LGS Puan Hesaplama 2024 – MEB Uyumlu

LGS Puan Hesaplama 2024 – MEB Uyumlu. MEB tarafından yayınlanan LGS puan hesaplama kılavuzundaki bilgilere göre hazırlanan en güncel katsayılar ile ile LGS puan hesaplama yapabilir geçmiş yıllar ile kıyaslayabilirsiniz. Derslere göre netlerinizi 3 yanlış 1 doğruyu gördüğünü hesaplayarak yazın ve LGS Puan Hesapla butonunu tıklayarak LGS puanınızı öğrenebilirsiniz.

LGS Puan Hesaplama 2024

LGS sınavında derslerin zorluğuna göre verdiği puan değişir buna standart sapma denir. Örneğin 1 Matematik sorusu 5.3 puan verirken 1 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu 2.6 puan getirir. LGS puan hesaplama robotu MEB verilerine göre her dersi ayrı ayrı hesaplar. Hesaplanan puanın dışında LGS sınavına katılan her adaya MEB 104 puan vermektedir. Puanınızın üzerine ekleyip LGS puanınızı öğrenebilirsiniz.


LGS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MEB tarafından yayınlanan LGS puan hesaplama verilerine göre derslerin katsayıları:

Türkçe: 5.3

Matematik: 5.3

Fen Bilimleri: 5.3 .

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 2.6

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 2.6

Yabancı Dil: 2.6

Bu katsayılar o dersten yapılan 1 doğrunun kaç puan getireceğidir. LGS puanı hesaplanırken sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.


LGS Youtube Kanal Önerileri 2024

8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 2024 PDF

8. Sınıf LGS Deneme Sınavları PDF 20234

LGS Tüm Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Başa dön tuşu