KYK

Yüksek Lisans Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi? Yüksek Lisans Öğrencilerine Yurt Çıkar mi?

Yüksek Lisans Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi?. Yüksek lisans yapan öğrencilerin en çok merak ettiği Yüksek Lisans Öğrencilerine Yurt Çıkar mi? sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Yüksek Lisans öğrencileri için KYK yurt başvuruları farklı bir tarihte yapılmaktadır. Gelin hep birlikte Yüksek Lisans KYK yurt başvurusu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Yüksek Lisans Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi?

KYK yurtlarında Yüksek lisans ve doktora öğrencileri kalabilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için KYK yurt başvuruları için ayrı başvuru tarihi açıklanır. Yüksek Lisans kontenjanları ön lisans ve lisans kontenjanlarına göre daha azdır. KYK yurtlarında barınacak Yüksek Lisans öğrencileri genel olarak evi başka şehirde olan öğrencilerden seçilir. .

Tezli Yüksek Lisans öğrencilerinin KYK yurt başvuru tarihlerini takip ederek kendileri için açılan başvuru tarihlerinde KYK yurt başvurusunda bulunmaları gerekir. .

Bildiğiniz üzere Yüksek Lisans, tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Tezli yüksek lisans yapan öğrenciler kesin . olarak KYK yurtlarında kalma hakkına sahiptir. Ancak tezsiz yüksek lisans öğrencileri için net bir bilgi yoktur. Bunun yanı sıra tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerin ders sayısı az olduğu içinde KYK yurtta kalmalarına gerek yoktur.

Bu durum hakkında yine de detaylı bilgi için KYK ile iletişime geçmeniz gerekir. Kredi Yurtlar Kurumu bu konuda size ilk elden en doğru bilgiyi verecektir. .


Yüksek Lisans Öğrencilerine Yurt Çıkar mi?

Yüksek lisan yapan öğrencilerin en çok merak ettiği bu sorunun yanıtı da ‘Evet’ tir. KYK yurtları ön lisans-lisans-yüksek lisans-doktora öğrencilerine çıkar. .


KYK Yurtları Neye Göre Çıkar?

KYK yurtlarına seçim sürecinde ilk aşama “öncelikli öğrenciler” kategorisinde yer alan kişilerin yurda alımı önceliklidir. .

Öncelikli öğrenciler: 

  • Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,
  • %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler, .
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
  • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak . emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,

Tabi bunların yanında maddi yetersizlik, anne veya babadan birinin vefat durumu, aile bireylerinin üzerine ait tapu, motor, ev gibi mülklerin olup olmaması KYK yurdunun çıkmasında öncelik sağlıyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurtlarında İzin Hakkı Kaç Gün?

👉 İl İl KYK Yurtları Listesi Adresi ve Telefon Numaraları

👉 KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

👉 KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu