Kimdir

Canan Anderson Kimdir? Canan Anderson Hayatı ve Biyografisi

Canan Anderson Kimdir?. Kemanı ile resmen aşk yaşayan Canan Anderson her katıldığı etkinlikte kulaklarının pasını silmiş ve  dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Sanatına, estetiğine, sunumuna, özüne olan saygısı gözlerden kaçmayan Anderson, son zamanlarda çok fazla aratılmaya başlandı. İşte Canan Anderson Hayatı ve Biyografisi.

Canan Anderson Kimdir?

Canan Anderson Kemanı ile müzik severlerin büyük beğenisini kazanan usta müzisyen. Hakkında kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? gibi bir çok soru merak konusudur. Canan Anderson İtalya Vicenza doğumludur.

Babası Amerika asıllı, annesi ise Türk’tür. Maalesef doğum tarihi ve yaş bilgisine ulaşılamamıştır. Çok küçük yaşlarda iken annesinin bir arkadaşı Canan’ı şarkı söylerken duymuş ve o dönemde müziğe olan yeteneği keşfedilmiştir. 5 yaşında konservatuvar sınavını 1. olarak tamamlamış, kemana başlamıştır. Okul hayatı bitince Almanya, ardından Avusturya’ya giderek 6 sene orada yaşamıştır.

Henüz 6 yaşında iken ilk konserini veren Canan Anderson, çocukluk ve gençlik yılları günde 7 – 8 saat keman çalmakla geçmiştir.

Babası asker olduğu dönemde Amerika’dan Türkiye’ye gönderilmiş o dönemde annesi ile tanışmıştır. Görür görmez aşık olduklarını ve evlendiklerini ardından babasının tayininin İtalya Vicenza’ya çıktığını belirtmiştir. Bu nedenle Canan Anderson’da Vicenza’da doğmuştur. Bir kaç yıl orada yaşadıktan sonra Amerika’ya dönmüşlerdir. Canan Anderson henüz 4 yaşında iken anne ve babasının farklı bakış açıları ve kültür uyuşmazlıkları nedeni ile evlilikleri son bulmuştur. Ardından annesiyle birlikte İstanbul’a yerleşmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi Müzik bölümünden mezun olmuş, o dönem içerisinde yurt içi ve yurt dışında çalışmalarını sürdürmüştür. 1993 yılında Avusturya’ya yerleşmiş, 1994 senesinde dünyada ilk defa gösterime giren Kugeln des Sultan isimli eserde Başkemancı olarak sahne almıştır.


Canan Anderson Müzik Kariyeri

Salzburg Üniversite Orkestrası, Bombay Senfoni Orkestrası ve Mozarteum Orkestrası’nın yanı sıra bir çok deneyim ile çalışmalarını devam ettirmiştir. İstanbul’a tekrar dönüş yaptıktan sonra, önemli eğlence mekanlarında programlar yapmıştır. Kendi bestelerini de yaparak ilk albümünü Nuh Tufanı isimli ile müzik severlere sunmuştur.

Sanatçının kendine has doğasındaki kültürel sentezler eserlerine ve şovlarına yansımakta ve inanılmaz bir başyapıt ortaya çıkmaktadır. Annesinin Türk, babasının Amerika’lı olması sebebi ile Amerikan Vatandaşı olduğunu ancak, Türk topraklarının kültürü ile yoğrulmuş olduğunu ve Atatürk kızı olduğunu belirtmiştir.

Tüm yerli ve yabancı müzik otoriteleri tarafından, dünyadaki önemli müzik temsilcilerinden ve markalarından biri olarak gösterilmektedir.

Çocukluk yıllarından itibaren İtalyanca parçalar ile büyümüş, Klasik Müzik okumuş, Çigan müziği, Tango, Club vb. hepsine karşı büyük ilgisi bulunmaktadır.

Günümüzde bir çok film, dizi ve başrol oyunculuk teklifleri almaktadır. Ancak duruşunu bozmayacak projeler olursa bu teklifleri değerlendirebileceğini belirtmiştir.

Cem Yılmaz Ergemen ile evlidir. Tufan isminde bir oğlu vardır.


Instagram: Canan Anderson  
Facebook: Canan Anderso

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu