Öğrenci Gazetesi

YÖK Denklik Belgesi Nedir? YÖK Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

YÖK Denklik Belgesi Nedir? YÖK Denklik Belgesi Nasıl Alınır?. YÖK Diploma Denklik Belgesi Yurtdışında bir Yükseköğretim kurumundan alınan Ön lisans ve Lisans diplomasının Türkiye’de Yükseköğretim Kurumlarınca verilen Ön lisans ve Lisans diplomasına eşdeğer olduğunun gösteren belgedir.

YÖK Denklik Belgesi Nedir?

Yurtdışı diplomanızın Türkiye’de denkliği yoksa kamu görevlerine kabul edilmezsiniz ve askerliğinizi uzun dönem er olarak yaparsınız. Eğer gelecek planlarınızda devlet memuru olup kamu görevi yapmak yer almıyorsa, yurtdışında alacak olduğunuz eğitimin YÖK tarafından onaylanması ya da onaylanmaması sizin için  bir önem taşımayacaktır.

YÖK onaylı bir üniversite diplomanız varsa, resmi olarak üniversite mezunu statüsü alırsınız. Askerlik görevinizi yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olmanızı sağlar. Buna ek olarak, kamu görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız, üniversite diplomanızın YÖK onaylı olması gerekmektedir. Aksi halde resmi merciiler tarafından ön lisans mezunu olarak sınıflandırılırsınız.

Yükseköğrenim Kurulunca (YÖK) gerçekleştirilen düzenleme ile, yurt dışında yükseköğretim diplomalarının denklik başvurularının “e-Devlet” ya da YÖK’ün web sitesinden yapılması için adımlar atıldı. Başvuru işlemlerinin kolaylaştırılmasını hedefleyen düzenleme sayesinde tanıma ve denklik başvuru sahiplerine yapılacak bildirimler de postanın yanında elektronik yolla da gerçekleştirilebilecek.


YÖK Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

Denklik başvuruları, ön başvuru esnasında sisteme yüklenmesi gereken belgeler ile diğer başvuru belgelerine “görülmüştür” kaşesi basılarak tamamlanmaktadır. Belge asılları, başvuru sahibine ya da resmi vekaletnamesi olan vekile iade edilmektedir. Denklik işlemleri, Denklik Otomasyon Sisteminden sürdürülecek. Bu işlemler esnasında gerçekleştirilen bilimsel inceleme, hazırlık, komisyon görüşü ile onay işlemlerinde ıslak imza ya da elektronik imza yerine “log” kayıtları baz alınacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu