Öğrenci Gazetesi

Bekçilik Baraj Puanı 2024 I Bekçilik Sınavını Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Bekçilik Baraj Puanı 2024. Bekçilik sınavına girecek adayların en çok merak ettiği sorular arasında yer alan Bekçilik Sınavını Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir? sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bekçilik Baraj Puanı 2024

Bekçilik yazılı sınavında adaylara ortaokul ve ilkokul düzeyinde 100 sorudan oluşan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi ve Genel Kültür soruları sorulur. Bekçilik yazılı sınavında başarılı sayılmak için 100 sorudan 50 soru yapmak gerekir. Bekçilik sınavında her soru 1 puana denk gelmektedir. 100 sorudan 50 soru doğru yaptığınızda 50 puan alır ve yazılı sınavı geçersiniz. yani 2022 Bekçilik sınavı barajı 50 puandır.

Sınavdan 50 ve altında puan alan adaylar, fiziki yeterlilik testine ve sözlü mülakatlara malesef ki giriş yapamaz. Yazılı sınavda alınan puan genel başarı puanına %25 oranında etki eder.


Bekçilik Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?

Başarı puanı hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılır. Ayrıca bilginiz olsun ki yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bekçilik sınavında hatalı sorular çıkarsa o ilgili sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.


Bekçilik Yazılı Sınavı Konu ve Soru Dağılımı

Bekçilik yazılı sınavı 100 sorudan oluşur ve sınav süresi 120 dakikadır. Sorular 5 şıktan oluşan çoktan seçmelidir ve yanlış cevaplar doğru cevaplarınızı götürmez.

Bekçilik sınavı konu ve soru dağılımı aşağıdaki gibidir;

Türkçe (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru

Sosyal Bilgiler (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Fen Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Hayat Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Matematik (Ortaöğretim düzeyi): 15 soru

Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bekçilik Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları (Tüm Yıllar)

👉 Bekçilik Sınavı Nasıl Olur? Bekçilik Sınavına Kimler Girebilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu