Öğrenci Gazetesi

Çift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hangi Bölümler Arası Yapılır?

Çift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hangi Bölümler Arası Yapılır?. Üniversitelerin öğrencilerine sundukları imkanlardan yararlanmak isteyenler çift anadal veya yandal programlarını kullanarak ikinci bir bölüm veya programdan mezun olabiliyor. Gelişen çağda tek bir lisans veya ön lisans programından mezun olmak yeterli olmuyor. Bu yüzden öğrenciler, ikinci bir bölüme yöneliyor. Bunu ise ikinci bir üniversite okuyarak, Çift Anadal Programına ya da Yandal Programına başvurarak yapıyorlar. Ayrıca, öğrenciler kendi bölümlerini tamamlayıcı başka bir bölüm okumak da isteyebiliyor.

Çift Anadal Nasıl Yapılır?

Çift Anadal, öğrenim gördüğü önlisans ya da lisans programında üstün başarı gösteren öğrencilerin esas programlarına yakın içerikteki ikinci bir programın derslerini de başarıyla geçerek çift diploma almalarını sağlayan uygulamadır.

Örneğin, psikoloji okuyan bir öğrenci sosyoloji alanındaki ya da işletme okuyan bir öğrenci iktisat alanındaki dersleri de vererek her iki programın da diplomasını almaya hak kazanabilir.

Bununla birlikte çift anadal uygulaması öğrenciler açısından ciddi bir yüktür. Nitekim çift diploma alma uğruna söz konusu öğrenci üniversitenin sosyal yaşamından soyutlanabilir. Yine de çift diploma sahibi olmak elbette ki öğrencilerin kariyeri ve kazanılan yetiler açısından son derece önemlidir.
Çift Anadal Yapmak için:
  • Öğrencinin alttan dersi olmamalıdır.
  • Esas programda (ana dal) not ortalaması en az 3,00/4,00 olmalıdır.
  • Esas programda ilk % 20’lik grup içinde olunmalıdır. % 20 şartı sağlanmıyorsa ilgili yılda ikinci programın merkezi sınav taban puanından daha yüksek bir puana sahip olmak gereklidir.

Çift Anadal Hakkında En Çok Sorulanlar

Çift anadal programı hakkında en çok merak edilenleri aşağıda maddeler halinde yanıtladık.

Çift Anadal Programında Kontenjan Var mıdır?

Kontenjanlar sınırlıdır ve her yıl senato kararıyla belirlenir.


Çift Anadal Programına Ne Zaman Başvurulur?

Öğrenci kayıtlı olduğu anadal programının en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılın başında ikinci anadal başvurusu yapabilir.


Aynı Anda Birden Fazla Programa Çift Anadal Kaydı Yapılabilir mi?

Birden fazla çift anadal kaydı yapılamaz. Eğer öğrenci isterse çift anadalın yanı sıra aynı anda yan dal programlarına kayıt olabilir.


Çift Anadal Programının Devamı İçin Not Kriteri Var mıdır?

Çift anadal programına devam edebilmek için öğrencinin anadal programı not ortalaması bir defaya mahsus olarak 2,75/4,00 altına düşebilir. Eğer ikinci defa 2,75/4,00 altına düşerse öğrencinin ikinci daldan kaydı silinir.


Çift Anadal Yapan Bir Öğrenci Devam Ettiği İkinci Dala Yatay Geçiş Yapabilir mi?

Kurum için geçiş koşulları sağlanırsa öğrenci ikinci dala yatay geçiş yapabilir.


İkinci Dalda Başarılı Ya da Başarısız Olmak Anadalı Etkiler mi?

Çift anadal yapan öğrencinin ikinci daldaki aldığı notlar ana dalı etkilemez.


Çift Anadal Yapan ve Anadal Derslerinde Başarısız Olan Öğrencinin İkinci Daldan Kaydı Silinir mi?

Evet. Öğrenci öncelikle ana dal derslerini başarıyla vermelidir.


Özel Yetenek Gerektiren Programlara Çift Anadal Başvurusu Yapılabilir mi?

Özel yetenek gerektiren programlara başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler genel koşulların yanı sıra özel yetenek sınavında da başarılı olmalıdırlar.


İkinci Anadalda Başarısız Olan Öğrencinin Geçtiği Farklı Dersler Belgelerde Gösterilir mi?

İkinci anadal programındaki geçilen dersler genel not ortalamasına katılmaz. Fakat anadal transkriptinde ve diploma ekinde gösterilir.


Çift Anadal Programı Başvuru Koşulları, Tarihi ve Kontenjanları Nedir?

Yukarıdaki bilgiler çift anadal programı ile ilgili genel nitelikli kurallardır. Çift anadal yapmak isteyen öğrencileri için başvuru koşulları, tarihi ve kontenjanlar Senato tarafından belirlenir ve üniversitelerin  internet sayfasından duyurulur.


Çift Anadal ve Yandal Hangi Bölümlerde Yapılır?

Şu anda okuyor olduğunuz bölüme uygun olarak, üniversitenizin izin verdiği bölümlere başvuruda bulunabilirsiniz. Hangi bölümler ile yapıldığını genellemek pek doğru olmaz. Bu yüzden, okulunuzun sitesinde bulunan Çift Anadal Programına izin verilen bölümlere ve Yandal Programı bölümlerine bakmalısınız.


Birden Fazla Bölümde Çift Anadal Yapılabilir mi?

Birden fazla Çift Anadal yapamazsınız fakat Çift Anadal yaparken Yandal yapmanız mümkün. Fakat üçüne de aynı anda başlamadan önce bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. İki bölümü aynı anda okumak kolay bir iş değil. Aslında bu işlem, tamamen 3 programı da başarılı bir şekilde bitirip mezun olabileceğinize inanmanız ile gerçekleşiyor.


Çift Anadal Programını Ne Kadar Sürede Tamamlamak Gerekir?

Anadal diploma programından mezun olup, Çift Anadal Programını bitiremeyen öğrenciler, yönetim kurulunun kararıyla dönemini en fazla iki yarıyıl uzatabilir. Anadal diploma programından mezun olduğunuz için ve ek süre devreye girdiği için, öğrenim ücretini ödemeye devam etmeniz gerekiyor.


Çift Anadal Programı Ücretli Midir?

Çift Anadal Programı bazı üniversitelerde ücretliyken bazı üniversitelerde tamamen ücretsizdir. Çift Anadal yapacağınız üniversitenin ön koşullarından ücret miktarına ya da ücretsiz olma durumuna bakabilirsiniz.


Çift Anadal ve Yandal Programından Mezun Olma Koşulu Nedir?

Çift Anadal ve Yandal Programından mezun olabilmeniz için genel not ortalamanızın en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Bu koşul, her üniversitede farklılık gösterebilir fakat genel olarak bu şekildedir. Bunun yanında, bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e düşürmeye de izin verebiliyorlar. İkinci defa ortalamanız 65’in altına düşerse Çift anadal ve Yandal Programından kaydınız siliniyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu