Öğrenci Gazetesi

ALES Puan Türleri Nelerdir? ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES Puan Türleri Nelerdir? ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?. ALES Lisansüstü eğitim programlarına ve akademik kadrolarda yer alabilmek için girilmesi gereken sınavdır. ALES Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavının kısaltılmış halidir. Gelin hep birlikte ALES hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

ALES Puan Türleri Nelerdir?

ALES’ de 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere 100 soru çıkmaktadır. ALES yılda 3 kez yapılır ve sınav sonuçları 5 yıl geçerlidir. ALES sonra girmek istediğiniz programın hangi ALES puan türü ile alım yaptığını bilmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. ALES’ te Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık olmak üzere 3 farklı puan türü bulunmaktadır. ALES başvurusu yapan adayla girmek istedikleri lisansüstü bölüm hangi puan türü ile alım yapıyorsa o puan türünde yüksek puan getirecek soruları çözmeleri daha yüksek puan almalarını sağlayacaktır.

ALES puan türü lisansüstü programlara girişte programın istediği puanın türüdür. Örneğin: ALES Sayısal puan türü, ALES sözel puan türü ve ALES Eşit ağırlık puan türü gibi…

Sayısal ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sayısal sorular 0,75 , sözel sorular ise 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sayısal puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde matematik ve geometri derslerine çalışmaları gerekmektedir.


ALES Eşit Ağırlık Puan Türü Nedir?

Eşit Ağırlık ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sayısal sorular 0,50, sözel sorular da 0,50 ham puan getirmektedir. EA puan türü ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyen adaylar sayısal ve sözel bölümlerin tümüne ağırlık vermelidir.


ALES Sözel Puan Türü Nedir?

Sözel ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sözel sorular  0,75 sözel sorular, sayısal sorular da 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sözel puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde Türkçe dersine çalışmaları gerekmektedir.


ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES Puan Hesaplama Formülü


ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

-ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

-ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

-ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ALES Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu