Öğrenci Gazetesi

17 Yaşında MSÜ’ye Girilir mi? MSÜ’de 18 Yaş Sınırı Var mı?

17 Yaşında MSÜ’ye Girilir mi? MSÜ’de 18 Yaş Sınırı Var mı? MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesine başvuruda bulunmak isteyenler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. MSÜ başvurularında yaş şartı bulunmaktadır. MSÜ Harp okulları için en fazla 20, MSÜ, MYO için ise en fazla 21 yaş şartı bulunmaktadır.

17 Yaşında MSÜ’ye Girilir mi?

MSÜ, ÖSYM tarafından her yıl Askeri Öğrenci olmak isteyen öğrenciler için yapılır. MSÜ sınavında 120 soru sorulur ve sınav süresi 135 dakikadır.

MSÜ sınavına girebilmek için lise mezunu olmak gerekir. Lise mezunu olan adaylardan ise yaş şartını taşımaları gerekir. MSÜ, Harp Okullarına girebilmek için en fazla 20 yaşında, MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilmek için ise en fazla 21 yaşında olmanız gereklidir.

Lise mezunuysanız ve 17 yaşındaysanız MSÜ sınavı girebilirsiniz.


MSÜ’de 18 Yaş Sınırı Var mı?

MSÜ’de 18 yaş sınırı yoktur. Lise mezunu olan ve Harp Okulları için 20, MYO için 21 yaşını doldurmamış olmak gerekir.


MSÜ Yaş Şartı

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (2004 yılı ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak. (2003 yılı ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2004 ve sonrası doğumlu)


İlginizi Çekebilir 👇

👉 MSÜ Sınavına 12. Sınıflar Girebilir mi? 

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF

👉 MSÜ Kaç Net Kaç Puan Getirir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu