Gündem

Açıklama Geldi! 2022 TOKİ Başvuru Tarihleri Ne Zaman? 81 İlde TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

Son zamanlarda artan kira ve emlak fiyatları sonrasında özellikle de dar gelirli aileler oldukça zorlanmakta. Tüm Türkiye genelinde yapılacak olan TOKİ sosyal konutları 2022 Başvuru Tarihleri Ne Zaman? merak edilmeye başlandı. 81 İlde yapılması düşünülen TOKİ için Başvuru Şartları Nelerdir? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

2022 TOKİ Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Özelikle geçtiğimiz aylarda konutlarda yaşanan kriz ve neredeyse %150 artış sonrasında barınma krizi yaşanması kaçınılmaz hale gelmişti. Hal böyle olunca en çok da dar gelirlilerin mağduriyeti giderilmesi amaçlanarak ve barınma sorunlarını çözmek amacıyla hazırlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak belirtilen TOKİ için geri sayım başladı. TOKİ 81 ilde sosyal konut üretimine başlayıp 20 yıl vadeyle dar gelirlilere ev satacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar TOKİ’ye başvurabilecek, 240 aya kadar vade imkânı olacak” şeklinde belirtti. Ayrıca Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor” dedi

Projenin detayları ise 13 Eylül 2022 Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada projenin 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içerdiğini söyledi.

81 ilde yapılacak ucuz konutlarda emekli, genç, engelli vatandaşlar için ek kontenjan ayrılacak. Vatandaşlar, yüzde 10 peşinatla, 20 yıl vadeyle ev sahibi olabilecek. Taksit miktarı da asgari ücretli çalışanların ödeme imkânına göre belirlenecek.


81 İlde TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Evi olmayan ve belirlenecek seviyenin altında geliri olan kişilerin başvurabileceği TOKİ sosyal konut projesi için 81 ilde başvuru yapılabilecek.
  • 20 yıla varan vadelerle satılacak konutların ev sahipleri kura çekimi ile belirlenecek.
  • Geçmişti emekliler, şehit ve gazi yakınları için ayrılan kotaya yeni evlenecekler de eklenecek.
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar TOKİ’ye başvurabilecek, 240 aya kadar vade imkânı olacak” dedi.

Bakan Kurum’un açıkladığı hane halkının gelirinin yüzde 30’u sınırı dikkate alındığında İstanbul’da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800-9.600 TL, diğer illerde ise 4.200-8.400 TL olacak. (Gelir limiti şartının bir kişinin mi yoksa 2 kişinin gelirini mi kapsadığı daha tam belli olmadığı için hesaplamada İstanbul için hane halkı geliri 16 bin TL için 4.800 TL’lik taksit karı-kocanın en üst limitten maaş aldığı durumda ise hane geliri 32 bin TL olacağı için 9600 TL hesaplanmıştır) En düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplanırsa da ailede tek çalışan varsa 1.650 TL iki çalışan varsa 3.300 TL olacak., şeklinde belirtildi…

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ehliyete Zam Geliyor: 2022 2023 Ehliyet Fiyatları Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu