Blog

4 Adımda Tembelliğin Üstesinden Nasıl Gelinir?

4 Adımda Tembelliğin Üstesinden Nasıl Gelinir?. Görülecek çok şeyin ve çok fazla değişikliğin olduğu bir toplumda, çoğu insan için yaşamın temposu çok streslidir. Ancak projelerimizin bu zor başlangıçlarının ne sorumluluğu ne de uygulanması doğal değildir. Tembellikle baş etmeyi öğrenmeliyiz.

Bu yazıda , rutinimizdeki küçük değişikliklerin her şeyi başka bir güne bırakma tuzağına düşmemizi önleyebileceği göz önüne alındığında, tembelliğin nasıl ortadan kaldıracağınızı 4 adımda açıklayacağız. 

Tembelliğin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Psikolojideki en alakalı keşiflerden biri, insanların rasyonel hareket etmemesidir. Teoriye göre makul projeler planlayabiliriz ve hatta ne yapmak istediğimizi detaylı olarak hayal edebiliriz, ancak bu gerçekten yapacağımız anlamına gelmez … yapmamanın maliyeti yüksek ve bunun için gereken çaba mantıksız değil.

Çoğu zaman, iyi gitmeyeceğini bildiğimiz bir şeyi yapmayı düşündüğümüzde, bizi geri çeken, pasif bir ilişkiden çıkmamızı engelleyen bir şey vardır. Bu gerekli önlemleri almak söz konusu olduğunda gerçek bir engel var: spor salonuna gitmek, sağlıklı bir şeyler pişirmek, sınav için okumak ve hatta telefonla aramak. Bunlar genellikle o kadar basit görevlerdir ki, onları neden sonsuza kadar ertelediğimizi açıklayamıyoruz .

Bu nedenle tembelliğin üstesinden gelmek için bunun sadece içsel görüş ve düşünce ile kazanılacak bir savaş olmadığını açıklığa kavuşturmak önemlidir. Bunu yapmak zorunda olduğumuzu biliyoruz ama uygulamaya koymak yeterli değil . Bu yüzden davranışımızı değiştirmemiz gerekiyor; Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, düşüncede değişiklikler daha sonra gerçekleşecektir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

1. İyi Uyku

Bu küçük bir detay gibi görünebilir ama öyle değil. İyi uyku hijyenini sürdürmek İstediğimiz şeyi yapmak için yeterli enerjiye sahip olmak önemlidir . Bütün gün yeterince uyumamaktan bıktıysak, bu kaygı ne yapmak istediğimizi görmeden ertelemeye devam etmek için bir bahane olacaktır.

Bu yüzden her zaman çok sınırlı ama makul bir zamanda yatağa gidin ve bu şekilde kendinizi geç kalmanın cazibesine maruz bırakmayacaksınız, bu şu anda sorumlu olmamaktan endişe duyan insanlar için tipik bir durumdur. suçlu hissetmek.


2. Ödevlerinizi Ayarlayın

İşin püf noktası, bunu kendiniz için çok kolaylaştırmaktır ve henüz yapılmadıysa ne yapacağınıza dair ayrıntılı bir plana sahip olmak önemlidir. Yapılacak işi karmaşık bir eylemler dizisi, bir bütün olarak çok çaba gerektiren bir şey olarak düşünürsek , bu bakış açısı bizi korkutur ve düşünmek yerine her şeyi tercih ederiz.


3. İlk Adım Nasıl Atılır?

İlk adımı atmak, tembelliğin üstesinden gelmenin anahtarıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, saçma bir şekilde basit bir şey yapmak ve ilk adımı atmayı düşünmektir . Spor salonuna gitmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, sadece birkaç egzersiz yapmayı hedefleyin: örneğin, soyunma odasına gidin, üzerini değiştirin, ağırlık odasında kalkıp yarım düz çömelme yapın. Bir üniversite projesi yazmanız gerekiyorsa, bilgisayarınızı açın, bir metin editörü açın ve bir cümle yazın. Öğrenmek istiyorsanız, notları açmayı ve metnin ilk iki satırını okumayı teklif edin.

İşlerin büyük çoğunluğunda ve o zamana kadar bir işe başlayamayacağınız gibi, kendinizi sadece bu basit eylemleri yapmakla ve işi bitirene kadar ilerlemekle sınırlayamazsınız, kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir iş günü . Bu durumda beklentilerinizi değiştirmek sizin lehinize olacaktır.


4. Büyümek İçin Her Anı Kullanın

Şimdiye kadar gördüklerimizin mantığını takip ederek, kendinizi korkutucu ve zor bir şey olarak düşünmek için kendinize bir sebep vermekten kaçınmalısınız. Bunu yapmak için, kendinize muazzam bir çaba göstermek için bir gün ve bir saat önceden randevu almak yerine bunu yapmak için herhangi bir zamanı kullanın. Tutarlı son tarihler belirlemeniz ve ulaşmak için nispeten basit hedeflerle ilişki kurmanız önemlidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu