Öğrenci Gazetesi

Açık Öğretim Ortaokulu Nedir? Açık Öğretim Ortaokul Bitirmek Kaç Yıl Sürer?

Açık Öğretim Ortaokulu Nedir? Açık Öğretim Ortaokul Bitirmek Kaç Yıl Sürer? Soruları ilkokul mezunu olup dışardan Ortaokul okunmak isteyenler tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Açık Öğretim Ortaokulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen uzaktan eğitim modelidir. Gelin hep birlikte Açık Öğretim Ortaokulu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Açık Öğretim Ortaokulu Nedir?

Açık Öğretim Ortaokulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen uzaktan eğitim modelidir. Açık Öğretim Ortaokuluna ortaokuluna kayıt yaptırarak uzaktan eğitim sistemi ile Liseye geçiş aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl öğretim dönemi başladığında Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Genel olarak eğitim-öğretim döneminin başında 15 yaşından gün alanlar başvuruda bulunabilir. Ancak;
İl veya İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı belgesinde Açık Öğretim Ortaokuluna gidebilir kararı olanlardan; Islah evinde kalanlar, Tutuklu veya hükümlü olanlar, Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar(Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

 • İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirmiş olanlar
 • İlköğretim okullarının 5, 6, 7, veya 8. sınıfından ayrılanlar
 • Ortaokulu terk edenler veya ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar, Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler Açık Öğretim Ortaokulu’na başvurabilir.

Açık Öğretim Ortaokuluna başvuruda bulunanlar mezuniyet durumuna göre;

 • 5 Yıllık İlkokulu mezunları altıncı sınıftan başlar.
 • İlkokulların dördüncü sınıfında başarılı olup beşinci sınıfa geçenler beşinci sınıftan başlar.
 • Yetişkinler ikinci kademe eğitimi başarı belge tarihi 17.09.2012 tarihinden önce olanlar altıncı sınıftan, 17.09.2012 tarihinden sonra olanlar beşinci sınıftan başlar.
 • İlkokul mezunları ile ilköğretim okulları ve ortaokulların beşinci sınıfını başarı ile tamamlayanlardan ustalık, kalfalık, usta öğreticilik belgesi olanlar yedinci sınıftan başlar.
 • Dışarıdan bitirme belgesi olanlar başarısız oldukları dersin bulunduğu ilk sınıftan başlar.
 • Tasdikname Belgesi ( Öğrenim Belgesi ) olanlar intibak işlemi sonucuna göre, belirlenen sınıftan eğitimlerine devam ederler.

Açık Öğretim Ortaokul Bitirmek Kaç Yıl Sürer?

Açıktan Ortaokul okuyanların durumuna göre mezun olma dönemi değişmektedir.

Açık Öğretim Ortaokulu’na,

5. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 4 dönem sonunda (yaklaşık 1,5 yılda)
6. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 3 dönem sonunda (yaklaşık 1 yılda)
7. sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 2 dönem sonunda (yaklaşık 8 ayda)
8. Sınıftan başlayan bir öğrenci en erken 1 dönem sonunda (yaklaşık 4 ayda) mezun olabilir.


Açık Öğretim Ortaokul Kayıtları Nerede Yapılır?

Açık Öğretim Ortaokul kayıtları il ve ilçe Halk Eğitim Merkezlerine yapılır. 18 yaşını doldurmamış olanlar velileri ile birlikte, 18 yaşını dolduranlar şahsen başvuruda bulunabilirler.

Açık Öğretim kayıtları için gerekli belgeler başvuru yapanın durumuna göre değiştiği için başvuru için gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Bu nedenle başvuruda bulunurken gerekli belgeleri öğrenmek için 444 0 632 Milli Eğitim Bakanlığı bilgilendirme servisinden öğrenmelisiniz.


Açıktan Ortaokul Sınavları Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğün’ce merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınavlarda;

 • Her dersten 20 soru sorulmaktadır.
 • Her soru 4 seçeneklidir.
 • Her doğru cevabın değeri 5 puandır.
 • Yanlış cevaplar doğru cevapları eksiltmez.
  Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Ortaokulu yönetmeliğine göre yapılır.

Açık Öğretim Ortaokulu´nda her dönem sınav sonucunda alınan puan o döneme ait “Yıl Sonu Başarı Puanı” olarak hesaplanır. Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur.

Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

Doğrudan Geçme:

Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden 45 ve üzeri alarak başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme:

Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmiş olmak ve aralarında Türkçe dersi bulunmamak ve derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olmak kaydıyla en fazla iki başarısız dersi olanlar, doğrudan sınıf geçerler.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Açıktan Ortaokul Nasıl Okunur?

👉 Açıktan Lise Nasıl Okunur? Açıktan Lise Kaç Yılda Biter?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu