Öğrenci Gazetesi

ALES Puanı Ne İşe Yarar? ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES Puanı Ne İşe Yarar? ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli? ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), yüksek lisans eğitime başvuracak kişilerin ve akademik personel öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi gibi kadrolara atanmak isteyen adayların ve doktora başvurusu yapmak isteyen adayların girmesi gereken ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılırlar.

ALES Puanı Ne İşe Yarar?

Yüksek bir ALES puanına sahip olmanız yüksek lisans başvurularında adaylara büyük bir avantaj sağlar çünkü üniversitelerin tezli yüksek lisans başvurularında ALES sonucu en az %50’lik bir paya sahiptir. Lisansüstü eğitim programlarına seçme ve yerleştirme işlemleri için tüm üniversite kurumları ALES puanlarını kullanırlar ancak bazı üniversiteler lisansüstü eğitim programlarına seçecekleri öğrencileri yalnızca ALES puanına göre belirlerken, bazı üniversiteler ise diploma notlarının, mülakat sonuçlarının da dahil edildiği bir puanlama sistemi oluştururlar.

ALES puanı ile doktora programları ya da sanatta yeterlik programlarına başvuracak adaylar için ise alt sınır 80 puandır.


ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES sınav sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerlidir. Yani ALES puanınızı 5 yıl boyunca kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 ALES Matematik Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu

👉 ALES Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu

👉 ALES Deneme Sınavı PDF İndir 

👉 ALES YouTube Ders Kanal Önerileri

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu