Kimdir

Ayhan Altıntaş Kimdir, Kaç Yaşında? Ayhan Altıntaş Hayatı ve Biyografisi

Ayhan Altıntaş Kimdir, Kaç Yaşında? Ayhan Altıntaş Hayatı ve Biyografisi. Bu yazımızda istifa eden İYİ Parti Milletvekillerinden olan Ayhan Altıntaş hakkında merak edilen soruları öğreneceğiz. Gelin birlikte Ayhan Altıntaş Nerelidir, hayatı ve biyografisini öğrenelim…

Ayhan Altıntaş Kimdir?

Seçim dönemi yaklaşması ile siyasi gündem gün geçtikçe değişmeye devam ediyor. İYİ Parti Ankara Milletvekili olan Ayhan Altıntaş istifa ettikten sonra en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Yozgat Yenifakılı (Boğazlıyan) Bektaşlı kasabası doğumlu olan Ayhan Altıntaş İlkokulu Kahramanmaraş’ta, Ortaokul ve Liseyi Tokat’ta bitirdi. Sosyal medya dan attığı tweet ile istifasını duyurdu.

https://twitter.com/ay_altintas/status/1632115101627973633

1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüne girdi. 1979 yılında Yüksek Şeref Öğrencisi olarak mezun oldu. 1981 yılında da Elektrik Yüksek Mühendisi olarak Yüksek lisans eğitimimi tamamladı. 1979-1981 arasında ODTÜ de asistanlık yaptı.


Ayhan Altıntaş Hayatı ve Biyografisi

1981 yılında Fulbright bursunu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesinde doktoraya başladı. 1986 yılında ElectroScience laboratuarı en iyi tez ödülü alarak mezun oldu. 1982 yazında 4 aylık kısa dönem askerliğimi tamamladı. 1987 yılında Avustralya Milli Üniversitesinde göreve başladı, ancak Bilkent’ten gelen daveti kabul ederek 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde Y.Doç.Dr. olarak çalışmaya başladı.

1990 yılında Doçent, 1996 yılında ise Profesör oldum. 1996 yılında Japonya Tokyo Teknoloji Enstitüsünde, 1997-1998 akademik yılında Almanya Münih Teknik Üniversitesinde, 2002-2003 akademik yılında ise Kanada Concordia Üniversitesinde misafir profesör olarak bulundu.

Bilkent Üniversitesinde, 2005-2011 yıllarında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 2015-2018 yıllarında da Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı. 2014-2015 akademik yılında Kayseri AGÜ’de Rektör Yardımcılığı ve Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanlığı yaptı.

1994 yılında Bilkent bünyesinde kurulan İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezinin (İSYAM) 2005 yılına kadar Direktör Yardımcılığını yaptı. 2005 yılından bu yana da Direktörlüğünü yapıyor. Bu merkezde Aselsan, Havelsan, TAI gibi Savunma Sanayi Şirketlerinin, RTÜK, TRT, BTK, TEİAŞ gibi kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik projeler yürüttü. ISYAM’da yer aldığı projelerin toplam büyüklüğü 10 milyon doları aşmaktadır.

30 yılı aşkın eğitim tecrübesiyle binlerce mühendis yetiştirilmesine, onlarca yüksek lisans ve doktora tezi yapılmasına katkıda bulundu. Türk Üniversitelerinin uluslararası akreditasyon ve denklik alabilmelerini sağlayacak MÜDEK (Mühendislik Eğitim Kurumları Değerlendirme ve Akreditasyon derneği) üyesi. Birçok üniversitenin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünün akreditasyon değerlendirmesini yaptı.

Ayhan Altıntaş Aldığı Ödüller

  • Ohio State University ElectroScience Laboratory 1986 yılı en iyi doktora tezi ödülü
  • 1991 IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) En iyi danışman ödülü,
  • IEEE Üçüncü Milenyum Madalyası
  • ODTÜ Parlar Vakfı Araştırma Ödülü
  • 1996 Tübitak Araştırma Teşvik Ödülü
  • 2017 URSI (Uluslararası Radyo Bilimcileri Birliği) Fellow ödülü
  • Tübitak Lise ve Üniversite Bursiyeri
  • Fulbright Bursiyeri (Amerika Birleşik Devletleri)
  • Humboldt Bursiyeri (Almanya)
  • Türkiye’de Bilim ve Teknolojinin gelişmesi ve Türk Eğitim Sisteminin gelişmiş ülkelerle paralel düzeye gelmesini sağlamak amacıyla öğretim üyeliği ve dekanlık görevinden istifa ederek bu yarışa dahil oldu.

👉Ruşen Çakır Kimdir, Kaç Yaşında? Ruşen Çakır Hayatı ve Biyografisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu