Öğrenci Gazetesi

2024 MSÜ Kimler Girebilir? 2024 MSÜ Başvuru Şartları (Boy-Kilo-Yaş Şartı)

2024 MSÜ Kimler Girebilir? 2024 MSÜ Başvuru Şartları (Boy-Kilo-Yaş Şartı) MSÜ’ye başvurmak isteyen adayların en çok merak ettiği başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarıdır. MSÜ başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere dayanarak 2024 MSÜ Yaş, Boy Kilo şartları listesi hazırladık.

2024 MSÜ Kimler Girebilir?

2024 Milli Savunma Üniversitesi yani MSÜ sınavı 3 Mart 2024 Pazar günü yapılacak. MSÜ sınavın TYT formatında 9. ve 10. sınıf konularından 120 soruluyor ve sınav süresi olarak 165 dakika veriliyor. MSÜ sınavına herhangi bir lise ve dengi okuldan mezun olan/olacak adaylar başvuruda başvurabilir. Yani açık öğretim, örgün öğretim tüm lise mezunları başvuruda bulunabilir. MSÜ sınavına 20 yaşını geçmemiş adaylar başvuruda bulunabilir.

MSÜ sınavına kesin kayıt tarihinde mezun olabilecek adaylar girebilir. Yani 12. sınıf öğrencileri MSÜ sınavına girebilir. Ancak 20 yaşını geçen 12. sınıf öğrencileri MSÜ sınavına giremez.

MSÜ sınavına 11. sınıf öğrencileri giremez. Bunun nedeni ise kesin kayıt tarihinden önce mezun olamayacakları içindir. MSÜ kesin kayıt tarihinde lise diplomanızın elinizde olması şarttır.


2024 MSÜ Başvuru Şartları (Boy-Kilo-Yaş Şartı)

2024 yılında MSÜ sınavına başvurabilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmak gereklidir. MSÜ başvuru öncesi başvuru kılavuzu detaylı olarak inceleyerek şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmelisiniz.

1- Vatandaşlık Şartı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.)

2- Yaş Şartı

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (2004 yılı ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak. (2003 yılı ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2004 ve sonrası doğumlu)

3- Mezuniyet Şartı

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2024 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2022 ve 2023 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.)

4- Puan Şartı

Aday yerleştirme işlemlerin esas olmak üzere;

Astsubay Meslek Yüksekokulları için OSYM Başkanlığınca Haziran 2024 tarihinde yapılacak 2024-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ye katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığın. belirlenecek 2024-YKS TYT taban puanı almış olmak.

Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca Haziran 2024 tarihinde yapılacak olan 2024- YKS TYT ile Haziran 2024 tarihinde yapılacak 2024-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2024-YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,

MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.


5- Boy- Kilo Şartı

  • Erkek Askeri öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 — 210 cm
  • Kadın Askeri öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 — 200 cm olarak (HHO hariç) uygulanacaktır.
  • Hava Harp Okulu erkek ve kadın adayları için boy standartları 165-190 cm aralığında uygulanmaktadır.

Boy sınırının altında kalan adayların fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılır.


Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Başarılar dileriz..


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2024 MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir ( 2018-2023 )

👉 Milli Savunma Üniversitesi Bölümleri Nerede, Hangi Şehirde?


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu