KPSS Puan Hesaplama 2024 (ÖSYM)

KPSS Puan Hesaplama 2024. ÖSYM’nin KPSS puan hesaplama kılavuzundaki bilgilere göre hazırlanan KPSS lisans P3KPSS Önlisans P93KPSS ortaöğretim P94KPSS ÖABT P121-P10 puan hesaplama robotu ile KPSS puanınızı öğrenebilirsiniz. KPSS puanınızı hesaplamak isteğiniz puan türüne doğru ve yanlış sayılarınızı girip KPSS Puan Hesapla butonunu tıklayarak KPSS puanınızı öğrenebilirsiniz.

KPSS Puan Hesaplama 2024

KPSS puan hesaplama robotu ÖSYM’nin puan hesaplama verilerine göre her puan türüne göre ayrı hesaplar. Doğru yanıtladığınız soru sayısından yanlış yanıtladığınız soru sayısının dörtte biri çıkarılarak hesaplanır. KPSS Lisans Sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri temel testlerdir. Temel kısımda 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür olmak üzere 120 soru bulunmaktadır. Tüm KPSS puanların hesaplanabilmesi için mutlaka girilmesi gereken testlerdir. Yoksa KPSS puanınız hesaplanmaz. Eğitim Bilimleri testi 80 sorudan, Öğretmen Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 75 sorudan oluşmaktadır.


KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS puan hesaplaması her test grubuna göre ayrı ayrı yapılır. Örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanır.

MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)/Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda ve ilgili yabancı dilde alınan YDS/e-YDS sonucu (2022 yılında 2022-YDS/1 ile sınavın uygulanma tarihinden önce alınan 2022 e-YDS sonucu) kullanılır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS-1/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılır.


KPSS’de İptal Edilen Sorular Ne Olur?

KPSS sınavı tamamlandıktan sonra ÖSYM başkanlığı tarafından yayınlanan iptal edilen sorular değerlendirme kapsamına alınmaz ve geçerli olan soruların ise puanları baştan belirlenerek puanlandırılır.


KPSS Puan Türleri

Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında farklı mezuniyet durumu olan adaylar için arklı oturumlar gerçekleştirilmektedir. KPSS’ de 121 çeşit puan bulunmaktadır. Bu puanların her biri hem bileşen olarak hem de bileşen ağırlığı olarak farklıdır. Gelin şimdi en önemli KPSS kapsamında yapılan sınav oturumları ve alanlarını öğrenelim.

KPSS Ortaöğretim – Tüm ortaöğretim (lise) mezunu adaylar

KPSS ortaöğretim sınavı sadece çift yıllarda yapılmaktadır. Sınava lise mezunları ile henüz bölümlerinden mezun olmamış önlisans ve lisans mezunları da katılıp tercih yapabilmektedir. KPSS ortaöğretim sınavında kamu kurumları P-94 puan türüyle alım yapmaktadır.

KPSS Ortaöğretim P-94 puanıyla alım yapan memur kadroları şunlardır;

 • Mübaşir
 • Katip
 • Gardiyan / İnfaz koruma memuru
 • Şöför
 • Hizmetli
 • Veri hazırlama ve kontrol işletmeni
 • Düz memur
 • Teknisyen/tekniker
 • İtfaiye eri
 • Aşçı
 • Büro memuru
 • Polis
 • Astsubay

KPSS Ön Lisans Sınavı – Tüm önlisans mezunu adaylar

KPSS ön lisans sınavı sadece çift yıllarda yapılmaktadır. Sınava önlisans programından mezun olmuş olmaları ya da sınavın geçerlilik süresinde mezun olabilecek durumda olmalar katılıp tercih yapabilmektedir. KPSS ön lisans sınavında kamu kurumları P-93 puan türüyle alım yapmaktadır.


KPSS Lisans Sınavı – Tüm lisans mezunu adaylar

KPSS Lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ama bu sınavın pek çok alt dalı olduğu için her sene her lisans mezunu farklı durumlar ile sınava girebilmektedir. Bu durumlarda KPSS A ve KPSS B grubunu ortaya çıkarmıştır. KPSS A grubu sınavı her sene yapılır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler. KPSS B grubu sınavı 2 senede bir yapılır.

KPSS Eğitim Bilimleri – Eğitim Fakültesi mezunu adaylar ile diğer lisans programlarından mezun olup da pedagojik formasyon alan adaylar

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) – Eğitim Fakültesi mezunu adayların yanı sıra diğer lisans programlarından mezun olup da pedagojik formasyon alan adaylar

KPSS Öğretmenlik Sınavları; Üniversitelerden mezun olmuş olan öğretmen adaylarının, atanmalarına esas olan puan türlerini alabilmeleri için katılmaları gereken KPSS oturumları KPSS Öğretmenlik adı altında değerlendirilebilir. KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS ÖABT olarak iki farklı sınavdan ilkine tüm öğretmen adayları, alan sınavına ise belirli öğretmenlik alanları katılmalıdırlar.

KPSS DHBT: Devlet uhdesinde yer alan din hizmetleri görevlerine atanmak isteyen adayların katılması gereken din hizmetleri alan sınavıdır.

EKPSS: Kamu kurumlarında yer alan engelli çalışan kadrolarına atanmak isteyen engelli adayların katılması gereken sınavdır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

👉 KPSS Lisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

👉 KPSS’den Yüksek Puan Almak İçin Kaç Saat Çalışmalı?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Başa dön tuşu