Kimdir

Ahmet Kuyaş Kimdir, Nereli? Ahmet Kuyaş Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Kuyaş Kimdir, Nereli? Ahmet Kuyaş Hayatı ve Biyografisi. Akademisyen olan Ahmet Kuyaş  katıldığı programlar ve yorumları ile son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Özellikle Tarih alanında yazdığı kitaplar ve araştırmaları yanı sıra yorumları ile de tanınan Ahmet Kuyaş hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Ahmet Kuyaş Kimdir?

Akademisyen olması yanı sıra yazdığı kitaplar ile de tanınan Ahmet Kuyaş Kimdir? araştırılan isimler arasında yer almakta. Kariyerinde bir çok başarılı projede yer almış ve bunun yanı sıra tarih alanında önce gelen isimler arasında yer almaktadır. 1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Kuyaş, 2023 yılı itibari ile 71 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. Ailesinden kısaca bahsedecek olursak; Kuyaş’ın babası, Farabi Pul Evi’nin sahibi olan Salih Kuyaştır. Ayrıca Salih Kuyaş, Türkiye’nin önde gelen filatelistlerinden biridir. Kuyaş’ın amcası Tevfik Kuyaş da dünya çapında önemli ödüllere sahip bir filatelistidir..

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Saint-Joseph Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından ise Fransa’daki Haute-Bretagne Üniversitesi’nde tarih lisansı tamamlayıp Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. 1996 yılından beri Galatasaray Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü’nde doçent olarak görev yapmaktadır..


Ahmet Kuyaş Hayatı ve Biyografisi

Akademisyen olarak bir çok üniversitede görev almış ve Boğaziçi Üniversitesi’nin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde de ders veren Kuyaş, Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihi üzerine yoğunlaşmaktadır. Bununla birlikte Tarih kitapları da yazan Kuyaş,  Tarihi Düşünmek adlı kitabı yazmıştır. Bu doğrultuda, yakın geçmişimize dair ilgi çekici ve eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır.

Kuyaş, Niyazi Berkes’in Türkiye’de Çağdaşlaşma adlı kitabını derleyerek Türk tarih yazınına kazandırmıştır. Ayrıca, François Puret’in Devrim’in Yorumu adlı kitabını Türkçeye çevirerek Fransız Devrimi’ne dair farklı bakış açılarını Türk okuyuculara sunmuştur..

Fransa, Kanada ve Amerika’da geçirdiği yirmi üç yılın ardından Türkiye’ye dönerek Galatasaray Üniversitesi’nde kariyerine devam eden Kuyaş, Osmanlı son döneminin sosyal ve politik meselelerinin günümüz Türkiye’sine yansımalarını araştırıyor. Ayrıca son olarak belirtelim ki; Ahmet Kuyaş, yaptığı çalışmalarla Osmanlı son döneminin ve erken Cumhuriyet tarihinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor..


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu