Öğrenci Gazetesi

YKS 2. Tercih Nedir? YKS 2. Tercih Nasıl Yapılır?

YKS 2. Tercih Nedir? YKS 2. Tercih Nasıl Yapılır?. YKS 2. tercih süreci üniversite birinci yerleştirme işlemleri sırasında herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen veya herhangi bir tercihte bulunmayan adayların başvurabildiği bir süreçtir. Gelin hep birlikte YKS 2. tercih hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

YKS 2. Tercih Nedir?

YKS 2. yerleştirme sürecine birinci yerleştirme işlemlerinde ÖSYM tarafından herhangi bir üniversiteye yerleştirilen adaylar başvuramamaktadır. Bir öğrencinin ek yerleştirme sürecinden faydalanabilmesi için ilk yerleştirme sürecinde herhangi bir tercih yapmamış ya da herhangi bir bölüme yerleştirilmemiş olması gerekmektedir.

İkinci tercih sürecinde birinci yerleştirme işlemlerinde açık öğretim programları, örgün eğitim veren üniversitelerin önlisans ve lisans kontenjanlarına yerleşemeyen öğrenciler ve özel yetenek sınavına girmiş öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca birinci yerleştirme sürecinde hiç tercihte bulunmamış adaylar da ek kontenjan tercih başvurusunda bulunabilirler.


YKS 2. Tercih Nasıl Yapılır?

YKS ek yerleştirme işlemi yapacak adayların ÖSYM sitesinden tercih bildiriminde bulunmalarının ardından ÖSYM tarafından bildirilen bankalara belirtilen başvuru ücretini yatırmaları gerekmektedir. Şehit ve gaziler ile birinci dereceden yakınları ek tercih başvuru ücreti ödemeksizin başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

YKS 2. tercih işlemleri ÖSYM aday işlemleri sayfasından gerçekleştirilmektedir. Ek kontenjan sürecinden yararlanmak isteyen adaylar TC kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile ÖSYM sitesinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

YKS 2. tercih sürecinde herhangi bir bölüme yerleşemeyip üniversite okumak isteyen veya bir sonraki sene tekrar sınav stresi yaşamak istemeyen öğrencilerin ek tercih sürecinden faydalanmaları daha uygun olmaktadır. Ülkemizdeki sınav sisteminde her yıl yaşanabilecek değişiklikler, üniversite kontenjanlarında yapılan azaltmalar öğrenci adaylarının zorluklarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bahsettiğimiz bu durumları yaşamak istemeyen adayların ek tercih başvurusunda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.

Üniversite ek yerleştirme sürecinde tercihte bulunacak adayların tercih yapmak istedikleri bölümlerin puanlarının kendi puanlarına eş değer ve altında olması gerekmektedir. Ek yerleştirmede tercih yapacak adaylar kendi puanları üzerindeki bölümleri tercih edemeyeceklerini unutmamalıdırlar.

YKS ek tercih sürecinde tercih işlemi yapacak tüm adayların her zaman tercih yapmayı düşündükleri puan türlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sözel, sayısal, eşit ağırlık alanları için SAY, SÖZ ve EA puanları ile ön lisans bölümleri için TYT puan türleri ile yapılacak tercih işlemleri için adayların yeterli miktarda puan almış olmaları ve belirli bölümler için belirlenmiş olan başarı sıralamaları içerisine girmiş olmaları gerekmektedir.

YKS 2. tercih sürecinde adayların 24 tercih yapabilme hakları bulunmaktadır. Ek yerleştirme kontenjanlarının daha kısıtlı olması sebebi ile aday öğrencilerin yapabildikleri kadar fazla sayıda tercih yapmalarının onlar adına faydalı olacağını düşündüğümüz için tüm tercih haklarını
kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu