Üniversite

Yunus Polis Nasıl Olunur, Maaşları 2024 Ne Kadar? Yunus Polisinin Yetkileri Nelerdir?

Yunus Polis Nasıl Olunur, Maaşları 2024 Ne Kadar? Yunus Polisinin Yetkileri Nelerdir?. Son günlerde en çok araştırılan mesleklerden olan Yunus Polis Nasıl Olunur? Genel güvenliği ve kamu düzenini sağlamak için görevli olan Yunus Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Kadın Yunus Polis Nasıl Olunur? Gelin birlikte Yunus Polis Olmanın Şartları Nelerdir? öğrenelim…

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Toplum huzurunu ve güvenliği sağlamada görevli Yunus polisler gençlerin en çok rağbet gösterdiği mesleklerden olmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda çok fazla araştırılan Yunus Polis Olma Şartları merak edilmekte. Yunus Polis, otomobille ulaşım sağlayacak olan polislerde daha hızlı bir şekilde olaylara müdahale edebilen polis ekiplerine denir. Devriye Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan yunus Polis genellikle trafiğin sıkışık olduğu veya dar sokakların olduğu kesimlerde Yunus Polisler aktif olarak hizmet vermekte. Motosikletli olarak çalışan Yunus Polisler, üniformaları ve kasketleri ile çalışmaktadır.

Toplumdaki sempatisi oldukça fazla olan Yunus polisi suçlulara daha hızlı müdahale edebilmekte ve olayları kısa sürede kontrol altına alabilmektedir. Yunus polislerin özel bir kıyafeti olması ve taşıt olarak motosiklet kullanmaları, polis olmak isteyenlerin sayısını artırmaktadır. Yunus polis doğrudan olunmayıp önce polis olmak gerekmektedir. Polis olarak görev yapmayan biri, yunus polis olma hakkına sahip değildir. Polis olduktan sonra gerekli şartları taşıyan kişiler, yunus polis olmak istediklerini yetkili mercilere bildirebilmektedir. Yunus polis olmak isteyen her polis mülakatlara ve çeşitli kurslara tabii tutulmaktadır.

Yunus polisi olmanın mevzuat kapsamında gereklilikleri bulunur ancak ayrıca sizin bu bölümde çalışmayı canı gönülden istediğinizi kanıtlamanız gerekir. Başvuruyu yapacağınız yetkililerce birime olan isteğinize özellikle dikkat edilmektedir. Nasıl olunur sorusunun fiziki gerekliliklerine değinecek olursak eğer; Erkeklerde asgari boy ve yaş 175 santime 28’dir. Kadınlarda ise 170 santime 28’dir. Eğitim açısından nasıl olunur kısmını incelersek PMYO ya da POMEM’ den mezun olması gerekir. PMYO ya da POMEM mezunları arasından il Yunus polisi ihtiyacına bağlı olarak alımlar yapılır. Yunus polisleri ön sağlık aşamasında renk körlüğü testinden geçirilir.


Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

Son zamanlarda en çok merak edilen mesleklerden olan Yunus Polisi olmak istiyorsanız ilk önce normal polis olmanız gerekmektedir. Direkt olarak bu dala geçiş yapamıyorsunuz. Normal polis olduktan sonra bu polis dalına geçebilirsiniz. Bazı kriterlerde bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Polis Akademisi mezunu,
 •  PMYO mezunu olmanız gerekiyor,
 • 28 yaş kriteri de bulunmaktadır  28 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekiyor.
 • Gönüllü olarak bu dalı tercih etmeli ve bu mesleği istiyor olmalısınız,
 • Erkekler için 1.75 bayanlar için ise 1.70 boy sınırı kriteri bulunmaktadır.
 • Sağlığınızın bu işe engel olarak bir durumu olmaması gerekmektedir.
 • Polis olmayı düşünenler atik ve sportif olmalı fizikleri güçlü olmalıdır.

Tüm şartları yerine getiriyorsanız mülakatlar ve sınavlar ile bu dalda çalışabilirsiniz. Motosikletli yunus polis olmak istiyorsanız 2 aylık bir süre uzman eğitimi almanız gerekecektir.


Kimler Yunus Polis Olamaz?

Yunus polis olmak, başta polis olmaktan geçer. Polis olmaya engel teşkil eden başlıca durumlar ise şunlardır:

 • Sabıkalı olmak.
 • Sağlık sorununa sahip olmak.
 • Alkol, madde bağımlısı olmak ve kumar gibi kötü alışkanlıklara sahip olmak.

Kadın Yunus Polis Nasıl Olunur?

Bayan polis olmak için yukarıda belirttiğimiz şartların taşınması yeterli olur. Erkek adaylardan farklı olan tek durum fiziki özelliklerdir. Bayan yunus polis boy sınırı yukarıda da bahsi geçtiği gibi 1,70 cm’dir ve bunun dışında başka bir şart aranmaz.

Yunus biriminde polis olacakların nasıl olunur sorusunun yanı sıra çalışma alanlarıyla ilgilendiği de görülmektedir. Yunus polisi genel olarak asayiş olaylarıyla ilgilenmektedir. Asayişi etkileyen olaylara her yerde müdahale edebilmektedir. Yunus polisi olmak için PMYO veya POMEM Mülakatlarına katılmanız gerekmektedir.

Polis olmak isteyen her genç PMYO nedir sorusunu yöneltmektedir. Polislik eğitimi veren bu kuruma kayıt olabilmek için belli şartları taşımak ve başvuru yapmak gerekmektedir. Şartları taşıyan kişiler Polis Akademisi Başkanlığının resmi web sayfasında yayınlanan ilanları takip etmelidir. Buna göre burada başvuru için gerekli şartlar, başvuruyu nereye yapmanız gerektiği gibi tüm sorular cevaplanıyor.  Polis akademisinin sayfasından yayınlanır.


Yunus Polisinin Görev ve Yetkileri Nedir?

Yunus polisinin diğer birimlerden farklı olan bir görev tanımı vardır. Fakat yetkilerinde herhangi bir farklılık söz konusu değildir.

 • Toplumda güvenliği sağlamada büyük role sahip emniyet mensubu özel birimler bulunmaktadır. Bu birimler oluşturulma maksatlarına göre olaylara müdahale etmektedir. Yani her birimin ayrı ayrı görev tanımı bulunmaktadır.
 • Yunus polisinin görev tanımı ise; Suç eyleminde bulunacakları caydırma, şüpheli şahısları yakalama ve müdahale gerektiren diğer durumlarda etkin olmaktadır.
 • Genel güvenlik ve kamusal düzeni sağlar.
 • Görev yerleri kapsamında işlenmiş veya işlenmekte olan suçları suçun konusuna uygun şekilde ilgili birimlere iletir.
 • Görevli birim gelene kadar olay yerinde durup delillerin bozulmasını veya çalınmasını engeller.
 • Kaçmakta olan şüphelileri ya da sanıkları yakalayıp gözaltına alır.
 • Sanıkları suç soruşturmasını yürütecek olan ilgili birimlere teslim eder.

Yunus Polis Olmak İçin Alınan Eğitimler Neler?

Özel olarak alınan bazı eğitimler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Disiplin dersleri
 • El koyma, aramalar, çevrenin güvenliğini sağlamak
 • Uyuşturucu maddelerle mücadele ve yakalamak
 • Silah ve patlayıcı maddelerle mücadele edebilme ve onları kullanabilme özelliğine bürünmek
 • Motosikletin denge yapıları ve motosiklet hakkında bir çok eğitim alınır.

Yunus Polis Maaşları 2024 Ne Kadar?

Yunus polislerinin maaşı riskli birimler arasında yer almadığından polislerle aynı olmaktadır. Ancak maaşı bazen farklılık gösterebilir. Genellikle Yunus polisi maaşları görev ve görev yeri tazminatına göre değişir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yunus polisi olarak görev yapan personeller 50 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki personelin görev yaptığı bölge, hizmet yaptığı süre, evli ve çocuk sahibi olup olmaması gibi faktörler personelin maaşını değiştirebilmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur? 

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

👉 Kadın Polis Nasıl Olunur? 

👉 Komiser Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu