Kimdir

A101 Sahibi Turgut Aydın Kimdir, Nerelidir? A101 Kaç Ortak?

A101 Sahibi Turgut Aydın Kimdir, Nerelidir?. Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan A101 Sahibi Kimdir? merak edilmeye başlandı. Hemen hemen her şehirde şubesi bulunan A101 marketleri kime satıldı? Süpermarket zincirleri kategorisinde Türkiye’ de baş sıralarda olan A101 kimin, kaç ortak? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

A101 Sahibi Kimdir?

Hemen hepimizin en az bir kez dahi olsa alışveriş yaptığımız A101 sahibi kimdir? merak edilmeye başlandı. Türkiye’de hatırı sayılır şube sayısı olan A101, 28 Mart 2008 tarihinde 121 mağaza ile sektöre giriş yaptı. Şuan da ise Türkiye’nin 81 ilde, yaklaşık 1500 ilçede, toplamda 15.000 mağaza ile hizmet vermeye devam etmektedir. A101 sahibi sorusuna cevap verecek olursak Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydındır. Bununla birlikte A101, ortaklık yapısı itibarıyla yüzde %79,21 oran ile Aydın Ailesi’ne (Turgut Aydın Holding) aittir.

a101 süper market zincirinin bir dönem adı FETÖ ile anılması sonrasında ortaklarının kim olduğu ile ilgili bilgiler saklanmakta. Ama bilinen o dur ki şirketlerin yüzde 80 oranında hisselerinin, Aydın ailesine ait olduğu kesinlik kazanmıştır. Aslında marketlerin gerçek sahipleri Aydın ailesidir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısmı ise ismi açıklanmayan iş adamlarına ait olduğu iddia edildi. Yüzde 20’lik kısmının daha önce Tasarruf Mevudatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmişti.


A101 Kim Kurdu?

A101 Cüneyt Zapsu, Mehmet Fatih Saraç ve arkadaşları tarafından kurulduğu belirtilse de A101 Aydın ailesine aittir. Turgut Aydın’ın başında bulunduğu A101’in 80’i Aydın ailesine aittir. 2022 yılı itibariyle 81 il ve 1500 ilçenin tamamında şube açan A101’in toplam şube sayısı toplamda 159 bini aştı.

Böylelikle Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri mağaza sayısında rakiplerinden bir adım öndedir. Bu anlamda A101 kendisini takip eden rakibiyle arasına ciddi bir fark koyduğu da bilinmekte. Şirket mağazacılık alanına 28 Mart 2008 tarihin 121 mağaza ile girmiş ve nu başarısını 13 yılda 15 bin mağaza ile taçlandırmıştır.

Türkiye’ de 18 bölgedeki depolarından Türkiye’nin 81 il ve 1500  ilçesindeki 15 bini aşkın mağazasında içecekler, et ve etli mamuller, kuruyemişler, süt ve sütlü mamullere, bisküvi ve şekerleme, bakliyat ve unlu mamuller, kahvaltılıklar, konserve ve baharatlar, meyve ve sebzeler, deterjan ve temizlik ürünleri, margarin ve sıvı yağlar, dondurma ve dondurulmuş ürünler, kâğıt ürünleri, kozmetik ürünleri, gıda dışı ürünler gibi akla gelebilecek tüm ürünlerin satışı yapılmaktadır. Bununla birlikte ürün grupları sevk eden A101, her gün milyonlarca insanın alış veriş yapmasına ve ihtiyaçlarına gidermesine olanak sağlıyor.


A101 Kaç Ortak?

Türkiye’nin en büyük mağazacılık zincirinin en büyük ortağı yüzde 79,21 ile Aydın ailesi olurken onları yüzde 10,08 İrfan Hacıosmanoğlu izliyor. Öte yandan Sayın Grup’un yüzde 6,71, Murat Sungurlu’nun ise yüzde 4 hissedinizi Çekebiliri bulunmaktadır.

A101’in mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın’dır. 1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde dünyaya gelen A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın, başarılı bir iş adamıdır. Ahmet Yaşar Aydın, Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünde almış ve evli, üç çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Aydın’dır. Henüz 15 yaşındayken ticarete atılan başarılı iş adamı Turgut Aydın, 1942 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul’a 15 yaşında göç ederek iş hayatına atılan Turgut Aydın, örnek bir Anadolu girişimcisi enerjisiyle önce ticari şirketler sonrasında ise sanayi şirketleri kurmuş ve bir çok alanda başarılı girişimlerde bulunmuştur.

Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Aydın’dır. 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelen A101 Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Aydın, ABD Point Park Üniversitesi İşletme mezunudur. Aydın evli ve bir çocuk babasıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Zara Markasının Sahibi Amancio Ortega Kimdir, Nerelidir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu