Öğrenci Gazetesi

ALES Puan Hesaplama 2024 – Gerçeğe En Yakın

ALES Puan Hesaplama 2024 – Gerçeğe En Yakın şekilde hesaplayabilmeniz için ÖSYM’nin ALES başvuru kılavuzunda yer alan ALES puan hesaplama kılavuzunda yer alan bilgilere göre hazırlanan ALES puan hesaplama robotu ile ALES puanınızı gerçeğe en yakın şekilde hesaplayabilirsiniz. ALES puan hesaplama robotuna sayısal ve sözel doğru sayılarınızı girerek ALES puanınızı öğrenebilirsiniz.

ALES Puan Hesaplama 2024

ÖSYM’nin ALES puan hesaplama verilene göre sayısal ve sözel puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. ALES puan hesaplama robotu doğru yanıtlarınızdan yanlış yanıtlarınızın dört birini çıkararak hesaplar. ALES sınavında 50 sayısal (Matematik), 50 sözel (Türkçe) olmak üzere 100 soru sorulur ve sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

ALES soruları genel olarak muhakeme yeteneğini ölçmeye yönelik sorulardır. ALES sayısal (Matematik) soruları sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardır. ALES sözel (Türkçe) soruları sözel akıl yürütme ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.

Aşağıdaki puan hesaplama robotuna test bölümlerindeki doğru ve yanlış sayılarını girdikten sonra Puanı hesapla butonuna basınız. Sözel ve sayısal puanınız hesaplanacaktır.


ALES Puan Türleri Nelerdir?

ALES sınavında Sayısal-Sözel ve Eşit ağırlık olmak üzere 3 farklı puan türü bulunur. ALES puan türü lisansüstü programlara girişte programın istediği puanın türüdür.

Sayısal ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sayısal sorular 0,75 , sözel sorular ise 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sayısal puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde matematik ve geometri derslerine çalışmaları gerekmektedir.
SAYISAL Ağırlıklı Standart Puan (SAYISAL ASP) = Sayısal Test * %75 + Sözel Test * %25
Sözel ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sözel sorular  0,75 sözel sorular, sayısal sorular da 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sözel puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde Türkçe dersine çalışmaları gerekmektedir.
SÖZEL Ağırlıklı Standart Puan (SÖZEL ASP) = Sayısal Test * %25 + Sözel Test* %75
Eşit Ağırlık ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sözel sorular  0,75 sözel sorular, sayısal sorular da 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sözel puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde Türkçe dersine çalışmaları gerekmektedir.
Eşit Ağırlık Ağırlıklı Standart Puan (Eşit Ağrlık ASP) = Sayısal Test * %50 + Sözel Test * %50 ALES Puan Hesaplama
ALES Puanı Formül = 70 + (30*[2*(ASP-X)-S]) / ([2*(B-X)]-S)
ASP: Ağırlıklı Standart Puan
X : ASP Dağılımının Ortalaması
S : ASP dağılımının standart sapması
B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP
%100 doğrulukta ALES Puanını hesaplayabilmek için yukarıdaki tüm verilerin elde edilmesi gerekmektedir.

ALES’te Hangi Dersler Var?

ALES’te 50 Türkçe, 50 Matematik olmak üzere 100 soru çıkmaktadır. ALES sınavında yer alan dersler aşağıdaki gibidir.

  • Matematik
  • Geometri
  • Sayısal Mantık
  • Türkçe
  • Mantıksal Akıl Yürütme (Sözel Mantık)

İlginizi Çekebilir  👇

👉 ALES Çıkmış Sorular PDF Tamamı (Tüm Yıllar)

👉 ALES Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu 2024

👉 ALES YouTube Ders Kanal Önerileri 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu