Kimdir

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir, Kaç Yaşında? Ayşe Begüm Onbaşı Hayatı ve Başarıları

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir? Ayşe Begüm Kaç Yaşında? Ayşe Begüm Onbaşı Hayatı ve Başarıları. Ayşe Begüm Odabaşı, Milli aerobik jimnastikçi Avrupa ve Dünya şampiyonalarında altın madalya sahibi olmuştur. Madalya Canavarı olarak tanınan Onbaşı Jimnastik kariyerine 7 yaşında başlamıştır.

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir?

Milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı 9 Aralık 2001 Manisa, Akhisar doğumludur ve 2024 yılı itibariyle 23 yaşındadır. Madalya Canavarı olarak tanınan Onbaşı 11 yaşından beri Türkiye milli atletidir. Babası tekstilci Serkan Onbaşı, annesi Seçil Onbaşı’dır. Ailesinin ilk çocuğudur.

Akhisar’da bale eğitimi alırken yeteneği İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekti ve ailesini yönlendirmesi sonucu jimnastiğe başladı. Altı yaşından itibaren egzersizlerine Manisa Celal Bayar Üniversitesinde aerobik jimnastik antrenörü Gürkan Er gözetiminde devam etti.

Haftanın 5 günü evinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek sporunu geliştirip zaman içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü.

2019 yılı itibarıyla Akhisar Anadolu Lisesinden mezun oldu.


Ayşe Begüm Onbaşı Hayatı ve Başarıları

Ayşe Begüm Onbaşı, profesyonel spor yaşamı 7 yaşında başladı. Başlangıçta grup etkinliklerinde yarıştı. 8-9 ve 10-12 yaş kategorilerinde başarılı oldu. 2011-2012’de millî takıma kabul edildi ve Çekya, Slovakya ve Bulgaristan’daki uluslararası yarışmalara katıldı.

Daha sonra bireysel etkinlikte yarışmaya başladı. 2019 yılı sonuna kadar spor çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyespor Spor Kulübü bünyesinde sürdürdü. Ocak 2020’de Akhisar Belediyespor’a katıldı.

Onbaşı her yarışmada üç müsabakada yarışmaktadır. Sporcu, 2015’te Meksika’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katıldı ve performansı sırasında düşmesine rağmen bronz madalya kazandı. Güney Kore’nin Incheon kentinde düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Kadınlar Bireysel kategorisinde altın madalya kazandı.

Dünya şampiyonaları öncesinde gençler için aynı yerde düzenlenen 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazandı.

Onbaşı 2017 yılında İspanya’nın Guadalajara kentindeki 2. Akdeniz Şampiyonası’ndan ve Portekiz’in Cantanhede kentindeki 7. Uluslararası Açık Müsabaka’da toplam üç altın madalya kazandı. İtalya’nın Ancona kentinde düzenlenen 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya daha aldı.

2018’de Fas’ın Marakeş kentindeki Gymnasiade’de gümüş madalya, Portekiz’in Guimarães kentinde düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazandı.

2023’te Çekya’da yapılan Open Cup Aerobik Cimnastikte tek kadınlarda ikincilik elde etti.

Son olarak 2023’te Romanya’dan, büyükler kategorisinde Aerobik Cimnastik Dünya Kupasından gruplar kategorisinden üçüncülük tek kadınlardan da dördüncülükle döndü.


Ayşe Begüm Onbaşı: Instagram

Ayşe Begüm Onbaşı: Twitter

Ayşe Begüm Onbaşı: Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu