İlköğretim

Bilsem Sınavı Çıkmış Sorular PDF – 1. 2. 3. 4. Sınıf

Bilsem Sınavı Çıkmış Sorular PDF – 1. 2. 3. 4. Sınıf Bilsem sınavı hazırlanan öğrencilere kaynak olabilmesi için paylaştık. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi (Bilsem) özel yetenekli öğrencileri belirmek için Bilsem 1. sınıf, Bilsem 2. sınıf, Bilsem 3. sınıf ve Bilsem 4. sınıf seviyelerinde sınav düzenlemektedir ve sınavda başarılı olan öğrenciler BİLSEM Eğitim Merkezlerinde eğitim görmeye hak kazanır.

BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?

BİLSEM sınavı ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. BİLSEM sınavları grup tarama ve bireysel değerlendirme olmak üzere iki aşamada yapılır. İlk aşamada grup taraması yapılır. Bu aşamada başarıyla çıkan öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına giriş yapar.

Grup Tarama Sınavı

Grup tarama sınavında öğrencilere sınıf düzeylerine uygun sorular sorulur. Puanlar öğrencilerin verdikleri doğru cevaplar üzerinden hesaplanır, yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmez. Grup tarama sınavında 1. sınıflara 60 soru, 2. ve 3. sınıflara 70 soru sorulur. Her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanır.

Bireysel Değerlendirme Sınavı

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Bakanlık tarafından yetenek alanlarına göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınır..

Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonları tarafından MEBBİS/BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden yer, tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilir. Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarının her biri için ayrı ayrı yapılır. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlık tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanacak.

BİLSEM’e kayıt yaptıran öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi ölçüldükten sonra Bilim ve Sanat Merkezlerinde;

a) Uyum

(Oryantasyon),

b) Destek Eğitimi;

1) İletişim Becerileri,

2) Grupla Çalışma Teknikleri,

3) Öğrenme Yöntemleri,

4) Problem Çözme Teknikleri,

5) Bilimsel Araştırma Teknikleri,

6) Yabancı Dil,

7) Bilgisayar,

8) Sosyal Etkinlikler,

c) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme,

ç) Özel Yetenekleri Geliştirme,

d) Proje Üretimi/Yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.

Programların belli bir tamamlama süresi bulunmamakta olup öğrenci programlarda kendi öğrenme hızına göre ilerler. Öğrenciler program aşamalarındaki performans, istek, gayretli olmalarına ve devamlarına bağlı olarak eğitimlerine liseyi bitirene kadar devam edebilir. Tüm programlar öğrenci merkezli, disiplinler arası, modüler yapıda; öğrencilerin yaratıcılığını, sorunlara farklı yaklaşım ve çözüm bulma becerilerini geliştirecek ve yetişkinlik dönemlerindeki şartlara hazırlayacak nitelikte bireyselleştirilerek hazırlanır.

Programların uygulanmasında okuldan tamamen farklı özel eğitim yöntem ve teknikleri, özel materyaller ve özel eğitim ortamları kullanılır. Bilsem’lerde bireysel eğitim esas olmakla birlikte öğretmen, mekan vb. kısıtlılıklar nedeniyle çoğunlukla 3-5 kişilik küçük gruplarla eğitim yapılır. Bilim ve Sanat Merkezlerindeki eğitim, öğrencilerin örgün eğitimlerinden farklı olarak gerçekleştirilir. Okullarında öğrenciler geçer not alma ve sınavlara hazırlanma amacıyla hareket ederken, Bilsem’ in yapısında sınıf geçme, not alma vb. amaçlar yer almaz. Bunun yerine süreç odaklı, proje tabanlı öğretim modeliyle öğretim sağlanır ve öğrencilerin istenilen niteliklere uygun projeler gerçekleştirmeleri beklenir.


Bilsem Sınavı Çıkmış Sorular PDF

BİLSEM sınavına katılacak öğrenciler geçmiş yıllara ait çıkmış soruları çözerek sınav soru tipleri hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bu nedenle BİLSEM sınavına katılacak 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak BİLSEM sınavı çıkmış sorular ve cevapları PDF dosyaları indirip çözerek sınava hazırlanmalıdırlar.

BİLSEM 2. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 2. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)


BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2016)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2016)


BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2016)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2016)


İlginizi Çekebilir  👇

👉 BİLSEM Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu