Blog

Başarılı Öğrencilerin Anladığı 8 Gerçek

Başarılı Öğrencilerin Anladığı 8 Gerçek. Anahtar, başarılı öğrencilerin doğuştan gelen zeka veya yeteneklerinde yatmaz. Bunun yerine, başarılarının temeli inançlarında ya da kalbe aldıkları gerçeklerde yatar. Bunlar, başarılı öğrencilerin hem anladığı hem de kucakladığı en önemli sekiz gerçektir:

1. Hayat Zordur

Birçok öğrenci hayatın nispeten kolay olmasını bekler. Sıkı çalışmanın önemli olduğunu biliyorlar, ancak istediklerini elde etmek için çok çalışmak zorunda kalacaklarına inanmıyorlar .

Örneğin, bir zamanlar 18 yaşındaki öğrencilerle dolu bir oditoryumla konuştum. Konuşmanın sonunda bir öğrenci bana geldi ve “Konuşmanız için teşekkürler Daniel! Kendimi ilham hissediyorum. Size sormak istiyorum: Gelecekte tatmin edici bir kariyer bulmamı sağlamak için ne yapabilirim? ”

Ona coşkusunu takdir ettiğimi söyledikten sonra, iki Kitap okuyarak başlatılmasını tavsiye ettim, Ne Yapıyorsun ve Paraşütün Ne Renk? .

Bir anda, şaşkın bir görünüm yüzünde yıkandı. Duyarsız bir şekilde, “Ah, ama okumayı sevmiyorum. İki kitapla başaramayacağım… ”

Bu öğrenci, birkaç on yıl sürecek tatmin edici bir kariyer bulmak istedi, ancak iki kitap okumak istemedi. Her nasılsa, ödüllendirici bir kariyer oluşturmanın çok fazla çaba sarf etmemesi gerektiğine inanıyordu.

Ne yazık ki, bu zihniyet öğrenciler arasında yaygındır.

Başarılı öğrenciler ise hayatın zor olduğunu, ancak zorlukların üstesinden gelmenin hayatı daha anlamlı hale getirdiğini anlarlar.


2. Her zaman koşullarınızı seçemezsiniz, ancak her zaman tutumunuzu seçebilirsiniz

Hepimiz hayatlarımızın kontrolünde olduğumuzu düşünmeyi seviyoruz. Fakat hayatımızın kontrolümüzün ötesinde çok fazla yönü var. Tabii ki bu, önceden plan yapmamamız ve akıllıca kararlar vermemiz gerektiği anlamına gelmez.

Başarılı öğrenciler , öğretmenlerinin hangi ruh halinde olduğunu veya havanın nasıl olacağını veya gelecek haftanın matematik testinin ne kadar zor olacağını kontrol edemediklerini fark ederler.

Ancak tutumlarını her zaman seçebileceklerini ve karşılaştıkları koşullara nasıl tepki verdiklerini bilirler.


3. Eğitiminiz sizin sorumluluğunuzdur, ebeveynlerin değil

Bugün pek çok ebeveyn çocuklarının akademisyenlerine çocuklarından daha fazla ilgi duyuyor gibi görünüyor.

Çocuklarının ödevlerini tamamlamalarını sağlamak için çocuklarının hemen yanında oturan ebeveynlerle tanıştım. Aynı ebeveynler, çocuklarının takip etmesi için tam bir eğitim programı geliştirirler, çünkü çocukları onlara aşırı bağımlı hale gelmiştir.

Geçen hafta, babasının 15 yaşında oğlunun okul işini daha yakından izleyebilmesi için işini bırakmayı planladığı bir aileyi tanımıştım.

Bu ebeveynlerin iyi niyetleri olduğundan şüphe etmiyorum. Ama bu kimin eğitimi? Ebeveynler mi yoksa çocuklar mı?

Başarılı öğrenciler anlamak onların eğitimdir onların sorumluluğu.

Ebeveynler çocuklarını mikro yönetmeyerek yardımcı olabilir . Bunun yerine, ebeveynler çocuklarıyla birlikte orta vadeli hedefler belirleyebilir. Ebeveynler iki ayda bir okul öğretmenine çocuklarının nasıl ilerlediğini görmek için kısa bir çağrı yapabilir. Çocuklar pazarlığın sonuna kadar yaşamıyorlarsa, ebeveynler uygun sonuçları yerine getirebilirler.


4. Hayat senin etrafında dönmüyor

Birçok öğrenci kendilerine “Ailem / ailem benim için ne yapabilir?” Diye sorar. “ Ailem / ailem için ne yapabilirim ?” diye sormak yerine

Öğrencilerin uzun vadeli başarı elde edebilmeleri için, evrenin merkezi olmadıklarını fark etmeleri gerekir.

Diğer insanların duygularını ve ihtiyaçlarını, özellikle aile üyelerinin duygularını dikkate almak onların sosyal sorumluluğudur.

Ancak o zaman öğrenciler kendi arzularına takıntılı olmak yerine diğer insanlara değer katmaya odaklandıkları bir hizmet tutumu geliştirmeye başlayabilirler.


5. Başkalarını suçlamak seni hiçbir yere götürmez

Öğrencilerin (ve yetişkinlerin de) başkalarını suçlaması kolaydır. Aşağıdakilerden herhangi biri tanıdık geliyor mu?

  • “Öğretmen çok sıkıcı. Bu yüzden testte başarılı olamadım. ”
  • “Ailem çok naggy. Bu yüzden hep karamsarım. ”
  • “Ders ilgi çekici değildi. Bu yüzden dikkat edemedim. ”

Bu şikayetler geçerli olabilir. Ancak eğitiminiz ve yaşamınız için tam sorumluluk almak, nasıl hissettiğiniz ya da yaşadığınız hayal kırıklıkları nedeniyle başkalarını suçlamamanız anlamına gelir.

Bunun yerine, başarılı öğrenciler kendilerine bu hayati soruyu sürekli soruyorlar: “Durumu daha iyi hale getirmek için şu anda yapabileceğim bir şey nedir?”

Bu onların kontrol edemedikleri yerine kontrol edebildiklerine odaklanmalarını sağlar .


6. Kendinizi yönetmek zamanınızı yönetmekten daha önemlidir

Öğrenciler bugün hiç olmadığı kadar dikkat dağıtıcı şeyler ile karşı karşıya.

Mesajlaşmak. Youtube. Facebook. Heyecan. Instagram. Bloglar. Çevrimiçi oyunlar. Ve internetin geri kalanı.

Öğrenciler zamanlarını ve önceliklerini yönetmeyi öğrenmeli, ancak önce kendilerini yönetmeyi öğrenmelidir.

Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırma, ayartmalarla mücadele etme ve içsel motivasyon bulma becerilerini edinmelidirler.

Eğer yapmazlarsa, neredeyse 7/24 mevcut olan eğlence seçeneklerine saldırırlar.


7. Hayatta çok az şey hakkına sahipsiniz

Birlikte çalıştığım öğrencilerin% 80’inin güçlü bir yetki duygusu var. Aşağıdaki haklara sahiptirler:

  • Ev bilgisayarlarını istedikleri zaman kullanın
  • Akıllı telefon sahibi olun
  • Dağınık bir odanız olsun, eğer isterse
  • Rahat bir yaşam sürün

Bunların yetki olmadığı gerçeğini kavramazlar; onlar ayrıcalık. Ve ayrıcalıklar verilmiyor. Onlar kazanılır.

Başarılı öğrenciler, dikkatli olmadıklarında bu ayrıcalıkları kaybedebileceklerini bilerek bu ayrıcalıkları kazanmak için çok çalışırlar.


8. Kimse mükemmel değil, ama her zaman geliştirmek için yer var

Kendilerinden gerçekçi olmayan beklentileri olan ve gerçekleştirmeleri için büyük bir baskı yaratan bir dizi öğrenci ile çalıştım.

Bu mükemmeliyetçi eğilimler (ilk doğan veya tek çocuk olanlar arasında en yaygın olanı), depresyon ve intihar düşünceleri gibi ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir.

Eğer bunu okuyan bir ebeveynseniz , çocuğunuz mükemmeliyetçi ise hafife almayın.

Ancak başarılı öğrenciler, mükemmellik diye bir şeyin olmadığını fark ederler.

Dikkatlerini başarılardan ve sonuçtan uzaklaştırırlar. Bunun yerine, gelişmeye ve gelişmeye odaklanırlar. Kontrolleri altındaki faktörlere odaklanırlar: çabaları ve tutumları.

İronik olarak, bu öğrenciler seçerek daha iyi performans değil , performanslarına odaklanmak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu