Kitap

Zihninizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken En İyi 10 Kitap

Romanlar uydurma olabilir ama uyandırdıkları duygular gerçektir. Bu duygular, romanın karakterleriyle ve daha geniş bir toplum bağlamında bir kahraman ile diğerleri arasındaki ilişkilerle olan bağlantımızdan doğar. Özenle hazırlanmış bir hikayenin iniş çıkışlarını takip ederken, beynin sosyal ve duygusal bölgelerinde bağlantılar kurarız. Son araştırmalara göre sonuç, diğer insanları daha iyi anlamak ve başkaları için daha derin bir empati kurarak sosyal becerilerin gelişmesine yol açıyor. Toronto Üniversitesi akademisyenleri Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren’in yaptığı bir araştırmaya göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşmek kişilerin hayal dünyalarını zenginleştirirken, zihinlerini de keskinleştiriyor. İşte insan beynini en çok geliştirdiği kanıtlanmış olan o 10 roman!

1. Genç Werther’in Acıları

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

2. Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur’da Jane Austen’in yaptığı karakter tahlilleri ve insan psikolojisi konusundaki güçlü betimlemeleri bu romanı çağının ötesine geçirmeyi amaçlamıştır.

3. Kızıl Leke

Yasak aşk temasını işleyen bu kitap, her sayfasında okuyucuyu ayrı bir maceraya sürüklüyor. Kırmızı Leke ve Kızıl Damga isimleriyle Türkçe’ye çevrilen kitabın asıl adı ise “Scarlet Letter”.

4. Madame Bovary

Doyumsuz bir kadının tüketici kişiliğini konu alan, realist akımın ilk ve en önemli örneklerinden biri olan Madam Bovary; Tolstoy, Proust, Tanpınar, Saul Below ve daha birçok yazara ilham vermiştir.

5. Middlemarch

19. yüzyıl İngiltere’sinin taşra yaşamını ve insanlarını konu alan Eliot, insan ruhuna dair ince gözlemleriyle çağdaşı romancıların arasında öne çıkmıştır.

6. Anna Karenina

Anna Karenina, 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir eserdir.

7. Mrs. Dalloway

Roman 12 saatlik zamanda geri dönüşlerle şimdiki zaman ve geçmişi bir arada anlatmaktadır. Mrs Dalloway’ın tüm hayatı, düşünceleri, seçimleri toplum ve savaş yılları birlikte sorgulanmaktadır.

8. Sevilen

Sevilen, çocuklarıyla birlikte kölelikten kaçan bir kadının özgürlük savaşını anlatıyor.

9. Utanç

Utanç, şiddetli ve yoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, yeni Güney Afrika’nın, öyküsünü anlatıyor.

10. Gönülsüz Köktendinci

Batı ile Doğu arasındaki hayalî sınırları samimiyetle sorgulayan bu kitap, yayınlandığı günden itibaren büyük yankı uyandırmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu