Kaç Gün Kaldı?

2023 LGS’ye Kaç Gün Kaldı? LGS’ye Kaç Hafta, Kaç Ay Kaldı?

2023 LGS’ye Kaç Gün Kaldı? LGS’ye Kaç Hafta, Kaç Ay Kaldı? 2023 LGS sınavı 4 Haziran 2023 Pazar günü saat: 09.30’da başlayacak. LGS’ye katılacak öğrenciler için 4 Haziran geri sayım sayacı hazırladık. Bu sayaç sayesinde sınav tarihine kaç gün kaldığını öğrenebilir, çalışmalarını planlayabilirsiniz.

2023 LGS’ye Kaç Gün Kaldı?

2023 LGS sınavı 4 Haziran Pazar günü 1. oturum 9.30’da, 2. oturum ise 10.30’da yapılacak. LGS Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, LGS sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacak. 2023 LGS sınavında 8. sınıfın 2. dönem konuları dahil olmayacak. LGS sınav sonuçları 26 Haziran 2023 Pazartesi günü açıklanacak.

LGS geri sayım sayacı sayesinde sınav tarihine kaç gün kaldığını öğrenebilir, çalışmalarınızı o yönde planlayabilirsiniz.

Sınav tarihlerinde değişiklik olması ihtimaline karşı MEB’in web sitesini takip ediniz.


2023 LGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

LGS sınavı sözel ve sayısal olmak üzere 2 oturum şeklinde yapılır.

LGS’de yer alan dersler:

Birinci oturum sözel alan dersleri:

 • Türkçe ⇒ 20 soru
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ⇒ 10 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ⇒ 10 soru
 • Yabancı Dil ⇒ 10 soru

İkinci oturum sayısal alan dersleri:

 • Matematik ⇒ 20 soru
 • Fen Bilimleri ⇒ 20 soru

LGS sınavında sözel bölümünde 50 soru çıkar ve sınav süresi 75 dakikadır. Sayısal bölümde ise 40 soru çıkar ve sınav süresi 80 dakikadır.

Sınavda 3 yanlış cevabınız 1 doğru cevabını götürmektedir. Boş bırakılan sorular etkisizdir.

 1. LGS de 1 Matematik sorusu yaklaşık olarak 5,1 puan getirir.
 2. LGS de 1 Fen Bilgisi sorusu yaklaşık olarak 4,2 puan getirir.
 3. LGS de 1 Türkçe sorusu yaklaşık olarak 3,4 puan getirir.
 4. LGS de 1 Din Kültürü sorusu yaklaşık olarak 1,7 puan getirir.
 5. LGS de 1 İngilizce sorusu yaklaşık olarak 1,7 puan getirir.
 6. LGS de 1 İnkılap sorusu yaklaşık olarak 1,7 puan getirir.

LGS’ ye Son 15 Gün Kala Ne Yapılmalı?

2023 LGS Sınavı 4 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. LGS’ye hazırlanan öğrencilere 15 gün kala neler yapılması gerektiğin bu makalemizde derledik.

Son 15 Gününüzü Planlayın!

Sınavdan önceki son gün ya da gece tüm derslerden tekrar yapmak için tabii ki yeterli zamanınız olmayacaktır. Bu sebeple son 15 gününüzü ya da haftanızı planlayın. Hangi dersleri hangi gün tekrar edeceğinizi gün gün planlamak sınava girmeden hemen önceki günlerde yaşayacağınız panik durumundan sizi kurtaracaktır.


Notlar-Özetler Çıkartın

Masanızda veya çalışma alanınızda bulunan sınav için gerekli olmayan notlardan ve kitaplardan kurtulun. Bu gereksiz notlar ve kitaplar sizin dikkatinizi dağıtacak ve zamanınızı çalacaktır. Tüm dersleri baştan sona tekrar tekrar okuyup çalışmak yerine sadece hafızanızı tetikleyen ana başlıkları her bir ders için ayrı ayrı kağıtlara not alın. Bu sayede zamanı daha verimli kullanmış olursunuz.


Farklı Kaynaklardan Test Çözün

Deneme testlerine ağırlık verin. Hazırladığınız plana göre yapacağınız tekrarların ardından deneme testlerini ve çıkmış sınav sorularını çözün. Bu testlerle hangi konularda eksiğiniz olduğunu tespit edin ve o konuya tekrar bakın. Unutmayın bu son 10 günde artık eksiklikleri gideriyorsunuz. Bu sebeple en baştan tüm notları gözden geçirme-çalışma hatasına düşmeyin. Özellikle çözmüş olduğunuz denemelerdeki yanlışlarınıza tekrar bakın çünkü bunlar muhtemelen bilgi eksikliği veya dikkat hatalarını yaptığınız sorulardır. Fark ettiğiniz eksiklikleri giderin ve yaptığınız dikkat hatalarının ne olduğunu tespit edin.


Formülleri Tekrar Edin

Öğrenilmesi gereken formülleri, yazım kuralları gibi unutulabilecek bilgileri tekrar edin. Bunları her ders için uygulayın. Türkçe dersi için ayrı ve bitişik yazılan kelimeler gibi… Fen ve matematik için ise formülleri ufak kartlara yazıp her gün çalışın.


Mola Verin ve Bir Şeyler Atıştırın

Çalışmanızı 40 dakikalık dilimlere bölün ve her bir kırk dakikayı belirli bir ders-konu için planlayın.  Bu her kırk dakikanın sonunda 5-10 dakikalık molalar vermeyi unutmayın. Ders çalışırken de enerji harcarız. Bu sebeple molalarda yiyebileceğiniz tercihen meyve, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar harcadığınız enerjiyi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yine bu aralarda yapacağınız yürüme, esneme gibi küçük hareketler de ders çalışma verimliliğinizi arttıracaktır.


Düzeninizi Bozmayın

Normal uyku düzeninizin dışına çıkmayın. Uzun ve gece geç saatlere kadar uzayan çalışmalardan kaçının. Her gün yattığınız ve kalktığınız saatlerde yatın ve kalkın. Bu düzeni değiştirmek sizin dengenizi de bozacağından verimliliğiniz de düşer. Yine alışık olduğunuz yemek düzenini koruyun. Abartılı yemekler ve uzun süredir yemediğiniz yiyecekleri tüketmekten kaçının.


Enerji Depolayın

Bu son hafta ve günlerde eve veya odaya kapanıp kalmayın. Mutlaka küçük yürüyüşlere çıkın veya egzersiz yapın. Bol oksijen alın ve enerjinizi depolayın. Boş kalan zamanlarınızda sizi canlı ve pozitif hissettirecek şeylerle uğraşın. Bu sayede kendinizi dinç ve rahatlamış hissedeceksiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 8. Sınıf LGS Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF (Derslere Göre)

👉 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı 2023

👉 LGS Youtube Kanal Önerileri 2023

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu