Öğrenci Gazetesi

ALES Sınavına Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler: ALES Sınavında Neler Yasak?

ALES Sınavına Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler: ALES Sınavında Neler Yasak?. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sınavına girecek adayların merak ettiği  ALES Sınavında Neler Yasak? ALES’te Kalem ve Silgi Veriliyor mu? sorularının yanıtlarını bu makalemizde cevapladık.

ALES Sınavına Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler

 

 

ALES sınavına girecek adayların sınava girerken aşağıdakileri yanında bulundurmak zorundadır.

  1. Sınava giriş belgesi
  2. Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport

ALES sınavına girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç gereç ve eşyalar

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,

  • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
  • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,
  • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük,dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
  • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
  • İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

ALES’te Kalem ve Silgi Veriliyor mu?

ALES sınavına girecek adaylar sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç getirmemeleri gerekmektedir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ve peçete ÖSYM tarafından verilecektir. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı

ALES sınavında 80 sayısal ve 80 sözel bölümden olmak üzere 160 soru bulunmaktadır. Sınavın sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test Sayısal-1 ve Sayısal-2 soruları yer alır. Sınavın sözel bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test Sözel-1 ve Sözel-2 soruları yer alır. Adaylar 160 sorudan  yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 120 soru cevaplamalıdırlar.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan, Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşur. Sınavda sorulan sorular farklı alanlardan, bölümlerden mezun olan adayların cevap verebileceği tarzda sorulardır.

ALES’de hedefi sözel puan olanlar Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 alanlardaki soruları yanıtlamalıdır. Sayısal 2 alanı hiç bir puan getirmez. Ales’de hedefi eşit ağırlık puan türünde yüksek puan almak isteyenler Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 alanlarındaki soruları yanıtlamalıdır. Sözel 2 alanı hiç bir puan getirmez. ALES’de sözel ve eşit ağırlık puan için Türkçe testi 0,40 etkidir bu alanda yüksek puan almak isteyenler Türkçe testinden olabildiğince yüksek net yapmalıdırlar.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) Yüksek Öğretim Kurumlarına Yükseklisans eğitimi almak isteyen adayların veya yurt dışına lisansüstü eğitimine gitmek isteyen adayların araştırma görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve evirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda adayların seçiminde kullanılan sınavdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ALES Türkçe Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 ALES Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu