Kimdir

Ahmet Akın Kimdir, Ne İş Yapıyor? Ahmet Akın Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Akın Kimdir, Ne İş Yapıyor? Ahmet Akın Nereli, Kaç Yaşında? Soruları CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve 25, 26 ve 27. dönem Balıkesir milletvekilliği görevinde bulunan Ahmet Akın hakkında en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşte Ahmet Akın Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Ahmet Akın Kimdir, Ne İş Yapıyor?

İş insanı ve siyasetçi Ahmet Akın 13 Ağustos 1973 Balıkesir, Gönen doğumludur ve 2023 yılı itibariyle 50 yaşındadır. İlk ve orta öğrenimini Gönen’de tamamlayan Akın, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Lisans eğitimini Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde tamamlayan Akın, yüksek lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünde tamamlamıştır.

İngiltere’de Cambridge şehrinde Eurocenter kursunda Dil ve Ekonomi eğitimleri alan Akın, Bahçeşehir Üniversitesinde siyaset eğitimi almıştır. “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi” üzerine İspanya’da farklı tarihlerde birçok eğitim ve seminerlere katılmıştır.

Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde ise CEO ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır. .

İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerini konuşabilen Akın, evli ve iki çocuk babasıdır.


Ahmet Akın Hayatı ve Biyografisi

İş insanı ve siyasetçi Ahmet Akın Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili olarak seçilmiştir. 26. dönemde TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonunda üye olarak yer almıştır.

2016 yılında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı olmuştur. 2018 Türkiye genel seçimleri öncesinde 14 CHP’li milletvekili ile birlikte mecliste grup kurabilmesi için İYİ Partiye geçmiş, 10 Mayıs 2018 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisine geri dönmüştür. 2018 genel seçimlerinde Balıkesir 1. sıradan aday gösterildi ve tekrar milletvekili seçilmiştir. .

Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi, kurultay sonrası CHP MYK’sında enerji ve altyapı projelerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görev almıştır.

5 Haziran 2023 tarihinde yapılan açıklama ile birlikte CHP tarafından yapılan açıklamaya göre MYK Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Ahmet Akın: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu