Gündem

YKS 2023 KEP Adresi Zorunlu mu? ÖSYM KEP Adresi Yazmak Zorunlu mu?

YKS 2023 KEP Adresi Zorunlu mu? ÖSYM KEP Adresi Yazmak Zorunlu mu? Soruları ÖSYM sınavlarına başvuru ya da tercih işlemleri yapanlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. KEP adresi, “Kayıtlı Elektronik Posta” adresinin kısaltmasıdır.

KEP Adresi Nedir, Nasıl Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi Türkiye’de, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında tanımlanmıştır ve yasal bir önemi vardır. KEP adresleri, özel bir sertifika ile doğrulanmış bir elektronik posta adresidir ve bu sayede gönderilen ve alınan e-postaların güvenliği ve doğruluğu sağlanmaktadır. KEP sistemi dünya genelinde kullanılan ve ülkemizde de kullanılan bir sistemdir.

Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat sistemine üye olmak isteyen vatandaşlar başvuru için gerekli bilgi ve belgeleri hazırlayarak PTT Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

KEP Adresi için gerekli olan belgeler

-Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan geçerli resmî belge

-Gerçek kişiler için hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu

KEP ADRESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ


YKS 2023 KEP Adresi Zorunlu mu?

KEP adresi ile yapılan iletişim, yasal geçerliliği olan bir iletişim şeklidir. KEP adresine gönderilen bir e-posta, alıcının bu e-postayı aldığını ve içeriği hakkında bilgilendirildiğini kanıtlamaktadır. Ayrıca, gönderen de bu e-postayı gönderdiğini ve içeriğinin ne olduğunu kanıtlamaktadır.

Özellikle işletmeler, kamu kurumları ve avukatlar gibi yasal işlemleri olan kurum ve kişiler, KEP adreslerini kullanarak yasal işlemlerini yapabilmektedirler.

YKS başvurularında ve tercih işlemlerinde KEP adresi yazma zorunluluğu yoktur.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 2023 YKS Kaldırılan Konular (12. Sınıf 2. Dönem) – 2023 YKS’de Hangi Konular Yok?

👉 2023 YKS Tahmini Kaç Kişi Girecek? 2023 YKS Zor mu Olacak?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu