Öğrenci Gazetesi

2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM). 2024 yılında Yüksek Kurumlar Sınavı, TYT Temel Yeterlilik Testi sınavına girecek adaylara kaynak olabilmesi için ÖSYM verilerine göre 2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımını paylaştık. TYT konu dağılımı bölümünde hangi konulardan sorumlu olduğunuzu, TYT soru dağımı bölümünde ise sorumlu olduğunuz konulardan hangi yıl kaç soru çıktığını öğrenebilirsiniz. TYT sınav hazırlık döneminde sorumlu olunan konuları bilerek nokta atışlı çalışmak sınavda yüksek puan almanın ilk adımıdır.

2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı

Yüksek Kurumlar Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 9. ve 10. sınıflarda işlenen derslerin konularını kapsar. Dersler kapsamında TYT sınavında mantıksal düşünme, düşünme temelli problem çözme becerileri ve akıl yürütme becerileri test edilir. TYT 165 dakika süren bir sınavdır ve bu sınavda öğrencilere 120 tane soru sorulur. Öğrencilerin bu sınav kapsamında sorumlu oldukları dersler arasında şunlar yer alır:

Türkçe

Sosyal Bilimler

Tarih

Coğrafya

Felsefe

Din Kültürü

Temel Matematik

Fen Bilimleri

Fizik

Kimya

Biyoloji

Türkçe Testi: 40 sorudan oluşan Türkçe testinde öğrencilerin cümleyi ve paragrafı anlama ve yorumlama yeteneği ve dil bilgisi seviyeleri ölçülür.

Matematik Testi: 40 sorudan oluşan Matematik testinde 31-32 tanesi Matematik 8-9 tanesi Geometri sorusu çıkar. Matematik soruları soruyu doğru okuyup matematik bilgisi ile yorumlama ve matematiksel işlem yaparak sonuca ulaşması istenen sorulardır. Geometri soruları ise bilgi (formül) sorularının yanı sıra bilgi dayalı yorum sorularından oluşur.

Sosyal Bilimler Testi: 20 sorudan oluşan Sosyal Bilimler testinde 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü sorusu çıkar. Sosyal Bilimler testi soruları genel olarak bilgiye dayalı yorum gücünü ölçmeye yönelik sorulardır.

Fen Bilimleri Testi: 20 sorudan oluşan Fen Bilimleri testinde 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya sorusu çıkar. Fen Bilimleri testi soruları da bilgiye dayalı yorum gücünü ölçmeye yönelik sorulardır.

2024 TYT Konu ve Soru Dağılımı 

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak TYT derslere göre ayırdığımız konu ve soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

2024 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2024 TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımı

2024 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

2024 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

 

2024 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

İlginizi Çekebilir 👇

👉 2024 AYT Konuları ve Soru Dağılımı 

👉 2022 YKS-TYT-AYT-YDT Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu