Öğrenci Gazetesi

AUZEF Üstten Ders Alma Şartları 2024 – AUZEF Üstten Kaç Ders Alınabilir?

AUZEF Üstten Ders Alma Şartları 2024 – AUZEF Üstten Kaç Ders Alınabilir?. AUZEF okuyan öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biri ola üstten ders alarak erken mezun olma şansını tanıyan AUZEF Üstten Ders Alma hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Gelin hep birlikte AUZEF Üstten Ders Alma Nasıl Yapılır? öğrenelim.

AUZEF Üstten Ders Alma Şartları 2024

AUZEF’de herhangi bir bölüm okuyan öğrenciler aşağıdaki koşu sağladıkları taktirde üstten ders alma imkanına sahip olabilirler.

Üstten Ders Alma Koşulları:
  •  Kayıt yaptırdığı öğretim yılının ikinci yarıyılından itibaren alması gereken tüm derslerinden başarılı olanlardan AGNO’su 2,50 ve üstünde olan öğrenciler geçtikleri yarıyılın derslerinin yanında ön şartlı veya bağlantılı şartlı olmayan üst yarıyılın ders/derslerini de alabilir.
  • Fakülteye ilk kez kayıt yaptıran öğrenci, kayıt yaptırdığı öğretim yılının ilk yarıyılında okutulan tüm derslerini almak zorunda olup üst yarıyıllardan ders alamaz.
  • Lisans programlarında ikinci yarıyıldan ders alan öğrenci altıncı ve sekizinci yarıyıllardan; üçüncü yarıyıldan ders alan öğrenci yedinci yarıyıldan; dördüncü yarıyıldan ders alan öğrenci ise sekizinci yarıyıldan üstten ders alamaz.
  • Üstten alınan dersler ile beraber alınan toplam kredi miktarı yarıyıldaki kredi yükünün % 50’sinden fazla olamaz

AUZEF Üstten Kaç Ders Alınabilir?

Üst dönemden ders alabilme koşulunu sağlayan öğrenciler, mevcut dönem derslerinin kredi/AKTS miktarının yarısı kadar fazla ders seçimi yapılabilir.

Örneğin; dönem AKTS miktarı 30 ise bu miktarın yarısı kadar daha ders eklenerek toplamda AKTS miktarı 45 AKTS ye kadar çıkarılabilir. Ayrıca üstten ders alabilme koşullarını sağlayan öğrencilerde dönem akts miktarının yarısı kadar (örn: 30/2= 15) üstten ders alabilir.


AUZEF Üstten Ders Alma Nasıl Yapılır?

Üstten ders almak için AKSİS sistemine giriş yapılarak “OBS” seçilir. Açılan ekranda “DersAlma” sekmesine tıklanarak kurallara uygun olarak dersler seçilir. Maksimum AKTS miktarına kadar ders alınabilir. Üstten seçilen dersler 24 saat sonra kesin kayda düşer.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 AUZEF Harf Notu Karşılığı 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu