Burs Başvuruları

Yücel Kültür Vakfı Burs Başvuruları 2020

Yücel Kültür Vakfı Burs Başvuruları 2020. Yücel Kültür Vakfı 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Lisans öğrencilerine devlet veya vakıf üniversiteleri ayrımı yapmadan karşılıksız burs veriyor.

Yücel Kültür Vakfı Burs Başvuruları 2020

Başvuru Yapan Adaylarda Aranacak Nitelikler:

 1.  T.C. vatandaşı olması
 2. Ailesinin aylık geliri ve yaşam standardı ile başarılı öğrenciyi okutmakta zorlanıyor olması.
 3. Öğrencinin başarılı olması.
 4. Öğrencinin, yüz kızartıcı suç işlememiş, herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması.
 5. Vakıf senedinde belirtilen şartlara uyması ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin üniter yapısını hedef alan siyasi, dini veya başkaca bölücü faaliyetler içinde yer almaması.

Burs Kriterleri 

Burs Komitesi ve bilgisayar programı ön değerlendirmelerinde aşağıdaki kriterleri kullanır;

 1.  T.C. uyruğuna sahip olması: T.C. kimliğine sahip olmayan öğrenciler değerlendirmeye alınmaz.
 2.  Sabıka kaydı: Sabıkalı olanlar bu bölümden puan alamazken, sabıkası olmayan başvuru sahipleri 10 puan alırlar. Ancak haklarında soruşturma veya kısıtlama kararı olanlar için Burs Komitesi bir puan belirler.
 3. Öğrencinin ders başarı durumu: Burs Komitesi, üniversiteye yeni kaydolan öğrencinin ÖSYS’den aldığı puana, ara sınıfta okuyan öğrencilerin ise transkriptlerine bakarak 1 ile 10 arasında puan belirler.
 4. Ailenin sosyal yapısı ve durumunun değerlendirmesi: Anne ve babanın hayatta olmaması, ayrı olması veya kardeş sayısı gibi durumlar puanlamaya dahildir. Kişinin fiziki durumu (engel, hastalık vb.) komite takdirindedir.
 5. Ailenin ekonomik durumu: Aileye aylık olarak giren toplam paradan, şayet kiralık evde oturuyorlarsa kira bedeli düşüldükten sonra kalan meblağın evdeki birey sayısına bölünmesi ile fert başına düşen aylık miktar bulunur. Bu miktara göre puanlama yapılarak toplam puana eklenir.
 6. Öğrencinin ekonomik durumu: Burada öğrencinin başka şekillerde desteklenip desteklenmediğine, ek burs alıp almadığına ve okuduğu branşın pahalılığına bakılarak 2 ile 10 arası puanlama yapılır.
 7. Sosyal katılımcılık puanı: Burada öğrencinin ders başarısı dışında sivil toplum kuruluşlarına katılımı, yaptığı gönüllülük, içinde yaşadığı toplumda birey olarak ne kadar sorumluluk taşıdığı değerlendirilir.
 8. Vakıf faaliyetlerine katılım puanı: Öğrencinin vakfın bursiyerleri ile birlikte yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımı 0 ile 10 arasında değerlendirilir. Daha önce Yücel Kültür Vakfı’nı tanımayan, İstanbul dışında bulunan ilk müracaatlara 5 puan verilir.
 9. Liderlik, yaratıcılık, proje geliştirme, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım puanı: Burada öğrencinin organize ettiği (öncülük ettiği, liderlik yaptığı veya katılım gerçekleştirdiği) sosyal ve kültürel aktiviteler ile tiyatro, müzik, folklor, spor gibi ders dışı sosyal faaliyetleri öğrencinin içinde bulunduğu koşullara göre değerlendirilir.
 10. Beceri, yetenek, gelişmeye açıklık puanı: Burada aday bursiyerin, kendini geliştirmek için neler yaptığı, katıldığı seminer, kurs, sertifika programları gibi alanlarda gelişime ne denli açık ve hevesli olduğu değerlendirilir.
 11. Geleceğe dair puanlar: Adayın, hedefleri, idealleri, bu konuda yaptığı hazırlıklar, mülakat yapılarak veya doğrudan adayın doldurduğu kompozisyon bölümleri değerlendirilerek verilir.

Detaylı bilgi ve başvuru İçin TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu