Kimdir

Canan Güllü Kimdir, Nereli? Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi

Canan Güllü Kimdir, Nereli? Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi Bu yazımızda son günlerde merak edilen Canan Güllü Kaç Yaşında? Canan Güllü Hangi Okul Mezunu? Canan Güllü Mesleği Ne? Canan Güllü Evli mi? sorularının yanıtları ve Canan Güllü hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Canan Güllü Kimdir?

Bir çok TV programına konuk olarak katılan ve yorumları ile gündem olan Canan Güllü Kimdir? merak edilmekte. Özellikle kadın hakları savunucusu olarak da bilinen bunun yanı sora siyasi kimliği ile de bilinen Canan Güllü son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. 1962 doğumlu olan Canan Güllü 2024 itibari ile 62 yaşındadır. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı olan Canan Güllü  bununla birlikte bir çok sivil toplum kuruluşunda yer almıştır.

Küçüklüğünden itibaren sürekli aktivist olan Canan Güllü ilk olarak 9 yaşında annesinin teşvikiyle “kız çocukları okusun” kampanyası ile aktivistliğe başlamıştır. Kadın hakları savunma konusunda Türkiye önder isimler arasında yer almaktadır. Öyle ki; genç yaşlarda Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’ne üye olmak istedi lakin  ‘çok genç olduğu’ sebebiyle üyeliğe kabul edilmedi.

Azimle canla başla çalışan Güllü, üye olarak kabul edilmediği KASAİD’in daha sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ocak 2005’te ise 186 şube ve 52 bin 500 üyesi bulunan, kadın STK’ların çatı örgütü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başkanlığına getirildi.


Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi

Hayatı boyunca bir çok ödül alan ve kendini kadın hakları savunusu olarak gören ve hayatını bunun için adayan Canan Güllü, kadınların yönetim, istihdam ve eğitime katılımlarını artırmak istemesiyle bir çok faaliyetler yürüttü. Bununla yetinmeyen Canan Güllü, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konularında uzun yıllar yasa yapım süreçlerinde çalışmalarda bulundu. 2

2014 yılında TKDF’ nin devraldığı, Türkiye’de kadına yönelik şiddeti önleme ve müdahaleye yönelik çalışan ilk ve tek hat olan Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nın kuruluşundan itibaren başarılı ve kararlı bir işleyişine katkıda bulundu. 81 il ve 600 ilçede ensest konusunda saha çalışması gerçekleştirdi ve Türkiye’de konuşulması tabu olan Ensest Atlası’nı hazırladı.

Uluslararası aldığı ödüllerden bahsedecek olursak; Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Güllü’ye Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülünü vermiştir. 2013’te Çözüm Sürecinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 36 ilinde bölgenin durumu hakkında çalışmalar yürüttü.

Güllü ayrıca, 2012 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Avrupa Konseyi’nin kadınlara yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bununla mücadele edilmesini öngören anlaşmayı, Türk hükûmetinin uygulama konusundaki eksikliklerine ve bütünüyle uygulanmasına dönük kampanyalara öncülük etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Büyükelçisi David M. Satterfield, 10 Aralık 2020’de Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Canan Güllü’yü Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne aday gösterdiğini açıkladı. Güllü, 5 Mart 2021’de Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından farklı ülkelerden 20 kadın ile birlikte Cesur Kadınlar Ödülü’ne layık görüldü


👉 Uygar Aktan Kimdir, Nerelidir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu