Öğrenci Gazetesi

Burslu Üniversite Ne Demek? Burslu Üniversite Nasıl Okunur?

Burslu Üniversite Ne Demek? Burslu Üniversite Nasıl Okunur?. Üniversiteler Devlet ve özel olarak ikiye ayrılır. Bildiğiniz üzere Devlet üniversiteleri ücretsizdir ve özel (vakıf) üniversitelerinde eğitim ücretlidir. Özel üniversitelerde YKS puanı ve tercih sıralamasına göre çeşitli faktörlerle öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Üniversite tarafından belirtilen şartlar doğruluda tercih yapan öğrencilere %25, %50, %75 ve %100 burs imkanı sunulmaktadır. Peki Tam Burslu veya Yarı burslu üniversite nasıl okunur? Gelin hep birlikte burslu üniversite okumak hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Burslu Üniversite Ne Demek?

Özel (vakıf) üniversiteleri eğitimlerini ücretli yapan kurumlardır. Burslu okumak demek üniversitenin eğitim ücretinden kazanılan burs kadar indirip yapılıp ödenmesi demektir. Özel üniversitelerde burslu okumak için üniversite sınavından yüksek puan alan ya da tercih işlemleri sırasında üniversitenin tarafından belirtilen tercih sıralamasında o üniversiteyi tercih eden öğrencilere sunulan %25, %50, %75 ve %100 burs imkanıdır. Bunun yanı sıra burssuz olarak girdiğiniz bir özel üniversitede başarılı olarak da burs kazanabilirsiniz.


Tam Burslu Okumak Riskli midir?

Üniversite puanları doğrultusunda Devlet üniversitesi yerine özel üniversitelere tam burslu girme imkanı olan öğrencilerin en çok merak ettiği soru tam burslu okumak riskli midir? sorusunu yanıtlayalım.

Tam burslu öğrenciler, en başarılı öğrenciler arasında yer almaktadır. Zaten üniversiteler de bu başarınız için size burs sağlamaktadır. Ancak başarınızı üniversite öğrenimi boyunca sürdüremezseniz, bursunuz kesilecektir. Burs kesilme durumu, tamamen olabileceği gibi kademeli de olabilir. Örneğin %100 burslu bir bölüm kazandıysanız ve alttan derslerinizi sayısı arttıysa, bursunuz %75 oranında değiştirilebilir. Bu durumda, öğrenim ücretinin %25’lik kısmını ödemek zorunda kalırsınız.

Yani tam burslu okumanın riski başarısız olup bursunuz kesilmesidir.

Tam burslu üniversite okumak isteyenler, yukarıdaki durumu ciddiye almalıdır. Zira devamsızlık, disiplin sorunları ya da başarısızlık nedeniyle bursunuz kesilebilir. Burs kesilmesi şartları, üniversitelere göre değişmektedir. Bazı üniversiteler oldukça esnek iken, bazı üniversiteler ise tek dersten kalmanız durumunda bursu kısmi ya da tamamen kesebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Türkiye’deki Özel Üniversiteler Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu