Öğrenci Gazetesi

2024 ALES’te 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu? – ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

2024 ALES’te 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu?ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor? ALES, ÖSYM tarafından Akademik kariyer yapmak isteyenler için yılda 3 kez yapılır. ALES, sözel 50, sayısal 50 olmak üzere beş şıklı 100 sorudan oluşur ve sınav süresi 150 dakikadır.

2024 ALES’te 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu?

2024 ALES sınavına katılacak adaylara 50 sözel, 50 sayısal olmak üzere 5 seçenekten oluşan 100 soru sorulacak ve sınav süresi olarak 150 dakika yani 2,5 saat verilecek. ALES sınavında adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanır ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puan elde edilir.

Yani ALES’te 4 yanlış cevabınız 1 doğru cevabınızı silmektedir.


ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

ALES’te her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ALES Puan Hesaplama Robotu

👉 ALES Konuları 2024 PDF

👉 ALES Çıkmış Sorular PDF Tamamı (Tüm Yıllar)

👉 ALES YouTube Ders Kanal Önerileri 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu