Öğrenci Gazetesi

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?. Yüksek Lisans lisans eğitimi tamamlayıp bir alanda kendini geliştirmek isteyenlerin aldığı eğitimdir. Yüksek Lisans eğitimini Akademik kariyer veya özel sektörde kariyer yapmak isteyen tercih etmektedir. Yüksek lisans tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere ikiye ayrılır. İşte Yüksek lisans hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans, lisans eğitimini tamamlayıp belirli bir alanda Akademik veya özel sektörde kariyer yapmak isteyenlerin aldığı eğitimdir. Yüksek lisans eğitimi alabilmek için belirli şartları taşımak gerekir. Şartları taşıyan adaylar tezli ve tezsiz Yüksek lisans yapabilir.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans, YÖK yani Yüksek Öğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde ‘öğrencinin bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak bilgilere erişme, bilgiyi derleyip hazırlama, yorumlama ve değerlendirme yeteneğini kazanmasını sağlayan bir akademik eğitimdir’ şeklinde tanımlanan yüksek öğrenim programıdır. Tezli yüksek lisans, 2 dönem ders (1 yıl), 2 dönem de tez (1 yıl) olmak üzere 4 dönemde (iki yıl) tamamlanır. İhtiyaç olması durumunda dönem olarak uzatma yapılabilir. YÖK’ün hazırladığı Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği‘ne göre en fazla 2 dönem (1 yıl) daha uzatma yapılabilir.

Ancak YÖK tarafından 10 Haziran 2020 tarihinde olağanüstü durumlar için uzatmalara ek süreler verilmiştir: Yükseköğretim kurumları tarafından, afet ve salgınlarda tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine talepleri halinde bir dönem, afet veya salgının aşamasına göre tekrar başvurmaları durumunda bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilebilir, verilen bu ek süreler azami süreden sayılmaz.

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans programı ücretsizdir ancak özel ve vakıf üniversitelerinde tezli yüksek lisans için belli bir ücret talep edilmektedir. Vakıf üniversitelerinin bazıları üstün başarılı öğrencilere ve kendi mezunlarına, tezli yüksek lisans programı için burslar vermektedir. Ayrıca tezli yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Türk Eğitim Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK gibi kurumlara da başvurup burs alma şansı elde edebilirler.


Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz ile tezli yüksek lisans arasındaki fark, adında da anlaşılacağı üzere tez hazırlanmamasıdır. Tez yerine dönem projesi (kredisiz) hazırlanmaktadır. Ayrıca tezsiz Yüksek lisans programlarında ALES zorunluluğu yoktur. Sadece lisans eğitimindeki başarı notunuz ile başvuru yapabiliyorsunuz. Ve durum tüm üniversitelerde aynı. Sadece lisans eğitimindeki başarı notunuz ile başvuru yapabiliyorsunuz. Bu programda tez hazırlanmıyor fakat bitirme projesi hazırlanıyor. Proje sonunda öğrenci, başarılı ve başarısız olarak değerlendirilmeye alınıyor. Öğrencinin, bitirme projesini hangi yarıyılda aldıysa o yarıyılda projesine kayıt olması ve yarıyıl bittiğinde yazılı bir şekilde rapor vermesi gerekiyor. Bu programın sonunda yeterlilik sınavı da uygulanabilir. Bu programı başarıyla bitirenlere Yüksek Lisans Diploması veriliyor.


Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans başvuru koşulları üniversitelere göre değişiklik gösterse de genel olarak ALES, not ortalaması ve isteniyorsa yabancı dil puanı gerekir. Başvuru sonrası adaylar yazılı ve/veya sözlü sınava girer. Tüm puanların belirli oranları alınarak sıralamaya göre programa kayıt alınır. Ders dönemini başarı ile geçen öğrenciler tez öneri formunu enstitüye verir ve kabul edilmesi ile tez dönemine başlarlar. Tez çalışmalarını tamamladıktan sonra tez yazılır. Enstitünün ve tez jürisinin onayı ile tez savunmasını da başarılı bir şekilde geçen öğrenciler mezun olurlar.


Yüksek Lisans Mülakatları Nasıl Olur?

Tezli yüksek lisans programında, üniversitelerin belirttiği koşullara sahip olan adaylar arasında, en fazla ön değerlendirme puanına sahip olanlar, belirtilen tarihte mülakata çağırılır. Mülakata giren adayların değerlendirme kriterlerine, almış olduğu mülakat puanı da eklenir.

Mülakat sırasında öğretim görevlileri, başvuran öğrenciler arasında, kimin program hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu anlamak için program ile ilgili çeşitli sorular sorar. Başarılı olan adaylar Yüksek lisans programına girmeye hak kazanır.


Yüksek Lisans Ücretleri

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans hakkı kazandıysanız, ücretsiz öğrenime devam edersiniz. Vakıf üniversiteleri ve tezsiz yüksek lisans ise ücretlidir. Yüksek lisans ücretleri, üniversitelerin özel olarak belirttiği ücretlerdir. Bu ücretler hakkında net bilgiyi üniversitelerin internet sayfasından alabilirsiniz.


Yüksek Lisans Yatay Geçiş

Yüksek lisans eğitiminde yatay geçiş yaparak üniversite veya bölümünüzü değiştirebilirsiniz. Geçişler, eşdeğer lisansüstü programlar arasında yapılır. Yatay geçiş yapmak için bazı şartlar aranır. Bu şartlar:

  • Bulunduğu lisansüstü programda en az bir yarıyılı tamamlamış olmak,
  • Her yarıyıl için en az yedi kredilik ders almış olmak,
  • Öğrencinin başardığı derslerin not ortalamasının 100 üzerinden yüksek lisans için en az 60 puan olması,
  • İngilizce yeterlik belgesini ispatlamış olmak ya da uygulanacak yabancı dil sınavında başarılı olmak,
  • Öğrenci kabul şartlarını sağlamış olmak

Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin koşulları bu şartlardan farklı olabilir. Genel olarak sizin için listeledik fakat yine de internet sitelerinden bu koşullara bakarsanız daha sağlıklı olacaktır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ALES Nedir? Ne İşe Yarar?

👉 ALES Sınav İçeriği Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu