Blog

Üniversite Okurken Çalışabileceğiniz Part Time İşler 2024

Üniversite Okurken Çalışabileceğiniz Part Time İşler 2024. Üniversite okuyan milyonlarca öğrenci hem okuyup hem de çalışmak isteyebiliyor. Bazı öğrencilerde okudukları bölümlerle ilgili işlerde çalışarak para kazanabiliyor. Bu makalemizde ailenize yük olmamak ve eğitiminizi engellemeyecek şekilde Üniversite Okurken Çalışabileceğiniz Part Time İşler listesi paylaştık. Sizde kendinize uygun işi bularak hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. İşte Üniversite okurken Part Time nerede çalışabilir? sorusunun yanıtları…

Üniversite Okurken Çalışabileceğiniz Part Time İşler

Üniversite eğitimi almak isteyen birçok öğrenci aynı zamanda ailesinin para yükünü hafifletmek adına kendilerine part time eğitimlerini engellemeyen işler bularak çalışmak istiyorlar. Bizde öğrencilerin ne gibi işlerde çalışabileceklerini bu başlık altında ele aldık.

1- Üniversite Kütüphanesinde Çalışmak

Okuduğunuz üniversitenin kütüphanesinde çalışmak öğrenciyken yapılabilecek Part Time işler arasından en güzeli diyebiliriz. Günümüzde her üniversitenin kendisine ait bir Kütüphanesi var. Bu Kütüphanelere çalışan memurlar dışında her yıl Kütüphane Müdürlüğünce belirlenen sayıda Part Time çalışan öğrenci alımı yapılır. Genel olarak alımlar Üniversite resmi web sitesinden duyurulur. Başvurular Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Kütüphane Müdürlüğü kısmi zamanlı çalışacak öğrencileri mülakat ile seçerler. Kütüphanede çalışma saatleriniz derslerinizle çakışmayacak şekilde ayarlanır ve eğitiminize engel olmaz.


2- Üniversite Yemekhanesinde Çalışmak

Üniversite yemekhaneleri çalışan personellerin dışında her yıl belirlenen sayıda kısmi zamanlı çalışabilecek öğrenciler alınır. Alımlar üniversitenin resmi web sitesi üzerinden duyurulur. Başvurular Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Yemekhanede çalışan öğrenciler dersleriyle çakışmayacak yemek saatlerinde görev alırlar.


3. Özel Ders Vermek

Üniversite okurken bölümünüzle ya da derslerde bilgi seviyenize göre özel ders verebilirsiniz. Öğrenci iş ilanları kategorisinde örneğin müzik okuyorsanız ilkokul veya ortaöğretim öğrencilerine enstrüman çalmayı öğretebilirsiniz. Matematik veya Türkçe Öğretmenliği okuyorsanız aynı şekilde ilkokul öğrencilerine ders verebilirsiniz. Okuduğunuz bölüm dışında kendinizi başarılı gördüğünüz derslerde de özel ders verebilirsiniz. Part ve full time öğretmen iş ilanları için ozelders.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.


4. İçerik Yazmak – Online İçerik Yazarlığı

İçerik yazarlığı; okumayı, araştırmayı seven özellikle sosyal bilimler öğrencilerinin çok rahatlıkla yapabileceği bir ek gelir kapısı. Web sitelerine içerik yazarak istediğiniz konu ya da belirtilen konularda içerik başı kelime sayısına göre ek gelir elde edebilirisiniz. Ayrıca bu alanda kendinizi geliştirdiğinizde kendi web sitenizi de açabilirsiniz. Bu mesleğin geleceğin meslekleri arasında gösterildiğini de unutmayın. Bionluk.com, hallederim.com ve R10 gibi sitelere üye olarak freelance şekilde çalışabilirsiniz. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsü’nün web sitesini ziyaret ederek dilediğiniz alanla ilgili ücretsiz online eğitim alabilir, eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.


5. Servis Personeli Olarak Çalışmak (Garson-Komi-Mutfak Çalışanı)

Garsonluk, komilik ya da mutfak çalışanı olmak fazla tecrübe gerektirmeyen işlerdendir. Kurumsal Burger King, Mc Donalds gibi ya da okuduğunuz şehirdeki kafe ve restoranlarda part time çalışabilirsiniz. İş başvurusunda bulunurken ders saatlerini işverene bildirip kalan zaman da part time çalışabilirsiniz. Yorucu bir iş olarak görülse de Barista ya da Mutfak da kendinizi geliştirdiğinizce güzel maaşlarla çalışabilirsiniz.

Üniversite öğrencisi ayrıca şu işlerde çalışabilir:

Üniversite okurken yapılabilecek işler oldukça fazladır. Bu sizin girişimcilik ve hayal gücünüze, bölümünüze bağlı diyebiliriz. Birçok öğrenci okurken ek gelir elde etmek içi başladığı işe mezuniyet sonrası devam ediyor. Sizde bu makaleyi okuyup ilham alarak kendinize ek gelir oluşturmak için seçim yapabilirsiniz.

 • Tercümanlık, Çevirmenlik
 • Bebek – Çocuk Bakıcılığı
 • Anketörlük
 • Oyun Ablası – Abisi
 • Kasiyerlik, Market Çalışanı
 • Organizasyon ve Fuarlarda Tanıtım Personeli Olarak Çalışmak
 • Çağrı Merkezi Operatörlüğü
 • Cast Ajanslarında Figüranlık, Oyunculuk
 • Fitness Koçluğu
 • Fotoğrafçılık/Düğün fotoğrafçılığı/Drone ile düğün videosu çekmek
 • Makyöz: Güzellik Uzmanı
 • Resepsiyonist
 • Grafiker
 • Pazarlama/Marketing
 • A2 ehliyeti olanlar için motokurye
 • Tez yazımı işleri
 • Web sitesi yapımı
 • Veri girişi işi
 • Özel öğretim kurslarında gözetmenlik yapmak

İlginizi Çekebilir  👇

👉 İnternetten Para Kazanmak İçin 30 Fikir ve 12 Site

👉 İnternetten Para Kazanmanın Yolları

👉 İnternetten Para Kazandıran 50 Blog Fikri

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu