Kimdir

Berrin Sönmez Kimdir, Kaç Yaşında? Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisi

Berrin Sönmez Kimdir, Kaç Yaşında?. Kadın hakları ile yaptığı yorumlar ve açıklamalar ile gündeme gelen Berrin Sönmez Nereli? merak edilmekte. Sosyal paylaşımları ve yorumları ile dikkatleri üzerine çeken ünlü yazar Berrin Sönmez evli mi? araştırılıyor. Gelin birlikte Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Berrin Sönmez Kimdir?

Kadın hakları savunucu olarak da tanınan ve sosyal medya paylaşımları ve yaptığı yorumlar ile de sık sık dikkatleri üzerine çeken Berrin Sönmez, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. 2024 yılı itibari ile 64 yaşındadır ve aslen Ankaralıdır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Öğrenci olduğu dönemde iken Maliye Bakanlığı’nda çalışmıştır. Mezun olduktan sonra ise Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak akademiye geçiş yapmıştır.

Halkevi üzerine yaptığı doktora tezini yarıda bırakmıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra, farklı Ortaokul ve Lise’ler de öğretmen olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 5 sene sonra, okutman sonra öğretim görevlisi olarak tekrar akademiye dönüş yapan Berrin Sönmez, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi 28 Şubat sürecindeki akademik tasfiye ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Daha sonra, açtığı dava Rektörün takdir yetkisi gerekçesi ile reddedilmiş ve emekli olmuştur.


Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezunudur. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak akademisyenlik yapmıştır. Yüksek Lisans tezini Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na giriş süreci üzerine yapmıştır. Halkevi ve kültürel dönüşüm konulu doktora tezini yarıda bırakarak akademiden ayrılıp öğretmenlik yaptı. Daha sonra tekrar akademiye dönerek okutman ve öğretim görevlisi unvanlarıyla lisans ve ön lisans programlarında inkılap tarihi ve kültür tarihi dersleri verdi.

Sırasıyla Maliye Bakanlığı, Ankara Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde ortalama 4-5 yıl çalışma hayatını tamamladı. Kadın, çocuk, insan hakları, demokrasi ve barış savunucusu, feminist-aktivist Berrin Sönmez’in çeşitli dergilerde makale ve denemeleri yayınlanmıştır.

Günümüz itibariyle Gazete Duvar web sitesinde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Sivil toplum alanında kadın, çocuk, insan hakları, demokrasi ve barış savunusu ile gönüllü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dergilerde makale ve denemeleri yayınlanmaktadır.

Twitter 👉 Berrin Sönmez


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Hazal Kaya’nın Boyu ve Kilosu Kaç? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu