DGS Puan Hesaplama 2024 Yeni Sistem

DGS Puan Hesaplama 2024 Yeni Sistem. ÖSYM’nin DGS puan hesaplama kılavuzundaki verilerine göre hazırlanan DGS puan hesaplama robotu DGS puanınızı hesaplayabilirsiniz. DGS puanınızı hesaplamak için sayısal ve sözel alanda yaptığınız doğru ve yanlış cevaplarınızı kutucuklara yazınız ve önlisans başarı puanını girdikten sonra DGS puan hesapla butonuna basınız.

DGS Puan Hesaplama 2024

DGS puan hesaplama robotu ÖSYM’nin puan hesaplama verilerine göre sözel, sayısal ve eşit ağırlık puanlarınızı ayrı ayrı hesaplar. DGS sınavında sözel (Türkçe) 50, sayısal (Matematik) 50 olmak üzere toplamda 100 soru çıkar ve sınav süresi 135 dakika yani 2 saat 15 dakikadır. Aşağıdaki DGS puan hesaplama robotunu kullanarak DGS puan hesaplamanızı yapabilirsiniz.


DGS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

DGS kılavuzunda açıklanan Dikey Geçiş Sınavı puan hesaplaması şöyle:

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.


Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) Nedir?

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak ÖBP‘ye dönüştürülmektedir. Böylece, 50 olan en düşük akademik not ortalamasının ÖBP değeri 40, en yüksek 100 olan akademik ortalamanın da 80 olmaktadır. 50’nin altında olan akademik notlar 50 olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı, kılavuzda da belirtildiği gibi 0,6 katsayı ile çarpılarak adayların yerleştirme puanları hesaplanmaktadır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirilir.


DGS’de 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu?

Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir, yanlışlar ilgili bölümlerin doğrularını götürür (sayısal için yapılan 4 yanlış sayısaldan 1 doğruyu götürür).


2024 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2024 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

DGS Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Başa dön tuşu