Öğrenci Gazetesi

BESYO OBP Nedir? BESYO TYT ve OBP Etkisi Nedir?

BESYO OBP Nedir? BESYO TYT ve OBP Etkisi Nedir? Sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. BESYO’ya girebilmek için YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye girmeniz yeterlidir. BESYO yetenek sınavlarında TYT-OBT ve Yetenek sınavında alınan puan 0,12 ile çarpılarak toplanarak puanınız hesaplanır.

BESYO OBP Nedir?

BESYO yani Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu alımları TYT puanı ve yetenek sınavı ile yapılır. BESYO 4
yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümleridir. BESYO’ya başvurabilmek için TYT’den 800.000 barajını ve 150 – 230 arası başvuruda bulunacağınız üniversite ve bölüme göre puan almanız gereklidir.

BESYO yetenek sınavında OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı puanınız 0,12 ile çarpılır. OBP puanınız ne kadar yüksek olursa avantajınız o derece yüksek olur.

BESYO’lara başvurmaya hak kazandıktan sonra Yetenek sınavı aşamasına geçilir. Bu aşamada puanınız hesaplanırken TYT puanınız 0,45 ile OBP 0,12 ile ve Yetenek sınavından alınan puan 2,75 ile çarpılıp toplanır. Çıkan sonuç BESYO yetenek sınavı puanınız olur.


BESYO TYT ve OBP Etkisi Nedir?

BESYO alımlarına tercih edeceğiniz üniversite ve bölüme göre 800.000 barajı ve üniversite tarafından belirlenen TYT puanı ile başvuruda bulunulur. Daha sonra yetenek sınavında başarılı olan adaylar BESYO okumaya hak kazanır.

BESYO yetenek sınavında TYT – OBT ve Yetenek sınavında alınan puan 2,75 ile çarpılıp toplanır ve çıkan sonuç sizin sizin başlama puanınızdır.

BESYO yetenek sınavına katılan adayların başarı puanı bu şekilde hesaplanır. Çıkan sonuçlar yüksek puandan düşük puana göre sıralanır. Kontenjan sayısının içerisinde puan alan adaylar BESYO okumaya hak kazanır.

BESYO başarı puanı hesaplanırken:

  • TYT puanınız 0,45 ile
  • OBP 0,12 ile
  • Yetenek sınavı puanınız 2,75 ile çarpılır ve çıkan sonuç başarı puanınız olur.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu