Öğrenci Gazetesi

Aylık 15 Bin TL ve Üzeri Maaş Alan Meslekler 2023

Aylık 15 Bin TL ve Üzeri Maaş Alan Meslekler 2023. Ülkemizde yaşam koşulları göz önüne alındığında yüksek maaş alan mesleklerin önemi her geçen gün artıyor. Ülkemizde icra edilen bazı mesleklerin aylık kazançları 15.000 TL ve üzerini bulmaktadır. Bu rakamlar mesleği icra eden bireylerin almış oldukları eğitim ile iş hayatındaki verimli çalışmaları sonrası ortaya çıkan rakamlardır. Yüksek maaş alan kişiler eğitim mesleğin eğitimini almış belli bir deneyime sahip bulunduğu konumda kademe sağlamış kişilerdir.

Aylık 15 Bin TL ve Üzeri Maaş Alan Meslekler 2023

Mesleklerinde çok kazanan kişilere bakarsanız genellikle sevdiği işi yapanlardır. Üniversite tercihi yapacak olanlar çok para kazandıran mesleklere yöneltiliyor fakat severek yapılmayan bir meslekte ilerlemek tecrübe kazanmak oldukça zordur. Ticari hayatta ise ticaretin püf noktalarına varıncaya kadar öğrenerek, bunu iş hayatına yansıtanlar iyi paralar kazanabilirler. Olaya nereden bakarsak bakalım işin özü mesleği severek geliştirerek icra etmeye geliyor. İşte severek yapıp ayda 15.000 TL ve üzeri maaş alabileceğiniz meslekler

Hava Trafik Kontrolörü

Hava trafik kontrol hizmeti, hava araçlarının manevra sahasında, apronda veya uçuşun herhangi bir safhasında birbirleriyle ve manialarla çarpışmalarını önlemek; hızlı ve düzenli hava trafik akışını sağlamak amacıyla verilen hava trafik hizmeti türüdür. Hava trafik kontrolörü olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Hava trafik kontrolörü olmak için ya Anadolu Üniversite Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek veya DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek. Çünkü DHMİ gerekli gördüğü takdirde 4 senelik üniversite mezunları arasından hava trafik kontrolörü alımı da gerçekleştirmektedir.


Aktüer

Aktüer, bir olayın ihtimalini ve mali sonuçlarını değerlendirmek için istatistiksel teknikleri ve matematiksel becerileri kullanan kişiye verilen mesleki unvandır. Sigortacılıktan yüksek kazanç elde etmek için bu işi kendiniz yapmanız gerekiyor. Ülkemizde en çok rastlanan ve talep gören işin avantajlarından yararlanmak için bir acente açmalısınız. Çevreniz genişse ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız, yüzde 15 ve yüzde 20 kar marjları ile gayet güzel paralar elde edebilirsiniz.


Avukat

Avukatlık eskimeyen ve kazancı cazip olan mesleklerden. İster firmaya bağlı ister şahsi olarak yapılabilecek mesleğin maaş aralığı ise epey geniş. Nitekim nitelikli ve ün yapmış bir avukat aylık 20-25 bin lira kazanabilirken firmaya bağlı bir avukat ortalama 10.000 lira maaşla çalışıyor.


Doğa Bilimleri Yöneticisi

Doğa bilimleri yönetimi dünyadaki en çok para kazandıran mesleklerden biridir. Bu alanda çalışanlar yüksek ücretler alır ve aynı zamanda büyük sorumlulukları vardır. Doğa bilimleri yöneticilerinden ziraat uzmanı, kimyager, fizikçi gibi diğer bilim adamlarının çalışmalarını denetlemeleri ve kontrol etmeleri beklenir. Bu meslek grubundaki kişiler genellikle araştırma ve geliştirme alanında çalışırlar. Doğa bilimleri yöneticilerinin çoğunun kendi danışmanlık firmaları vardır. Bu alanda dünyadaki en yüksek gelir 97,560 dolardır.


Bilgi Teknolojileri Müdürü

Şirketlerin kritik pozisyonları arasındaki iş, ileride daha da parlayacak mesleklerden bir tanesi. Bilgi teknolojileri müdürü, bir şirketin bilgi teknolojisi projelerinden sorumlu olan kişi olarak tanımlanıyor. Genellikle yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi lisans programlarından mezun olan yöneticiler için aylık ortalama maaş ise 15 bin TL civarında.


Biyokimya Uzmanı

Biyokimya uzmanı hasta numunelerinin alınmasından rapor edilinceye kadar geçen süredeki tüm aşamaları standardize edebilecek ve hasta sonuçlarını yorumlayabilecek düzeyde bilgi birikime sahip kişi olarak tanımlanmaktadır. Mesleği icra edebilmek için 6 yıllık tıp eğitimini ve ardından 4 yıllık uzmanlık eğitimini almak gerekmektedir. Ortalama maaş 15 bin TL olarak belirtilmektedir.


CEO

En yüksek maaşlı mesleklerden biri de hiç şüphesiz CEO’luk. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de CEO’ların maaşı dudak uçuklatıyor. Yöneticilik yapılan şirketin büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösteren CEO maaşları için en düşük seviye 25 bin TL olarak belirtiliyor.


Diyetisyen

Hastaneler, özel klinikler gibi yerlerde görev alan diyetisyenler en çok para kazanan meslek grupları arasında. Günümüzün güzellik algısı ve giderek büyüyen obezite sorunu ile kapıları daha fazla çalınan diyetisyenler, artan taleple daha popüler hale geliyor. İş arama sitelerinde maaşları 5000 TL civarında gözükse de özel muayenehaneleri olan ve isim yapanların kazançları 15.000 TL nin üzerinde.


Eczacı

İlgili bölümlerine yüksek puanlarla girilen eczacılık da çok kazanan mesleklerden. Diploma kiralama gibi yöntemlerle icra edilebilen meslek, kişinin isteğine göre kendi şirketini kurarak da yapılabilir. Aynı zamanda devlet bünyesinde de çalışılabilir. İlgili sitelerde ortalama maaş 7000 TL’nin üzerine çıkarken kendi eczanesini işletenler 30.000 TL gibi kazançlar elde edebiliyor.


Doktor

Doktorluk, modası hiç geçmeyen ve kazancı hep çoğu meslekten fazla olan bir meslek. Maaşı, doktorun uzmanlık alanına, niteliğine, sektörüne bağlı olarak değişkenlik gösterse de asgari ücretin en az iki katı seviyesinde oluyor. Kısacası fakülte sıralarında yıllarca çürütülen dirsekler, işin icra döneminde karşılığını veriyor.


Finans Direktörü

Şirketlerin finansal çalışmalarını denetleyen finans direktörleri de yüksek maaşlı meslek gruplarından. İktisat, maliye, bankacılık, işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunan mesleğin aylık ortalama kazancı 15 bin lira civarında seyrediyor.


Genel Cerrah

Baş bölgesi, endokrin sistem, karın, boyun ve diğer yumuşak dokularda meydana gelen iç yaralanmaları veya hastalıkları cerrahi yöntemlerle tedavi eden genel cerrahların ortalama maaşları da 15 bin lira civarında seyrediyor.


Mali Müşavir

Mali müşavir için üst düzey muhasebeci tanımı da yapılabilir. Mali müşavirlerin maaşları tecrübe, çalışma yeri ve şekline göre değişkenlik göstermektedir. Yeminli mali müşavirler daha çok kazanırlarken mali müşavirin maaş aralığı 5 bin TL ile 20 bin TL aralığındadır.


Pilot

Pilotluk unvanını kazanmak öyle kolay olmasa da iş, vadettiği maaşla gençleri cezbediyor. Tabi bunun için önce pilot olmak hakkında detayları öğrenmek ve mesleğin dezavantajlarını da bilmek gerekiyor. Fakat bugün en düşük 20.000 TL civarındaki maaşıyla, kesinlikle düşünülmesi gereken bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.


Yazılım Geliştirme Uzmanı

Genel olarak, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olanlar tarafından icra edilmektedir. Geleceğin meslekleri arasında da karşımıza çıkın işin aylık ortalama kazancı 15.000 TL olarak belirtilmektedir.


Yukarıdaki mesleklerin yanı sıra daha pek çok yüksek maaşlı iş grubunun olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise dönemin yeniliklerini takip ederek gelecekte talebin azalmayacağı meslekleri düşünmek olmalı. Aynı zamanda bir mesleği iyi yapanla vasat icra edenin arasında büyük farklar olabileceğini de unutmamalısınız.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 En Çok İşe Yarayan Sertifikalar 2023

👉 Mezunları En Hızlı İş Bulan Bölümler 2023

👉 En Çok Tercih Edilen Önü Açık 4 Yıllık Bölümler 2023

👉 En Çok Ataması Olan Önü Açık 2 Yıllık Bölümler 2023

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu