Öğrenci Gazetesi

Biyografi Nasıl Yazılır? Kısa Biyografi Örneği

Biyografi Nasıl Yazılır? Kısa Biyografi Örneği. Bir özgeçmiş hazırlarken uyulması gereken bazı kriterler vardır. Bu, iş bulma sürecini daha da kolaylaştıracaktır. Daha spesifik sektörler için hazırlanan kısa genel bilgiler, eğitim ve becerilere dayalı olmalıdır.

Biyografi Nasıl Yazılır?

İnsan kaynakları uzmanları özgeçmişinizi binlerce özgeçmiş arasından seçmesi zordur. Bu nedenle kısa bir biyografi yazmalısınız. Her CV yaklaşık 45 saniye incelenir. Yapmanız gereken en önemli şey, seçtiğiniz iş için becerilerinizi vurgulamaktır.

Kısa bir biyografi hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

– Yazılan karakterler okunabilir olmalıdır. Temel olarak 12 boyut seçilmeli, Arial veya Times New Roman yazı tipi tercih edilmelidir.

– Veriler ters kronolojik sırayla yazılmalıdır.

– İş ve eğitim bilgileri, özellikle kişisel bilgiler tutarlı olmalıdır.

– Lisansın bir fotoğrafını eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf sağ üst köşeye yerleştirilmelidir. Fotoğrafın arkasına adınızı ve soyadınızı yazmanızda fayda var. Fotoğraf özgeçmişinizden çıkarsa, özgeçmişinize ait olup olmadığını belirlemek için adınızı ve soyadınızı okuyabilirler.

– Biyografi bir sayfayı geçmemelidir.

– Bilgi kısa cümlelerle verilmelidir.

– Okunabilir olmalıdır.

– Başvurduğunuz firmanın İK uzmanı yoksa kısa bir özgeçmiş tercih etmenizde fayda var.

– Pozisyon bazlı bilgiler dahil edilmelidir.


Kısa Biyografi Örneği

Ahmet 1990 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı ve ardından yüksek lisansını tamamladı. Eğitim hayatının ardından birçok uluslararası şirkette pazarlama alanında kariyer yaparak deneyim kazandı. Aynı zamanda girişimcilikle ilgilenen Ahmet, kendi işini kurarak başarılı bir iş kadını oldu. Şu anda İstanbul’da yaşayan Ahmet, boş zamanlarında seyahat etmeyi, kitap okumayı ve yoga yapmayı seviyor.”


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu