TYT-AYT Puan Hesaplama 2024 – Sıralama Hesaplama

TYT-AYT Puan Hesaplama 2024 – Sıralama Hesaplama. ÖSYM’nin YKS puan hesaplama kılavuzundaki verilerine göre hazırlanan TYT puan hesaplamaAYT puan hesaplama robotu ile YKS-TYT-AYT puanınızı hesaplayabilirsiniz. YKS puanınızı hesaplamak istediğiniz puan türüne doğru ve yanlış sayılarınızı girip YKS Puan Hesapla butonunu tıklayarak puanınızı öğrenebilirsiniz.

TYT-AYT Puan Hesaplama 2024

YKS puan hesaplama robotu ÖSYM’nin puan hesaplama verilerine göre TYT ve AYT puanını ayrı ayrı hesaplar. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT sınavına ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler girebilir. YDT sınavına ise dil öğrencileri girmektedirler. Aşağıdaki YKS puan hesaplama robotunu kullanarak TYT-AYT puan hesaplamanızı yapabilirsiniz.


YKS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

YKS puanınızın hesaplana bilmesi için TYT Türkçe-Matematik testlerinin birinden 0.5 net yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde bölümüze göre AYT testinde çözmek için zorunlu olduğunuz testlerin birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanır.

ÖSYM sınavlarında genel olarak net sistemi vardır. Sınavda yaptığınız her 1 doğru soru size 1 NET kazandırır, yanlış yaptığınız her bir soru ise 0.25 NET size kaybettirir. Örneğin 20 doğru 10 yanlış yaptınız. 1 yanlış sorunuz size 0.25 net kaybettireceği için 10 yanlışınız 10 x 0.25= 2.5 net kaybettirir. Yani net ortalamanız 17.5 olur. YKS NET Hesaplama sistemi böyledir.

TYT Puan Hesaplama 

TYT sınavı içeriği ve puan hesaplaması:

  • 40 Türkçe
  • 40 Matematik
  • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
  • 20 Fen Bilimleri (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.2-3.5 arasında puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3 civarı puan getirmektedir. Bu gelen puanlar her sene standart sapmaya göre değişim gösterebilmektedir. Netlerinizi girerek TYT puan hesaplama yapabilirsiniz.

AYT Puan Hesaplama

AYT sınav içeriği ve puan hesaplaması:

  • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
  • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
  • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
  • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

AYT sınavında bölümlere göre öğrencilerin çözmesi gereken testler farlıdır.

Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.

Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.


YKS’de İptal Edilen Sorular Ne Olur?

YKS sınavı tamamlandıktan sonra ÖSYM başkanlığı tarafından yayınlanan iptal edilen sorular değerlendirme kapsamına alınmaz ve geçerli olan soruların ise puanları baştan belirlenerek puanlandırılır.


Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

YKS Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Başa dön tuşu