Yaşam

Yoğurdun 15 İnanılmaz Faydası – Düzenli Yoğurt Yemenin Faydaları

Yoğurdun 15 İnanılmaz Faydası – Düzenli Yoğurt Yemenin Faydaları. Doğal yoğurt sağlık özellikle bağırsakta uzun çeşitli yararlı etkileri ve özellikleri için bilinmektedir fonksiyonel gıdadır. Laktobasili sayesinde bu süt ürününün düzenli kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirebilir, bağırsak florasını iyileştirebilir, ishali önleyebilir ve hatta kanseri önleyebilir. Yoğurtun en önemli 15 faydasını bilmek istiyorsanız bilimsel araştırmalarla kanıtlandığı bu makaleye dikkate almalısınız.

Düzenli Yoğurt Yemenin Faydaları


Düzenli olarak yoğurt yemenin birçok faydası vardır. Yoğurt, sindirim sistemini destekleyen probiyotik bakteriler içerir. Bu bakteriler, sindirim sisteminde yararlı mikroorganizmaların dengesini korumaya yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunabilir. Yoğurt, kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum bakımından zengindir. Düzenli olarak yoğurt tüketmek, kemik yoğunluğunu artırabilir ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini azaltabilir. Yoğurt, vücudun ihtiyaç duyduğu proteinin iyi bir kaynağıdır. Protein, kasların onarımı ve büyümesi için önemlidir ve tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Yoğurt, sindirim sistemi için faydalı olan prebiyotiklerin yanı sıra probiyotikler içerir. Bu, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olabilir ve sindirim sorunlarıyla mücadele edebilir. Yoğurt, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilecek çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Özellikle probiyotik bakterilerin bağışıklık fonksiyonlarını desteklediği bulunmuştur.

1- Bağırsak Mikroflorasını Düzenler

Bağırsaktaki bakteriler birçok yönden önemlidir. Sindirim süreçleriyle işbirliği yapar, belirli yiyeceklerin emilmesine yardımcı olur, bağışıklık sistemini uyarır ve patojenik bakterilerin büyümesini engeller.

Bağırsak mikroflorası (normalde bağırsakta yaşayan bir dizi bakteri) çeşitli faktörlerden, stresten, diyetteki değişikliklerden, antibiyotik tedavisinden, alkol tüketiminden vb. Etkilenir. İle değiştirilebilir.

Doğal yoğurttaki probiyotikler bağırsak florasındaki dengeyi yeniden sağlar ve çeşitli hastalıklara neden olabilecek zararlı bakterilerin büyümesini engeller.


2- Kolesterolünüzü Düşürün

Yüksek kolesterolünüz varsa ve yoğurdu seviyorsanız, size çok güzel bir haber var.

Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, bazı yoğurt türlerinde bulunan belirli probiyotiklerin iki günlük dozunun kan kolesterolünü düşürebileceğini gösterdi.

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, probiyotik alan kişilerin 9 haftalık çalışma süresi boyunca “kötü” kolesterol seviyelerini% 11 oranında düşürdüğünü buldu. kontrol.


3- İshalden Riskinizi Azaltın

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl dünya çapında tahmini 800 milyon diyare vakası meydana geliyor ve bu durum, gelişmiş ülkelerde bile çocuk ziyaretlerine, hastaneye yatırılmalara ve bazı durumlarda çocukların ve gençlerin ölümlerine yol açıyor.

Çalışmalar, süt fermantasyonundaki bazı bakterilerin bebeklerde ishal riskini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

Edmonton’daki bir araştırma programında Alberta Üniversitesi’nden Kanadalı bilim adamları, çocuklarda bu koruyucu etki üzerine bir araştırma yaptı. Laktobasil ve yoğurttaki diğer bakterilerle tedaviden sonra antibiyotiklerin ishal riskini azaltabileceğine karar verdi.


4- Midenizi Koruyun

Popülasyondaki en yaygın mide hastalıkları gastrit ve mide veya duodenal ülserlerdir.

Çoğu durumda, bu hastalıklar midede Helicobacter pylori adı verilen bir bakteri varlığı ile ilişkilidir.

Bazı bilimsel çalışmalar, yoğurttaki laktobasillerin mide mukozası üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, bu bakterilerin kolonizasyonu önleyebildiğini göstermiştir.

Özetle, gastritiniz varsa, günde bir bardak yoğurt içmek semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.


5- Kanseri Riskinizi Azaltın

Fermente sütteki faydalı bakteriler, çeşitli kanser türlerinin riskini de azaltabilir.

Görünüşe göre, bu bakterilerin teşvik ettiği bağırsak florasının düzenlenmesi ve bağışıklık sistemi üzerinde uyguladıkları uyaranlar, anti-tümör etki mekanizmaları olacaktır.

Çeşitli laboratuvar testlerinde, probiyotiklerin kolon kanseri, meme kanseri ve mesane kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.


6- Alerjileri Karşı Korunun

Gördüğünüz gibi, popüler probiyotikler alerjileri de tedavi edebilir veya en azından hafifletebilir. Bağırsakta bulunan lenfoid dokunun bu durumların gelişmesinde çok önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Probiyotikler, bağırsak iltihabını azaltır, lenfosit popülasyonlarını dengeler ve sitokin salgılanmasını düzenler, bunların tümü alerji oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.


7- Fazla Kilo ve Obezite Riskinizi Azaltın

Yoğurdun kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? International Journal of Obesity’de yayınlanan bir araştırma, belirli yiyeceklerin (aynı kalori içeriğine sahip) yoğurtla değiştirilmesinin bir grup obez insanın daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğunu buldu.

Hipokalorik bir diyetin parçası olan yoğurdu yiyenler, bu yiyecekleri diyetlerine dahil etmeyenlere göre% 22 daha fazla vücut ağırlığı ve% 80 daha az göbek yağı kaybetti.

Rakamlar kendi adına konuşuyor, sence de öyle değil mi?


8- Diyabet Riskini Azaltın

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, günde bir fincan yoğurt, tip 2 diyabet riskini azaltabilir.

Çalışma, 200.000’den fazla sağlık çalışanının beslenme verilerine dayanmaktadır.

Araştırmacılar, bu insanların diyetini 30 yıl boyunca izlediler ve günlük diyetlerine biraz yoğurt ekleyenlerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin% 18 daha düşük olduğunu buldu.


9- Laktoz İntoleransını Ortadan Kaldırın

Dünyadaki birçok insan laktoz intoleransından muzdariptir. Çoğu durumda, tahammülsüzlük, sütte ve laktozun (bir şeker) sindiriminden sorumlu olan diğer süt ürünlerinde bulunan bir enzimin eksikliğinden kaynaklanır.

Bununla birlikte, çeşitli bilimsel çalışmalar, yoğurttaki bazı laktobasillerin laktozu sindirebildiğini ve bu şekerin tahammülsüz insanlarda sindirilmesini kolaylaştırdığını göstermiştir.


10- Vajinal Enfeksiyonlardan Korunun

Kandidiyazis en yaygın vajinal enfeksiyondur. Diğer rahatsızlıkların yanı sıra kaşıntıya ve yanmaya neden olan bölgede kolonileşen ve çoğalan bir maya (mantar).

Bazı araştırmalar, günlük yoğurt tüketiminin bu tür enfeksiyonların insidansını azaltabileceğini göstermektedir, çünkü laktobasil enzimi bölgeyi kolayca kolonize ederek mantarın büyümesini engeller.

Gördüğünüz gibi her gün bir bardak yoğurt içmek sağlığınız için çok iyi olabilir. Serbest, otla beslenen ineklerin sütünden yapılan tam yağlı veya yağsız yoğurtlar tavsiye edilir.


11- Cildinizi İyileştirin

Dermatolojik tedaviler için çok para harcamanıza gerek yok. Yoğurt, epidermisin üst katmanlarının pul pul dökülmesine, lekelerin ve renk değişikliğinin giderilmesine ve hatta kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olabilecek laktik asit içerir.


12- Vitamin Alın

Yoğurt önemli bir potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve B5 vitamini kaynağıdır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini koruyan ve sinir sisteminin normal çalışmasına yardımcı olan B12 vitamini içerir.


13-Egzersiz Sonrası iyileşmeye yardımcı olur

Doğru protein ve karbonhidrat oranına sahip yoğurt, özellikle Yunan gibi yüksek proteinli olanlar, egzersiz sonrası yemek için iyi bir seçimdir.

Proteinler, kasların kendi kendine onarması gereken amino asitler içerir ve karbonhidratlar depolanan enerjinin yerini alır.


14- Soğuk Algınlığını Önleyin

Viyana Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, günde bir porsiyon yoğurt yiyen kadınların hastalık ve enfeksiyonla savaşan daha aktif ve daha güçlü T hücreleri vardı.

Yoğurttaki sağlıklı bakteriler, zararlı virüsler veya bakterilerle savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendiren hücrelere sinyal göndermeye yardımcı olur.

Normalde düşük T hücresi seviyelerine sahip olan alerjik kişiler, diyetlerine yoğurt ekleyerek semptomlarını azaltabilirler. Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada , günde bir porsiyon yiyen kişilerde, yemeyenlere göre daha az semptom görüldü.


15-Daha güzel bir gülüşe sahip olun

Türkiye Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, az yağlı ve hoş kokulu yoğurtları değerlendirdiler ve çürüklerin ana nedeninin aşınmış diş minesinin olduğunu buldular. Yoğurttaki laktik asit de diş etlerini koruyor gibi görünüyor.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu