Gündem

YKS Ek Tercih 140 Puanla Girilebilecek 2 Yıllık Bölümler 2021

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzunun yayınlandığını açıkladı. 2021 YKS Ek Tercilerin 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. İşte YKS Ek Tercih 140 Puanla Girilebilecek 2 Yıllık Bölümler 2021

YKS Ek Tercih 140 Puanla Girilebilecek 2 Yıllık Bölümler 2021

YKS ek yerleştirme işlemi yapacak adayların ÖSYM sitesinden tercih bildiriminde bulunmalarının ardından ÖSYM tarafından bildirilen bankalara belirtilen başvuru ücretini yatırmaları gerekmektedir. Şehit ve gaziler ile birinci dereceden yakınları ek tercih başvuru ücreti ödemeksizin başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

YKS 2. tercih işlemleri ÖSYM aday işlemleri sayfasından gerçekleştirilmektedir. Ek kontenjan sürecinden yararlanmak isteyen adaylar TC kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile ÖSYM sitesinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Boş kalan kontenjanlar YKS ek tercih kulavuzunda belirtildi. Adaylar kılavuza göre ek tercih yapabilecek.

Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

TABLO – 3

TABLO – 4

Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları

2021 YKS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS 2021 Ek Tercih Kimler Yapabilir?

YKS 2. tercih sürecinde herhangi bir bölüme yerleşemeyip üniversite okumak isteyen veya bir sonraki sene tekrar sınav stresi yaşamak istemeyen öğrencilerin ek tercih sürecinden faydalanmaları daha uygun olmaktadır. Ülkemizdeki sınav sisteminde her yıl yaşanabilecek değişiklikler, üniversite kontenjanlarında yapılan azaltmalar öğrenci adaylarının zorluklarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bahsettiğimiz bu durumları yaşamak istemeyen adayların ek tercih başvurusunda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.

YKS ek tercih sürecinde tercih işlemi yapacak tüm adayların her zaman tercih yapmayı düşündükleri puan türlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sözel, sayısal, eşit ağırlık alanları için SAY, SÖZ ve EA puanları ile ön lisans bölümleri için TYT puan türleri ile yapılacak tercih işlemleri için adayların yeterli miktarda puan almış olmaları ve belirli bölümler için belirlenmiş olan başarı sıralamaları içerisine girmiş olmaları gerekmektedir.

YKS 2. tercih sürecinde adayların 24 tercih yapabilme hakları bulunmaktadır. Ek yerleştirme kontenjanlarının daha kısıtlı olması sebebi ile aday öğrencilerin yapabildikleri kadar fazla sayıda tercih yapmalarının onlar adına faydalı olacağını düşündüğümüz için tüm tercih haklarını
kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.


YKS 2. Tercih Nedir? YKS 2. Tercih Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu