM adaylar işlemleri mobil uygulaması üzerinden ais.osym.gov.tr adresine girilir.

İşlemler menüsünden başvuru sürecindekiler tıklayarak YKS 2. Ek tercih alanını göreceksiniz. Açılan sayfa tercih bilgileri sayfası olacaktır. Burada ilk boş alan tercih kodu, ikinci boş alan program adıdır. Tercih kodunu girdikten sonra arada bulunan üç noktaya tıkladığınızda bölüm adı otomatik olarak çıkacaktır. Sol taraftaki ok işaretlerini kullanarak sıra değişikliği yapabilirsiniz. Ek tercihlerde 24 tercih hakkınız bulunmaktadır. Tercileriniz bittiğinde en aşağıda bulunan kontrol ve ön izleme butonuna tıklayıp incelemenizi yaptıktan sonra değişiklikleri onaylayın butonuna tıklayıp tercih işleminizi bitirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek de ek tercih işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Kimler 2. Ek Tercih Yapabilir?

Ek tercih yerleştirmeleri, kontenjanı dolmayan ve taban puanı oluşmayan programlar için yapılır. İlgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar ek tercih yapabilir. Özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek tercih yapabilir. Adayların yükseköğretim programlarını tercih listelerinde gösterebilmesi için ön lisans/lisans programı koşullarını karşılaması gerekir. Merkezi yerleştirme döneminde bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar, ek tercihe başvuramazlar. Ek tercih yapabilmek için merkezi yerleştirmede tercih yapmış ancak, herhangi bir yükseköğretim programına giremeyen adaylar boşta kalan kontenjanlara yerleşebilmek için tercih yapabilir. Ek tercih; ön lisans ve lisans programlarına merkezi yerleştirmedeki en küçük puanların altında puanı olan adaylar yerleşemeyecektir. Ek tercih hakkını kullanmak isteyen adaylar, tercih yaptıkları bölümün taban puanından daha yüksek bir puana sahip olmalıdır.


Ek Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ek tercih yaparken dikkat etmen gereken hususlardan biri, ilk tercihinde kazanamadığın bölümleri yazmamalısın.
  • Merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleştiğin takdirde ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip olamazsın.
  • Ek tercih döneminde tercih yapabilmek için adayların hiçbir yükseköğretim programına yerleşmemiş olması gerekir.
  • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve minimum puanı oluşan ancak birkaç adayın kesin kaydını yaptırmaması halinde ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan türünde olmak koşuluyla en küçük puanına eşit veya daha yüksek puana sahip olan adaylar tercih edebilir.
  • Ek tercih yaparken kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puan türünde yerleştirme puanı hesaplanmış olan tüm adaylar tercih edebilir.
  • YKS ek yerleştirmelerde nelere dikkat edilmeli konusunu merak eden öğrencilerin öncelikle dikkat etmesi gereken husus, kendi yerleştirme puanından yüksek bir programı tercih etmemesidir.
  • Ek yerleştirme tercihi nelere göre yapılır diyorsan; ek tercihlerini puan ve kontenjan sayısına göre sıralamalısın.

Ek Yerleştirmenin Avantajları

Ek yerleştirme, adaylar için zaman, puan ve motivasyon kaybını önlemek açısından avantajlıdır. Bir sınav ve tercih dönemi ardından adaylarda yeniden sınava hazırlanma konusunda büyük bir motivasyon kaybı gözlemlenebilir. Yanlış tercih yaparak herhangi bir programa yerleşemeyen ve puanı yetersiz kalan adaylar için ikinci bir şans niteliğinde olabilir. Adaylar, başarılı olabileceklerini, genel ve iş yaşamında onlara faydası olacağını düşündükleri üniversite programlarını tercih ederek motivasyonlarını koruyabilir, üniversite yaşamına adım atabilirler. Ek tercih hakkı sayesinde bir yükseköğretim programına yerleşme ihtimalin daha da yükselebilir.

İlk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar, taban puanı belirlenen bölümler arasında seçim yapar. Taban puanı oluşmayan bölümlerin ek tercihle birlikte puanlarında düşme olabilir. Bu sebeple ek tercih yapan adayların yerleşme ihtimali yükselir. Yeniden sınava hazırlanmayı tercih etmiyorsan ek tercih süreciyle istediğin bir bölümü kazanma ihtimalini arttırabilirsin.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu